Γενικά Το budgerigar μου το 'σκασε

lost_beauty

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουλ 2008
Μηνύματα
87
Πόλη
Τρίκαλα
Πήρα πριν 2 μέρες ένα πολύ αγαπημένο ζευγάρι μπάντζι και μου 'δωσαν μια εξωτερική μπανιέρα απ'όπου το αρσενικό σήμερα το έσκασε.☹Είναι πάνω στο δέντρο απέναντι απ'το σπίτι μου εδω και 8 ώρες πάνω σ'ένα κλαδί κ δεν κουνιέται από κει.Χτυπήσαμε τα κλαδιά κ δεν κουνιέται απ'το δέντρο. Είναι 1,5 χρόνου κ έχει ζευγαρώσει μια φορά κ αποκτήσει νεοσσούς. Τώρα τον φωνάζει η θηλυκιά, απαντάει αυτός, αλλά δεν κουνιέται από κει. Μπορώ να κάνω τπτ;'Η να πάρω άλλο αρσενικό; Αν πάρω άλλο κ δεν τον θέλει η θηλυκιά κ τον τσιμπάει; 😕
 
Πήγαινε αγόρασε μια καπάτσα και βάλτην κάτω απο το δέντρο με λίγη τροφή. Κάποια στιγμή θα πεινάσει και θα κατέβει που θα πάει. :)
 
Μικρό ξύλινο κλουβάκι/παγίδα. Έχει ενα ξυλαράκι στον πάτο, το οποίο όταν πατάει το πουλάκι πάνω κλείνει η οροφή κατευθείαν. Λογικά σε κάποιο pet shop θα βρείς. Φρόντισε να είναι με σπάγγο και όχι με ελατήριο για να μην τραυματίσεις το πουλάκι.
 
Παρε το λαστιχο και βρεξτο πολυ! Δεν θα μπορει να φυγει... Μη βαλεις ολη την πιεση στο νερο και το χτυπησεις... 😉 Απλα κανε το οσο πιο μουσκεμα μπορεις και γρηγορα πριν προλαβει να φυγει. Θα προσγειωθει κατω και μετα το πιανεις η αν βραχει πολυ και παρολα αυτα δεν κατεβει τοτε ας ανεβει καποιος... 😀
 
ριξε πανω του νερο με το λαστιχο. με πιεση. Δεν θα μπορεσει να πεταξει και θα πεσει.
 
το πρόβλημα είναι ότι το δέντρο είναι σε άλλο ξένο σπίτι και δεν έχουμε πρόσβαση σε αυτό.
 
Δεν μπορεις να του ζητησεις να πας διπλα να παρεις το πουλακι; Τι θα σου πει οχι; Αν λειπουνε μαλλον πρεπει να μπεις στον κηπο αλλα να του το πεις οταν τον δεις... :D Ξερω πως δεν ειναι σωστο να μπεις σε ξενο ιδιοκτητο χωρο αλλα στην αυλη θα μπεις μονο και για να παρεις κατι δικο σου... Αν σου επεφτε ενα ρουχο τι θα σου ελεγε οχι; Εκτος πια και αν ειναι τοσο περιεργος αυτος...
 
είναι ένα πανύψηλο δέντρο και αυτό βρίσκεται στο ψηλότερο κλαδί! Δεν νομίζω να μένει κάποιος εκεί...
 
είναι ένα πανύψηλο δέντρο και αυτό βρίσκεται στο ψηλότερο κλαδί! Δεν νομίζω να μένει κάποιος εκεί...
Του έριξες νερό όπως σου είπαν τα παιδιά; Δεν μπορεί κάποιος τρόπος θα υπάρχει...Αν του πας κάτω απο το δέντρο τη θηλυκιά, με το κλουβάκι της; Μήπως την ακούσει και κατέβει λίγο πιο χαμηλά...
 
Εγω δεν εχω κατι αλλο να σου προτεινω ; αν δεν μπορεις να κανεις τιποτα απλα αφησε και το κλουβι με το θηλυκο εξω εκει που το εχεις για να τη βλεπει και ας ελπισουμε οταν πεινασει αρκετα θα κανει αυτος την πρωτη κινηση.. και μην ξαναβαλεις αυτο το μπανιο... 😉
 
Όλη μέρα σήμερα το κυνηγάω. Κατά το σούρουπο έψαχνε τη θηλυκιά,τη φώναζε,τον φώναζε κι αυτήκαι ξαφνικά πέταξε απ'το δέντρο κ χάθηκε. Η θηλυκιά μαράζωσε απ'τη στενοχώρια. Τι λέτε να της πάρω αύριο έναν άλλο που να του μοιάζει;Θα ζευγαρώσουν ή θα είναι στα μαχαίρια;Ή να την πάω πίσω στο πετ σοπ να τη βάλουν μαζί με τα φιλαράκια της και να πάρω ένα άλλο ζευγάρι;
 
Πάρε τηλέφωνο την πυροσβεστική να έρθουν με καλάθι ανυψωτικό η το Δήμο με το σχετικό όχημα.
 
μαλλον θα πρεπει να της παρεις αλλο αλλα να τα βαλεις σε ξεχωριστα κλουβακια να γνωριστουν πρωτα!
 
πρωτα θα πρεπει να το βαλεις σε καραντινα! Για 2-3 βδομαδες! Μετα μπορεις να τα βαλεις κοντα κοντα για καμια βδομαδα να βλεπονται και ενωσε τα!
 
Όλη μέρα σήμερα το κυνηγάω. Κατά το σούρουπο έψαχνε τη θηλυκιά,τη φώναζε,τον φώναζε κι αυτήκαι ξαφνικά πέταξε απ'το δέντρο κ χάθηκε. Η θηλυκιά μαράζωσε απ'τη στενοχώρια. Τι λέτε να της πάρω αύριο έναν άλλο που να του μοιάζει;Θα ζευγαρώσουν ή θα είναι στα μαχαίρια;Ή να την πάω πίσω στο πετ σοπ να τη βάλουν μαζί με τα φιλαράκια της και να πάρω ένα άλλο ζευγάρι;
Εγω λέω να την κρατήσεις και να της πάρεις ένα άλλο παπαγαλάκι αρσενικό. Γιατί να την πας πίσω. Θα γνωριστεί με τον καινούργιο αρσενικό και όλα θα πάνε μια χαρά:).
 
Back
Top