Το 4ο εκτροφείο

JAPAN HOSO11

PB Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2016
Μηνύματα
831
Πόλη
Κοκκώνι
καλησπερα σε ολους, σας παρουσιαζω το 4ο εκτροφειο που εχω φφτιαξει μεχρι σημερα.
Σε μια αποθηκη σχεδον εγκαταλελειμμενη δωσαμε ζωη.

1. Η αποθηκη
1 (3).webp

2. Χωριστηκε στη μεση με γυψοσανιδα και κοντρα πλακε
1 (6).webp

3. Ανοικτηκαν παραθυρα στο πλαι και στην πορτα και κατω απο τον τζιγκο μπηκε νταου για μονωση κυριως για το καλοκαιρι.
1 (2).webp
1 (4).webp
4. Ο παγκος και η κλουβα, ειναι σχετηκα μικρο 12 τ. Μ. αλλα πιστευω να μεγαλωσει στο μελλον.
1 (1).webp
1 (5).webp
 
Καλή αρχή και πάλι Σταμάτη.
Υπαρχει σκέψη για επίχρισμα των τσιμεντολιθων με κάποια ουσία, π.χ. ασβέστη, ώστε να μην μείνουν κενά, τρυπίτσες στους αρμους, όπου θα μπορούσαν να φωλιάσουν εξωπαράσιτα;
 
Καλή αρχή και πάλι Σταμάτη.
Υπαρχει σκέψη για επίχρισμα των τσιμεντολιθων με κάποια ουσία, π.χ. ασβέστη, ώστε να μην μείνουν κενά, τρυπίτσες στους αρμους, όπου θα μπορούσαν να φωλιάσουν εξωπαράσιτα;
εξωτερικα εχει γινει σοβατισμα, εσωτερικα στα μεγαλα κενα εχει μπει αφρος και το παρακολουθω (τα πουλια περασαν και το καλοκαιρι εκει ) μεχρι στιγμης παει καλα!
 
Καλή αναπαραγωγική προσπάθεια Σταμάτη στο νέο χώρο..
Ξέρω πως θα τον συμμαζέψεις όπως κάνεις πάντα...
εσωτερικα στα μεγαλα κενα εχει μπει αφρος και το παρακολουθω
Μέχρι να δοθεί οριστική λύση σε αυτό το πρόβλημα, να χρησιμοποιήσεις προσωρινά χοντρό νάιλον (θερμοκηπίου) που θα παρεμβάλλεται ανάμεσα στον τοίχο και τα κλουβιά.
Έτσι και ο τοίχος θα παραμένει "καθαρός" από τα κάθε είδους απορρίμματα των πουλιών αλλά κυρίως θα γίνει εμπόδιο και αναστολέας προσέλευσης των παρασίτων που μπορούν κατά χιλιάδες να κρυφτούν στις εσοχές του τοίχου.
 
Ωραίος χώρος με προοπτική για το μέλλον, λόγο γειτονων τα μετακομισες εκεί;
Μαζί με τα πουλιά μετακόμισα και γω πλέον επαρχεία = ευτυχία!
Καλή αναπαραγωγική προσπάθεια Σταμάτη στο νέο χώρο..
Ξέρω πως θα τον συμμαζέψεις όπως κάνεις πάντα...
Πρώτη σκέψη ήταν για τσοκαρισμα και πλακάκι κάτω, αλλά θα κάνω υπομονή για να δω που θα στεριωσω, μέχρι τότε απολύμανση τακτικά στους τοίχους συν πόντο πόντο φρονλαιν !
Μέχρι να δοθεί οριστική λύση σε αυτό το πρόβλημα, να χρησιμοποιήσεις προσωρινά χοντρό νάιλον (θερμοκηπίου) που θα παρεμβάλλεται ανάμεσα στον τοίχο και τα κλουβιά.
Έτσι και ο τοίχος θα παραμένει "καθαρός" από τα κάθε είδους απορρίμματα των πουλιών αλλά κυρίως θα γίνει εμπόδιο και αναστολέας προσέλευσης των παρασίτων που μπορούν κατά χιλιάδες να κρυφτούν στις εσοχές του τοίχου.
👍
 
Μπράβο φίλε Σταμάτη, ωραία κατάσταση! Σε ζηλεύω και για το εκτροφείο που φτιάχνεις και σιγουρα σιγά σιγά θα γίνει σούπερ αλλά το σημαντικότερο ότι κατάφερες και έφυγες από την Αθήνα που τόσο πολύ ήθελες!
 
... αλλά το σημαντικότερο ότι κατάφερες και έφυγες από την Αθήνα που τόσο πολύ ήθελες!
Μπράβο Σταμάτη για την απόφαση σου. Σε 20 χρόνια βγαίνω στη σύνταξη και γυρίζω και εγώ επαρχία :)
Όσο για τα πουλάκια είμαι σίγουρος οτι θα περάσουν 'ζωή και κότα'
 
Back
Top