Διατροφή Το Budgie μου ανασαίνει περίεργα με τσιριχτή φωνή

Μάνος999

PB New Member
Εγγραφή
9 Σεπ 2021
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας έχω ένα budgie 6 χρόνων αρσενικό , και τις τελευταίες μέρες έκανε κάτι περίεργους ήχους σαν να κλαίει η σαν να τσιριζει. Δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς. Στην αρχή δεν έδωσα πολύ σημασία αλλά χθες την νύχτα και σήμερα το κάνει έντονα . Να προσθέσω ότι το πρωί το κάνει αυτόν τον ήχο αλλά λιγότερο και τρώει μια χαρά και πίνει.Ομως τα βράδια το κάνει επίμονα και έντονα σαν να μην μπορεί να αναπνεύσει καλά.Του βάζω κάτι σταγόνες (teniazine) με την ελπίδα ότι θα γίνει καλύτερα. Αν συνεχίσει θα τον πάω κτηνίατρο.
 
Καλημέρα. Οι σταγόνες που του βάζεις είναι για σκουλήκια και η δοσολογία τους είναι για μία φορά.
Το πουλάκι όντως θα πρέπει αν πάει σε Κτηνίατρο γνώστη (ή ειδικευμένο) Παθολογίας Πτηνών.
Αυτό που μπορείς να κάνεις προκειμένου να εντοπίσεις κατάλληλο γιατρό κοντά στην περιοχή που μένεις, είναι να δεις την επισυναπτόμενη λίστα και έπειτα να κοιτάς στο επόμενο link αν υπάρχουν σχόλια θετικά ή αρνητικά από τους χρήστες.
Μας ενημερώνεις αν θέλεις για την πορεία.
Περαστικά
 
Μήπως το πουλάκι καθώς κάνει έτσι το βλέπεις να κουνιέται λίγο πιο πολύ αριστερά δεξιά με μικρές και κοφτές κινήσεις, σου δίνει την εντύπωση πως δεν μπορεί να αναπνεύσει σωστά ή ότι έχει μυξουλες? Να τονίσω πως δεν πρέπει να ζει σε περιβάλλον με καπνό τσιγάρου και ρεύματα αέρα
 
  • Like
Αντιδράσεις: pns
@ianos Οι σταγόνες που το βάζω αναφέρουν στο κουτί ότι βοηθάει και σε προβλήματα αναπνευστικά.Θα σταματήσω να του βάζω και σήμερα θα τον πάω κτηνίατρο να δει τι συμβαίνει. Αλλά να προσθέσω ότι αυτός ο παπαγάλος είναι πολύ περίεργος , το βράδυ έκανε λες και θα μου έφευγε λες και δεν άντεχε και τώρα τον βλέπω να τραγουδάει , να τρώει , να πίνει λες και δεν έχει απολύτως τίποτα. Επίσης αρρώσταινει πολύ συχνά , δηλαδή είναι φουσκωμένος και αδιαθετος αλλά ο πτηνιατρος λέει ότι δεν είναι κάτι απλά είναι πολύ παχουλός παπαγάλος και πρέπει να τρώει λιγότερο. Του δίνω λιγότερες ποσότητες αλλά όταν βγαίνει να πετάξει έξω βρίσκει ευκαιρία και τρώει την τροφή τον κοκατιλ μου μέσα στο κλουβί τους. Είναι περίεργος παπαγάλος
[automerge]1631174883[/automerge]
@Akanthillis Καλημέρα ο Ρικο (το budgie μου) ζει σε κατάλληλες συνθήκες χωρίς τίποτα βλαβερό για τα πνευμόνια του.Μερικες φορές ανοίγει το στόμα του για να πάρει αέρα είναι φανερό αλλά μόνο αυτά είναι τα συμπτώματα. Επίσης να τονίσω ότι κατά τη διάρκεια της μέρας τρώει μια χαρά και τραγουδάει και πίνει , και το κάνει ελάχιστα αυτό με την φωνή του. Όμως το βράδυ το κάνει τόσο επίμονα και έντονα που φοβάμαι μην με αφήσει.Γενικα ο Ρικο για κάποιο λόγο αρρωσταίνει εύκολα χωρίς να είναι σε ρεύματα και τα σχετικά. Ο πτηνιατρος τον Μάιο που πήγαμε είπε ότι δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα ,μόνο που είπε ότι είναι πολύ παχουλός και πρέπει να του κόψω τα πολλά κεχρί και πολλή ποσότητα τροφής. Όντως ο Ρικο είναι ένα λαίμαργο πουλί αλλά ταυτόχρονα τόσο δραστήριο και ήσυχο.Αληθεια δεν μπορώ να βγάλω άκρη γιατί αρρωσταίνει τόσο γρήγορα και εύκολα
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Μάνος999 εφόσον το έχει δει γιατρός και εχει βγάλει κάποια διάγνωση το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να ακολουθήσεις κατά γράμμα τις συμβουλές του, αν έχεις αμφιβολίες μπορείς να πάρεις τη γνωμη ενός δεύτερου γιατρού.
 
@Akanthillis Καλησπέρα.Ειχε πει ότι ήταν μια χαρά γέρος αλλά ήθελε λιγότερο φαγητό και το εφάρμοσα.Μαλλον θα πάω και σε δεύτερο γιατρό για σιγουριά. Όσες φορές αρρώσταινει το περνάει είναι γερός και ελπίζω αυτή τη φορά να γίνει σύντομα καλά αλλά μέχρι στιγμής ακόμα έχει δυσκολία στην αναπνοή δυσκολεύεται.
 
@Μάνος999 ειδικός δεν είμαι αλλά με βάσει λογικής ενδεχομένως όπως όλα τα υπερβαρα όντα μπορεί να τον δυσκολεύει το έξτρα πάχος (υποθετικά μιλάω πάντα χωρίς να κάνω διάγνωση) εν πάση περίπτωση καλό θα ήταν έτσι και αλλιώς να αλλάξει η διατροφή σταδιακά ώστε να χάσει το περιττό πάχος.
 
@Tony Forpus Καλημέρα ! Έχω να το ζυγισω χρόνια να πω την αλήθεια.Μηπως μπορείτε να μου πείτε πόσο είναι ένα φυσιολογικό βάρος περιπου για να ξέρω πως να το διαχειριστω όταν τον ζυγισω;
[automerge]1631262592[/automerge]
@Akanthillis Καλημέρα . Περιμένω να τελειώσει η τροφή που του βάζω και θα βρω άλλες . Υποτίθεται πως αυτή η τροφή είναι από τις καλύτερες prenium αλλά όπως φαίνεται παχενει αρκετά. Έχετε καμία μάρκα καλή με βιταμίνες να μου προτείνετε;
 

Σχετικά θέματα

Back
Top