Φροντίδα Το budgie μου δαγκώνει το βερνίκι των νυχιών μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Αγαπημενη δραστηριοτητα του budgie μου, ειναι να "ξυνει" και να βγαζει το μανο απο τα νυχια μου.. Να υποθεσω αυτο ειναι ενα ειδος παιχνιδιου ή κατι αλλο; Περα απ το οτι ειναι ιδιαιτερα ενοχλητικο, ανησυχω και για τον ιδιο, σε περιπτωση που καταπιει καποιο κομματακι μανο.. Μπορω να τον αποτρεψω απο το να το κανει αυτο, οπως πχ μαθαινουμε στους παπαγαλους να μην δαγκωνουν;
 
Ναι παιχνίδι είναι, να το αποτρέψεις άμεσα, μπορεί να δηλητηριαστεί από τις ουσίες του μανό.
 
Στα δάχτυλά σου είναι το βερνίκι. Θα του αποσπάς την προσοχή με κάποιο παιχνίδι. Κατ' αρχήν δεν έχω καταλάβει σε τι φάση βρίσκεστε κι έχει την ευχέρεια να τσιμπάει, να ξεφλουδίζει και να μασουλάει το βερνίκι. Τα δάχτυλά σου ακίνητα τα έχεις;
 
Οχι. Γενικοτερα το κανει οποτε βρισκει ευκαιρεια..Ανεβαινει το χερι μου και αρχιζει να χαλαει κι απο ενα νυχι.. Εννοειται πως τραβαω τα χερια μου μακρια αλλα αυτος επιμενει και ξαναανεβαινει πανω.
 
Το θεωρει παιχνιδι! Και το δικο μου κοκατιλ εχει μανεια να ξεφλουδιζει! Αν θες να το αποτρεψεις απο αυτο μπορεις για λιγο καιρο να μην κανεις τιποτα στα νυχια σου και οταν παει να ξεφλουδισει και δεν βρει τιποτα θα καταλαβει πως δεν εχει νοημα να το ξανακανει!
 
Back
Top