Ασθένειες Το 5 μηνών ζακό μου έχει 2 μέρες διάρροια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pyrman
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pyrman

PB New Member
Εγγραφή
14 Οκτ 2014
Μηνύματα
124
Πόλη
Ταύρος
Χτες ειδα να εχει κανει διαρροιες ο μικρος (5 κ κατι μηνων) δεν του εβαλα καθολου φρουτα και σημερα το πρωι ηταν κανονικες οι κουτσουλιες του μεχρι που το μεσημερι που τον ξανατσεκαρα ειχε κανει ξανα... κατα τα αλλα και ενεργητικος ειναι κ τρωει. τι μου προτεινετε;
 
Σήμερα παρακολούθηση και αν συνεχίσει και αύριο, επίσκεψη σε γιατρό. Άλλαξες κάτι στην τροφή πρόσφατα; Μήπως τον "χτύπησε" κάποιο ρεύμα αέρος και κρύωσε; Είναι διάρροια ή μήπως έχει αρκετό υγρό γύρω από τις κουτσουλιές; Στην διάρροια οι κουτσουλιές είναι άμορφες και υδαρείς συνολικά. Όταν έχουν πολλά ούρα, οι κουτσουλιές είναι κανονικού σχήματος και μορφής (σκούρο και άσπρο) και γύρω γύρω έχει υγρά.
 
Νομίζω οτι εναλλασονται σήμερα το πρωι το κέντρο ήταν κανονικο αλλα είχε αρκετό υγρό γύρω, τώρα έβαλα ασπρα χαρτιά για καλύτερη παρακολούθηση. Χτές έκανε πολυ νερουλες γενικότερα. Η αλήθεια είναι ότι άλλαξα τροφη 2-3 μέρες τώρα αλλα δεν το περίμενα να το προκαλεί αυτη.. κατα τα αλλα δεν νομίζω να κρύωσε, δεν μπορω να σκεφτώ πότε.
 
Καλύτερα η αλλαγή της τροφής να γίνεται σταδιακά, ειδικά σε μικρά και μεγαλωμένα στο χέρι.
 
Αλλαξα εταίρια απλα. Κ πριν αναμεικτο μείγμα ετρωγε.
 
Αλλαξα εταίρια απλα. Κ πριν αναμεικτο μείγμα ετρωγε.
Αυτό εννοεί ο Γιάννης αλλαγή. Την αλλαγή της εταιρείας. Κανονικά μειώνουμε σταδιακά την παλαιά, κάθε μέρα και περισσότερο μέχρι να φτάσουμε να δώσουμε μόνο την καινούργια.
 
Ναι ακριβώς. Αν θυμάμαι σωστά έχει βάλει και πελετ στην διατροφή του.
 
Α αυτο δεν το γνωριζα... Ευχαριστώ! Ορίστε και μερικά πρωινά δείγματα μετα απο πελλετ κυριως. Καλύτερα απο χτες. Μια αλλη αλλαγη είναι οτι το ΣΚ του εβαλα μια πετρα και εφαγε σε 2 μερες τα 3/4 πριν του τη βγαλω.
 

Συνημμένα

  • poop1.webp
    poop1.webp
    17,9 KB · Προβολές: 103
  • poop2.webp
    poop2.webp
    6,7 KB · Προβολές: 99
Πολλά ούρα βλέπω, μήπως έχεις πολλή υγρασία στον χώρο; Δεν νομίζω ότι πρέπει να τρομάξεις, μάλλον από τις αλλαγές στην διατροφή ή και την συνεχή υγρασία του καιρού. Έχε τον νου σου πάντως, όταν είναι μικρά θέλουν πολλή προσοχή. Περαστικά να είναι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: pyrman
Α αυτο δεν το γνωριζα... Ευχαριστώ! Ορίστε και μερικά πρωινά δείγματα μετα απο πελλετ κυριως. Καλύτερα απο χτες. Μια αλλη αλλαγη είναι οτι το ΣΚ του εβαλα μια πετρα και εφαγε σε 2 μερες τα 3/4 πριν του τη βγαλω.

Oι κουτσουλιες αυτες για ενα πουλι που τρωει φρεσκα λαχανικα και φρουτα ειναι απολυτως φυσιολογικες. Παρολα αυτα, αυτο δεν λεγεται διαρροια. Στη διαρροια δεν θα ξεχωριζες τα κακα απο τα ουρα.
 
Σημερα τα πραγματα πανε καλύτερα, νομιζω οτι οι κουτσουλιες του σταθεροποιήθηκαν διατηρώ καποιες αμφιβολίες για την ποσότητα που έφαγε σήμερα αλλα μαλλον δεν υπάρχει λόγος ανησυχιας. Για γενικότερη ενημέρωση η εικόνα αυτης της κουτσουλίας (χτεσινή) για πουλί που ειχε να φάει λαχανικα 2 μέρες είναι φυσιολογική;
 

Συνημμένα

  • poop3.webp
    poop3.webp
    17,8 KB · Προβολές: 96
Εγώ καλές τις βλέπω, συνυπολογίζοντας τα λαχανικά και την μεγάλη υγρασία της εποχής, βλέπω κάποια υγρά που τα θεωρώ φυσιολογικά. Δεν νομίζω πως πρέπει να ανησυχείς, καλά κάνεις και παρατηρείς, αυτό πρέπει να το κάνεις καθημερινά για πάντα.
 
Σε ευχαριστω! Για καλή μου τύχη ολα επέστρεψαν στο ''φυσιολογικό'' πλεον...
 
Mια χαρα φαινονται. Αυτα τα καφε κομματακια γυρω απο τις κουτσουλιες τι ειναι; Τα τσοφλια ηλιοσπορου τα καταλαβα αλλα τα αλλα δεν τα αναγνωρισα.
 
Mια χαρα φαινονται. Αυτα τα καφε κομματακια γυρω απο τις κουτσουλιες τι ειναι; Τα τσοφλια ηλιοσπορου τα καταλαβα αλλα τα αλλα δεν τα αναγνωρισα.

Μάλλον υπολείμματα πέλετ είναι.
 
Mια χαρα φαινονται. Αυτα τα καφε κομματακια γυρω απο τις κουτσουλιες τι ειναι; Τα τσοφλια ηλιοσπορου τα καταλαβα αλλα τα αλλα δεν τα αναγνωρισα.
Κομματακια απο πελλετ ειναι.
 
Back
Top