Αναπαραγωγή Το 5 μηνών budgie μου έκανε αυγό στο κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Diana
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Diana

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2019
Μηνύματα
20
Καλησπέρα θέλω την βοήθεια σας...το κορίτσι μου (budgie) εινε 5 μηνών και σήμερα είδα ένα αυγό σπασμένο στο κλουβί γιατί δεν της έχω βάλει φωλιά ακόμα...μην πως είναι πολύ μικρή για να κάνει αυγουλάκια;..τι να κάνω να της βάλω φωλιά?. Είναι σίγουρα 5 μηνών γιατί έχω τους γονείς της.Εινε μόνη της στο κλουβί αλλά όλη την μέρα είναι ελεύθερη με τα άλλα πουλιά που έχω και την έβλεπα πως πάει σε ένα αρσενικό και στηνοταναι αλλά νόμιζα πως το έκανε για πεχνιδι.
 
.μην πως είναι πολύ μικρή για να κάνει αυγουλάκια;
Είναι όντως πολύ μικρή.
.τι να κάνω να της βάλω φωλιά?
Όχι, να της αυξήσεις τις ώρες του ύπνου για να ηρεμήσει, φρόντισε να υπάρχει σουπιοκόκκαλο στο κλουβί και δώσε υγρό ασβέστιο στο νερό της για 4-5 ημέρες.
Διάβασε και αυτό:
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ έκανε και άλλο αυγό...δεν είναι σπασμένο αυτό...τι κάνω ... της το αφήνω? Φοβάμαι μην πάθει τίποτα...
 
Φοβάμαι μην πάθει τίποτα...
Να δώσεις οπωσδήποτε υγρό ασβέστιο στο νερό για να ενισχυθεί ο οργανισμός της και να μην κινδυνέψει από δυστοκία.
έκανε και άλλο αυγό...δεν είναι σπασμένο αυτό...τι κάνω ... της το αφήνω?
Το έκανε στον πάτο του κλουβιού ή της έχεις βάλει φωλιά ?
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ στο πάτο...να βάλω φωλιά? ...τι να κανο με το αυγουλάκια...υφφφφ εινε μωράκι ακομα
[automerge]1615839407[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ κάθεται εκεί πάνω στο αυγό...παι τρώει πίνει και ξανά γυρνάει
 
Βάλε φωλιά αν έχεις ή ένα μικρό ανοιχτό κουτάκι και βάλε το αυγό μέσα, αφού ξεκίνησε μάλλον θα κάνει και άλλα αυγά.
Μην την αφήνεις να βγαίνει από το κλουβί.
Σουπιοκόκκαλο υπήρχε στο κλουβί της ?
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ναι έχω... έχω και φωλιά θα της το βάλω... της έβαλα και υγρό ασβέστιο στο νεράκι της...τα αυγά αφτα ποσό καιρό να τα αφήσω πριν να τα πάρω... γιατί σκέφτομαι πως θα είναι κλουβιά εφόσον είναι τόσο μικρή
 
της έβαλα και υγρό ασβέστιο στο νεράκι της.
Θα συνεχίσεις να βάζεις μέχρι να κάνει το σύνολο των αυγών της.
.τα αυγά αφτα ποσό καιρό να τα αφήσω πριν να τα πάρω..
Να την αφήσεις να τα επωάσει κανονικά για 18-20 ημέρες από την ημερομηνία του τελευταίου αυγού, έτσι θα μείνει απασχολημένη για όλο αυτό το χρονικό διάστημα.
Σουπιοκόκκαλο υπήρχε στο κλουβί της ?
γιατί σκέφτομαι πως θα είναι κλουβιά εφόσον είναι τόσο μικρή
Το ποιο πιθανό είναι αυτό, να είναι άσπορα αλλά μόνο με ωοσκόπιση (όταν πρέπει) θα σιγουρευτείς.
την έβλεπα πως πάει σε ένα αρσενικό
Είναι κάποιος αδερφός της ?
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ναι έχει και άλλο αδερφάκι στην παρέα αλλά δεν του δίνει και πολύ σημασία...με άλλο αγοράκι κάνει παρέα όταν είναι έξω. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου
 
γιατί σκέφτομαι πως θα είναι κλουβιά εφόσον είναι τόσο μικρή

Θα είναι κλούβια επειδή τα γεννάει μόνη της χωρίς να έχει ζευγαρώσει κι ότι λόγω της ηλικίας της. Είναι όντως πολύ μικρή θα αύξανα τις ώρες ύπνου στις 14-15 σε σκοτεινό δωμάτιο. Δεν θα έβαζα ούτε φωλιά ούτε θα την άφηνα να κλωσήσει σε πρώτη φάση.
 
Back
Top