Τραυματισμοί Το budgie μου αιμοραγεί στο ράμφος

AntoniaAliki

PB New Member
Εγγραφή
10 Δεκ 2017
Μηνύματα
23
Πόλη
Λάρισα
Όταν γύρισα στο σπίτι, είδα το κλουβί λερωμένο με αίματα και έπειτα το παπαγαλάκι μου να αιμορραγεί στο ράμφος ( όχι στον χαλινό αλλά από κάτω). Με λίγο βαμβάκι σκούπισα όσο μπορούσα το αίμα. Το ράμφος έχει μια φλούδα η οποία έχει "ξεκολλήσει"και από κάτω υπάρχει αίμα. Τι πρέπει να κάνω;
63559
 
Το ράμφος δείχνει να έχει τραυματιστεί(ίσως σπάσει) στις δυο πλευρές του. Αν ζει μόνο του το πιο πιθανό είναι να το έπιασε κάπου στο κλουβί όπως στην ταΐστρα ή σε κάποιο παιχνίδι. Χρειάζεται κτηνίατρο που να γνωρίζει απο πτηνά και ίσως αντιβίωση. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Μονο του ζει στο κλουβακι;

Αν ναι να ψαξεις απο τι μπορει να εγινε η ζημια για να μην ξαναγινει!
Το αιμα εχει σταματησει;
Η συμπεριφορα του πως ειναι;
Ναι, το αιμα εχει σταματησει και δε δείχνει θλιμμένο. Στο κλουβι ειναι με ενα αλλο παπαγαλάκι(επισης θηλυκό) και ειναι αγαπημένες. Εγω καλού κακού χώρισα το κλουβί στη μέση μεχρι να γίνει καλύτερα
[automerge]1558890474[/automerge]
Το ράμφος δείχνει να έχει τραυματιστεί(ίσως σπάσει) στις δυο πλευρές του. Αν ζει μόνο του το πιο πιθανό είναι να το έπιασε κάπου στο κλουβί όπως στην ταΐστρα ή σε κάποιο παιχνίδι. Χρειάζεται κτηνίατρο που να γνωρίζει απο πτηνά και ίσως αντιβίωση.
Δεν ειναι μονο του αλλα με ενα αλλο παπαγαλάκι. Δυστυχώς ομως της αρεσει πολυ να παίζει χτυπώντας το ραμφος της στο κλουβί, οποτε λογικα αυτο ηταν ο λογος που χτύπησε
[automerge]1558890855[/automerge]
Το ράμφος δείχνει να έχει τραυματιστεί(ίσως σπάσει) στις δυο πλευρές του. Αν ζει μόνο του το πιο πιθανό είναι να το έπιασε κάπου στο κλουβί όπως στην ταΐστρα ή σε κάποιο παιχνίδι. Χρειάζεται κτηνίατρο που να γνωρίζει απο πτηνά και ίσως αντιβίωση.
Και τι θα γίνει εαν σπάσει το ραμφος της;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι, το αιμα εχει σταματησει και *δε δείχνει θλιμμένο. Στο κλουβι ειναι με ενα αλλο παπαγαλάκι(επισης θηλυκό) και ειναι αγαπημένες. **Εγω καλού κακού χώρισα το κλουβί στη μέση μεχρι να γίνει καλύτερα

*Η γενική της κατάσταση; Είναι ευδιάθετη; Τρώει, πίνει νερό;
**Πολύ καλά έκανες...
Αύριο αν μπορείς σκούπισε πολύ απαλά μ΄ένα ελαφρώς βρεγμένο βαμβάκι ή μπατονέτα, το ξεραμένο αίμα και βγάλε φωτογραφία για να φανεί καλύτερα το ράμφος.
 
*Η γενική της κατάσταση; Είναι ευδιάθετη; Τρώει, πίνει νερό;
**Πολύ καλά έκανες...
Αύριο αν μπορείς σκούπισε πολύ απαλά μ΄ένα ελαφρώς βρεγμένο βαμβάκι ή μπατονέτα, το ξεραμένο αίμα και βγάλε φωτογραφία για να φανεί καλύτερα το ράμφος.
* Και τρώει και πίνει. Δεν κάθεται στον πάτο του κλουβιού και είναι χαρούμενη
** Έχω σκουπίσει ήδη όσο καλύτερα μπορούσα το αίμα

Επίσης παρατήρησα πως το μικρό "ξεφλουδισμένο κομματάκι" από το ράμφος έχει φύγει εντελώς
 
Και *τι θα γίνει εαν σπάσει το ραμφος της;
Και τρώει και πίνει. Δεν κάθεται στον πάτο του κλουβιού και είναι χαρούμενη
*Εφόσον μπορεί και τρώει, δηλ σπάει σπόρους, σημαίνει (φαντάζομαι) πως δεν κινδυνεύει.
Καλό θα ήταν φυσικά να την δει ένας ειδικός...
 
@AntoniaAliki, Το ότι τρώει κι είναι ευδιάθετη είναι πολύ καλό. Ο τραυματισμός στο ράμφος ανάλογα με το σημείο και στο βαθμό που μπορεί να γίνει μπορεί να είναι αρκετά επικίνδυνος για την μετέπειτα πορεία της υγείας του πουλιού.
 
Back
Top