Γενικά Το budgie είναι πολύ ήσυχο. Υπάρχει πρόβλημα;

dimitra_1980

PB Member
Εγγραφή
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
548
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα. Το Budgie που έχω από χθες είναι αρκετά ήσυχο. Δε μιλάει παρά μόνο ελάχιστες φορές την ημέρα και από λίγο. Επίσης κάθεται σε ένα σημείο του κλουβιού σχεδόν συνέχεια. Δεν είναι φουσκωμένο και ίσως ακόμα να μην αισθάνεται άνετα στο καινούριο του περιβάλλον (ελπίζω). Επίσης έχει φάει ελάχιστα και μόνο μια φορά το είδα να πίνει νερό εκτός κι αν τα έκανε και τα δυο χθες τις ώρες που ήμουν στη δουλειά. Έχει λίγες φλούδες από σποράκια μέσα στην ταίστρα του. Καταλαβαίνω οτι είναι νωρίς ακόμα αλλά ανησυχώ. Τί λέτε;
 
Εγώ λέω να μην ανησυχήσεις.. Είναι απόλυτα φυσιολογικό γιατί όπως είπες και εσύ είναι νωρίς! Κι εμένα το cockatiel μου όταν το πρωτοπήρα ήταν ακριβώς το ίδιο. 😉
 
Τώρα που έβαλα τραγούδια, κάνει μερικές φωνούλες. Μάλλον είναι μουσικόφιλος! Τι να πω!
 
Και εμενα απο χτες καπως ετσι ειναι ο Μπουμπλης μου...
Καθεται ησυχος και επαψε να ειναι ζωηρος, ειναι κ λιγο φουσκωμενος. Εχει τσιμπησει και σημερα εφαγε λιγο μηλο. Ειδα ομως τις κουτσουλιες του και εχουν ενα παχυρευστο λευκο χρωμα. Δεν ξερω αν φταιει το μηλο αλλα φοβαμαι οτι ειναι αρρωστος...☹
 
Στον Αγγλο αναφερεσαι;
Λοιπον, μετα απο 1,5 μηνα που εχω τον δικο μου, νομιζω πως ειναι ησυχα πουλια γενικα. Συν η προσαρμογη του δικου σου...
Οποτε δε νομιζω πως εχεις λογο να ανησυχεις 😉
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ιωάννα περαστικά στο Μπλουμπλή! Γεωργία, άκυρο το μήνυμα μου! Από χθες το βράδυ έπαθε μετάλλαξη! Είχε κανένα δίωρο που έπαιζε μόνος του στο κλουβί και πέθανα στο γέλιο γιατί μόλις πλησίαζα το χέρι μου και του έλεγα αστεία "Budgie μή", με μάλωνε(συνεχίζοντας τα παλαβά του)! Μόλις απομάκρυνα το χέρι συνέχιζε να παίζει. Το ξαναπλησίαζα, το ίδιο. Δεν φοβόταν όμως να φύγει...Απλά μάλωνε το χέρι μου γιατί τον εμπόδιζε στην καταστροφή του κλουβιού! Τώρα είναι πάλι πολύ ήσυχος.
 
Δημητρα νομιζω πως μαλλον θελει να ασχολεισαι μαζι του για να ειναι χαρουμενος!
 
Ασχολούμαι συνέχεια Ανέστη... Να.. Τώρα άρχισε πάλι τα παιχνίδια με τις ταίστρες του. Έχει πλάκα τελικά.. Νομίζω οτι αρχίζει και γνωρίζει και το όνομά του. Όταν τον φωνάζω δέιχνει κάπως να αντιδρά. Μόνο που με ανησυχεί κάτι άλλο.Φοβάμαι μη σφηνώσει (αν και μόνο το κεφάλι του χωράει) στο κενό που κάνει η ταίστρα με την πατήθρα της.
 
Eαν σε ανησυχει κατι τετοιο και εαν το κλουβι του ειναι ευρυχωρο τοτε μπορεις να αφαιρεσεις τις εξωτερικες ταιστρες και να βαλεις μια εσωτερικη. :)
 
ετσι εκανε και εμενα η πωλινα... Και μετα την βρηκα...☹... Βαλε εσωτερικες να εχεις το κεφαλι σου υσιχο...
 
Back
Top