Φροντίδα Το budgie μου γίνεται νευρικό όταν σκεπάζω το κλουβί του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης haris13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

haris13

PB New Member
Εγγραφή
12 Νοε 2020
Μηνύματα
82
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας εχω ενα μπατζι 15 μερες τωρα και το βραδυ του βαζω ενα σεντονι σκουρο για να μην εχει πολυ φως αλλα τον βλεπω πιο νευρικο ετσι,γινεται αυτο η ειναι η ιδεα μου;και επισης σημερα για πρωτη φορα εκατσε στο δακτυλο μου μεσα στο κλουβι.ακομα δεν το εχω βγαλει εξω προσπαθω σιγα σιγα μην κανω κατι λαθος, ποιο θα πρεπει να ειναι το επομενο σταδιο για να μπορεσω να χαρει περισοτερα πραγματα;
 

Συνημμένα

  • D9023960-CA26-465A-AAC7-513E7BD5F702.webp
    D9023960-CA26-465A-AAC7-513E7BD5F702.webp
    68,1 KB · Προβολές: 8
Καλησπέρα Χάρη, φυσικά και γίνεται, ορισμένα πουλάκια αισθάνονται μεγαλύτερη ανασφάλεια όταν δε βλέπουν αλλά ακούν θόρυβο. Δοκίμασε να σκεπάσεις εν μέρη το κλουβί, δημιουργώντας μια "ασφαλή" μεριά, αλλά ας το να βλέπει το χώρο.

Τα βήματα καλά τα πας, δοκίμασε να το ταΐζεις από το χέρι σου και μόλις τρώει και αισθανθεί ακόμα πιο καλά μαζί σου δοκίμασε να τον βγάλεις σε ένα μικρό δωμάτιο για αρχή, για λίγη ώρα, χωρίς πολλά μέρη που να μπορεί να πάει και να χρειαστεί να τον κυνηγήσεις για να μπει μέσα όταν πρέπει.
 
και επισης σημερα για πρωτη φορα εκατσε στο δακτυλο μου μεσα στο κλουβι.ακομα δεν το εχω βγαλει εξω προσπαθω σιγα σιγα μην κανω κατι λαθος, ποιο θα πρεπει να ειναι το επομενο σταδιο για να μπορεσω να χαρει περισοτερα πραγματα;
Χάρη, έχεις ανοίξει ήδη μια συζήτηση για την εξημέρωση του budgie σου. Να χρησιμοποιείς αυτή σε παρακαλώ για σχετικές ερωτήσεις ή ενημερώσεις. https://community.petbirds.gr/threa...εύθερο-και-πως-το-βάζω-πάλι-στο-κλουβί.39968/
 
Back
Top