Το χειροποίητο πάρκο για τα budgie μου

Εγγραφή
9 Ιουλ 2021
Μηνύματα
419
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα!Όπως είδατε και από τον τίτλο,έφτιαξα ένα ξύλινο πάρκο(με ξύλα οξιάς και ελάτου)για τα budgie μου.Όμως το πρόβλημα είναι ότι κανένα από τα τρία δεν έχει βρει το θάρρος να βγει από το κλουβί ακόμα...Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να τα πιέσω να βγουν ή μπουν.Τα αγαπώ πολύ και δεν θέλω να τα στρεσάρω.Έχετε κάτι να μου προτείνετε; Έχω διαβάσει ένα παρόμοιο θέμα με το τι πρέπει να προσέχω όταν τα πουλιά βρίσκονται εκτός κλουβιού(https://community.petbirds.gr/threa...-εκπαιδεύσετε-τον-παπαγάλο-σας-και-πως.39865/). Ευχαριστώ πολύ!

ΥΓ:Ξέρω...πρέπει να ισιώσω την κούνια! :D
 

Συνημμένα

  • 11.webp
    11.webp
    9,3 KB · Προβολές: 66
  • 22.webp
    22.webp
    6,4 KB · Προβολές: 66
  • 33.webp
    33.webp
    6,6 KB · Προβολές: 63
  • 4.webp
    4.webp
    59,7 KB · Προβολές: 65
Τελευταία επεξεργασία:
Μοιάζει καταπληκτικό! Τι διαστάσεις έχει? Και μην σκας για την κούνια, τα περισσότερα ούτε που το προσέχουν. Εδώ βιομηχανικης παραγωγής κούνια που έχω, αλφαδιασμένη κανονικά, η Ίριδα την χρησιμοποιεί για κρεβάτι και τις περισσότερες φορές μπατάρει από την μία ή την άλλη γιατί έχει μόνο ένα σημείο στήριξης, αλλά δεν την πειράζει. Αν φυσικά δεις ότι όντως ενοχλούν τα πουλάκια σου την διορθώνεις.
Δεν πειράζει που δεν βγαίνουν, ακούμπησέ το κάπου κοντά τους, ώτσε να το βλέπουν, και όταν φτάσετε στην εκπαίδευση να σε εμπιστεύονται να τα βάζει και να τα βγάζεις χωρίς να γίνεται πανικός, τότε το πιο πιθανό θα βγουν μόνα τους και θα πάνε. Μπορείτε ίσως (θα έλεγα ότι παραείναι μεγάλο, αλλά μπορεί να φταίει η γωνία φωτογράφισης) να το βάλετε και πάνω από το κλουβί αν εχει επίπεδη οροφή, γιατί όταν βγαίνουν από το κλουβί συνήθως το πρώτο που κάνουν είναι να σκαρφαλώνουν στα γύρω κάγκελα.
Το μόνο που έχει μια σημασία να ελεγχθεί είναι το υλικό και η επικάλυψη που έχει γίνει στις καμπανούλες και τα κουδουνάκια, γιατί τους αρέσει να τα ραμφίζουν και όλο και κάτι μπορεί να καταπιούν.
 
Μοιάζει καταπληκτικό! Τι διαστάσεις έχει?
Ευχαριστώ πολύ!Οι διαστάσεις του είναι: μήκος: 35cm πλάτος:28cm
Και μην σκας για την κούνια, τα περισσότερα ούτε που το προσέχουν. Εδώ βιομηχανικης παραγωγής κούνια που έχω, αλφαδιασμένη κανονικά, η Ίριδα την χρησιμοποιεί για κρεβάτι και τις περισσότερες φορές μπατάρει από την μία ή την άλλη γιατί έχει μόνο ένα σημείο στήριξης, αλλά δεν την πειράζει. Αν φυσικά δεις ότι όντως ενοχλούν τα πουλάκια σου την διορθώνεις.
Τώρα που το λες όντως το πιο πιθανό είναι να μην τα πολυπειράζει...
η Ίριδα την χρησιμοποιεί για κρεβάτι
Χα χα!Και τα δικά μου έτσι κάνουν!Δυο δυο μάλιστα!
Δεν πειράζει που δεν βγαίνουν, ακούμπησέ το κάπου κοντά τους, ώτσε να το βλέπουν
Ναι οπωσδήποτε θα το έχω κοντά για να το συνηθίσουν.Αυτό κάνω και με τα νέα παιχνίδια που πρόκειται να βάλω στο κλουβί
Μπορείτε ίσως (θα έλεγα ότι παραείναι μεγάλο, αλλά μπορεί να φταίει η γωνία φωτογράφισης) να το βάλετε και πάνω από το κλουβί αν εχει επίπεδη οροφή, γιατί όταν βγαίνουν από το κλουβί συνήθως το πρώτο που κάνουν είναι να σκαρφαλώνουν στα γύρω κάγκελα.
Ναι η οροφή είναι επίπεδη.Θα δοκιμάσω και αυτόν τον τρόπο!
Το μόνο που έχει μια σημασία να ελεγχθεί είναι το υλικό και η επικάλυψη που έχει γίνει στις καμπανούλες και τα κουδουνάκια, γιατί τους αρέσει να τα ραμφίζουν και όλο και κάτι μπορεί να καταπιούν.
Το σκέφτηκα και αυτό...Σιδεράκι είναι,για το χρώμα δεν ξέρω...Σκέπτομαι να αγοράσω μη τοξικές μπογιές για να τα βάψω αλλά και πάλι μπορεί να μην είναι ασφαλές διότι το καμπανάκι περιλαμβάνει λεπτά κομμάτια που υπάρχει περίπτωση,αν κοπούν να καταποθούν. Και όπως είναι προφανές οι συνέπειες θα είναι φρικτές.
 
Σκέπτομαι να αγοράσω μη τοξικές μπογιές για να τα βάψω
Δεν ξέρω από μπογιές που πρέπει να έχουν αντοχή, πάντως τα μπατζι, παρα το μικρο τους μέγεθος, έχουν ισχυρό και αιχμηρό ράμφος που εύκολα αφαιρεί μπογιά. Και σάρκα, φυσικά 😜
 
Να ρωτήσω κάτι τελευταίο; Χρησιμοποίησες κόλλα και αν ναι τι είδους; Μου έστειλαν μα χαλασμένη κούνια και δεν ξέρω με τι να κολλήσω το γαντζάκι.
 
@Φοίβος Σας ευχαριστώ πολύ! Δεν σκόπευα να βάψω το ξύλο αλλά τα καμπανάκια που υπάρχει περίπτωση να είναι τοξικό το χρώμα με το οποίο είναι βαμμένα. Και πάλι ευχαριστώ!
Δεν ξέρω από μπογιές που πρέπει να έχουν αντοχή, πάντως τα μπατζι, παρα το μικρο τους μέγεθος, έχουν ισχυρό και αιχμηρό ράμφος που εύκολα αφαιρεί μπογιά. Και σάρκα, φυσικά 😜
Είναι αλήθεια, το ράμφος τους είναι πολύ δυνατό! Νομίζω πως η καλύτερη λύση θα ήταν να τα αφαιρέσω...
Να ρωτήσω κάτι τελευταίο; Χρησιμοποίησες κόλλα και αν ναι τι είδους; Μου έστειλαν μα χαλασμένη κούνια και δεν ξέρω με τι να κολλήσω το γαντζάκι.
Αυτό είναι ανάλογα το υλικό της κούνιας. Στη δική μου περίπτωση η κατασκευή ήταν ξύλινη οπότε χρησιμοποίησα ξυλοκολλα. Μόνο στο εσωτερικό φυσικά για να μην βλάψει τα πουλάκια. Στην κούνια δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω κόλλα. Απλά βιδωσα δύο γατζάκια και πέρασα από μέσα βαμβακερό σπαγκο. Αν η κούνια που σου έστειλαν είναι πλαστική, ή κάποιου άλλου υλικού εκτός από ξύλο μπορείς να χρησιμοποιήσεις κόλλα στιγμής.Πουλάνε παντού και είναι πολύ ισχυρή. Βέβαια δεν ξέρω εάν είναι τοξική για τα πτηνα. Για καλό και για κακο εγώ θα την χρησιμοποίησα μόνο στο εσωτερικό του σπασμένο σημείου. Αν πάλι είναι ξύλινη μπορείς να χρησιμοποιήσεις ξυλοκολλα.🙂
 
Δεν ξέρω αν πρέπει να τα αφαιρεσεις, σε πολλά πάρκα υπάρχουν και δεν είναι βαμμένα τα περισσότερα, απλά έχουν ρίξει χρψστική στο μείγμα μετάλλων νομίζω. Αν τυχαίνει να έχεις το κουτί από το οποίο προήλθαν μπορεί να γράφει το μέταλλο ώστε να τσεκάρεις αν είναι πλαστικό.
Δυστυχώς το γαντζακι δεν έχει βίδα, μόνο με κόλλα θα πάει στην θέση του. Είναι ξύλινη η κούνια, οπότε θα δοκιμάσω ξυλόκολλα, όπως λες, με προσοχή να μην πάει σε σημείο που φτάνουν τα παπαγαλάκια - τα οποία δεν είναι λίγα, αλλά λέμε τώρα. Ευχαριστώ! :)
 
Δεν ξέρω αν πρέπει να τα αφαιρεσεις, σε πολλά πάρκα υπάρχουν και δεν είναι βαμμένα τα περισσότερα, απλά έχουν ρίξει χρψστική στο μείγμα μετάλλων νομίζω.
Επιμένω ότι πρέπει να τα αφαιρέσω και να πάρω άλλα, ανοξείδωτα για να μην διακινδυνεύσω την υγειά των πουλιών. Και μάλιστα αν είναι λίγο μεγαλύτερα αν κοπεί κάποιο κομμάτι από αυτό δεν θα είναι εύκολος ο πνιγμός εως αδύνατος.
Αν τυχαίνει να έχεις το κουτί από το οποίο προήλθαν μπορεί να γράφει το μέταλλο ώστε να τσεκάρεις αν είναι πλαστικό.
Ναι έχω τη συσκευασία.Είναι σιδερένια.Όταν θα πάρω τα ανοξείδωτα που ανέφερα προηγουμένως θα φροντίσω να μην έχουν κάποιο χρώμα για να είμαι σίγουρος!
Δυστυχώς το γαντζακι δεν έχει βίδα, μόνο με κόλλα θα πάει στην θέση του. Είναι ξύλινη η κούνια, οπότε θα δοκιμάσω ξυλόκολλα, όπως λες, με προσοχή να μην πάει σε σημείο που φτάνουν τα παπαγαλάκια - τα οποία δεν είναι λίγα, αλλά λέμε τώρα. Ευχαριστώ! :)
ΟΚ!Αν δεν δουλέψει δοκίμασε κόλλα στιγμής όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα.Αν παρ όλα αυτά κανένας από τους δυο τρόπους δεν δουλέψει σου προτείνω να βάλεις καινούριο γατζάκι με βίδα...!😃
Πολυ ωραια κατασκευη,μπραβο!
Ευχαριστώ!

Καλημέρα σε όλους!☀️
 
Καλημέρα!
Σήμερα επιτέλους, κάναμε την πρώτη μας εξόρμηση αφού εξοικειωθήκαμε με τα χέρια! Μόνο η Βιολέτα δεν βρίσκει το θάρρος να βγει παρόλο που τη φωνάζουν οι φίλες της.
Φαίνονται να νιώθουν πολύ άνετα, τραγουδάνε, εξερευνούν τον χώρο, καλλωπίζονται και πριν η Λίζα κοιμόταν κιόλας! (η πράσινη)
Μερικές φωτογραφίες με το πάρκο στολισμένο!

1.jpg2.jpg3.jpg5.jpg6.jpg7.jpg
Και δύο απ' τις αγαπημένες μου:
8.jpg9.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top