Ασθένειες Το budgie μου έχει διάρροια και είναι όλη μέρα ζαρωμένο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Socookie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Socookie

PB New Member
Εγγραφή
24 Μαρ 2021
Μηνύματα
13
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα και Χριστός Ανέστη σε όλους,
Έχει εδώ και μια εβδομάδα περίπου το budgie μου έχει διάρροια είναι όλη μέρα ζαρωμένο αλλά τρώει όχι βέβαια πολλές φορές την ημέρα όπως έκανε. Στο pet shop μου έδωσαν αντιβίωση την TABERNIL . Εγώ επειδή αγχώνομαι όμως μήπως δεν πίνει από την ποτιστρα αυτό που πρέπει πριν του έδωσα με σύριγγα να πιει , απλά ήθελα να ρωτήσω πόσο να του δίνω έτσι απ'ευθείας και πόσες φορές την ημέρα γιατί φοβάμαι μήπως του δώσω υπερβολική δόση....

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
 

Καλησπερα.Ποιο προιον ακριβως σου εδωσαν της εταιρειας Tabernil. οι συνοδευτικες οδηγιες που πρεπει να ειχε τι αναφερουν για τα ερωτηματα που θετεις?
Να πουμε βεβαια οτι χωρις γνωματευση για το τι εχει το πτηνο δεν ειναι και πολυ σωστο να δινουμε οτι αγωγη μας προτεινει το pet shop.
Φαρμακα χωρις γνωματευση μπορουν να κανουν και ζημια οπως συμβαινει και σε εμας αλλωστε
 
@φιλομαθης ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μου έδωσαν το Tabernil Doxiciclina αφού τους είπα τι είχε το budgie. Μου είπε να βάλω 4 σταγόνες σε 60 mlνερο μια πρωί μια βράδυ. Οπότε εγώ από αυτό το διάλυμα που έκανα έβαλα λίγο σε μια σύριγγα και του το έδωσα απ'.ευθείας . Απλά η απορία μου είναι να το δώσω πάλι και το βράδυ με την σύριγγα η μόνο μια φορά αρκεί; Να τονίσω πάλι ότι δεν του εδώσα να πιει και παρα πολυ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Socookie
απο το link που παρεθεσα πριν θα διαβασες υποθετω το σχετικο με το φαρμακο που σου προτειναν

Χορήγηση και δοσολογία​

Προσθέστε Tabernil Doxiciclina στο πόσιμο νερό, μια δόση των 5 ml σε 1,5 λίτρα, που αντιστοιχεί σε 4 σταγόνες για κάθε 60 ml πόσιμου νερού.

Χορηγήστε για 5 συνεχόμενες ημέρες.

Προετοιμάστε φρέσκο διάλυμα καθημερινά.

Αυτο σημαινει οτι ετοιμαζεις την αναλογη δοση στην ποτιστρα του και το αφηνεις για ολη την μερα.Αυριο φρεσκο νερο και φαρμακο κλπ κλπ για 5 μερες. οσα ml καταναλωσει καταναλωσε απο την ποτιστρα και δεν φημιζονται οτι πινουν και ασταματητα νερο(αν και το δικο σου παλιοτερα αν καταλαβα ειχε μια φαση υπερδιψιας)
αυτο ειναι το σχημα που προτεινει η εταιρεια που το παραγει
Δεν ξερω να σου πω ποσες φορες θα πρεπει να του δωσεις αν του το δωσεις με το ζορι με συριγγα.
Αυτες ειναι ερωτησεις που πρεπει κανονικα να γινουν σε πτηνιατρο
Το φαρμακο αυτο ειναι για να καταπολεμησει τα παρακατω
Το μικροβιακό φάσμα περιλαμβάνει:
  • Βακτήρια Gram (-): Pasteurella spp., Escherichia coli και Salmonella spp.
  • Βακτήρια Gram (+): Staphylococcus aureus, Streptococcus spp., Clostridium spp. Mycoplasma, Rickettsiae, Chlamydia και κάποια πρωτόζωα.
Ξερεις οτι εχει κατι απο αυτα?

Ειμαι γενικα λιγο διστακτικος με ιατρικες συμβουλες απο petshop και ισως εχει περασει και αρκετο διαστημα που ειναι με τα συμπτωματα αρα ηδη εξασθενημενο πιθανα. Μηπως θα επρεπε να παρεις την γνωμη γιατρου που εχει την δυνατοτητα εξετασεων για να κανει διαγνωση?
 
@Socookie καλησπέρα Σοφία. Πήγαινε το σε πτηνιατρο το πουλάκι. Κ θα σου έλεγα να μην το καθυστερήσεις. Για παράδειγμα δες τις αξιολογήσεις για τον Σαντοριναίο.

Στην περίπτωση που αυτό δεν γίνεται, μπορείς να επικοινωνήσεις με το διαγνωστικό κέντρο της Κομοτηνής. Όπως κ να έχει μην το καθυστερήσεις.

[automerge]1682428742[/automerge]
Έχε όλη την λίστα πτηνιατρων. Με συγχωρείς αλλά με το κινητό, δεν μπορώ να απομονώσω μόνο τους πτηνιατρους στην Θεσσαλονίκη.
 
Back
Top