Ασθένειες Το budgie μου δεν φαίνεται να είναι καλά

PhilipposAlp

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2024
Μηνύματα
2
Γεια σας,
Πριν απο 2 μέρες, παρατήρησα μία αλλαγή στην συμπεριφορα του budgie μου. Κάθεται μεσα στο κλουβι χωρίς να κινείται καθόλου, και δεν κελαηδάει.
Του έβαλα στο νερο aviomycine solution και vitamix plus soloution (και τα 2 απο την tafarm). Πρεπει να κάνω κατι αλλο, μηπως κανω κατι λάθως?
Οποια μορφή βοήθειας είναι πραγματικα πολύτιμη. Ευχαριστώ πολύ και καλλή χρονια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Γεια σου. Ελπίζω τα πράγματα να κυλήσουν καλά για το πουλάκι.
Κανονικά θα πρέπει να επισκεφτείς άμεσα γιατρό ειδικευμένο στην παθολογία των πτηνών.
Σου επισυνάπτω τη λίστα ανά περιοχή.
 
Γεια σας,
Πριν απο 2 μέρες, παρατήρησα μία αλλαγή στην συμπεριφορα του budgie μου. Κάθεται μεσα στο κλουβι χωρίς να κινείται καθόλου, και δεν κελαηδάει.
Του έβαλα στο νερο aviomycine solution και vitamix plus soloution (και τα 2 απο την tafarm). Πρεπει να κάνω κατι αλλο, μηπως κανω κατι λάθως?
Οποια μορφή βοήθειας είναι πραγματικα πολύτιμη. Ευχαριστώ πολύ και καλλή χρονια.
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά! Πρώτα απ' όλα πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις αυτό που πρότεινε ο @ianos. Έχω να προσθέσω όμως ότι ποτέ δεν πρέπει να χορηγούμε αντιβιώσεις (aviomycine) μόνοι μας. Η πάθηση του πτηνού μας μπορεί να μην περιλαμβάνεται σε αυτές που θεραπεύει η αντιβίωση και να γίνει το budgie ακόμα χειρότερα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@KONSTANTINOS MICHAIL
Ακολούθησα κτινιατρικες συμβουλες για να χωρηγίσω αντιβίωση. Δυστυχώς κατέληξε σήμερα το άγριο χάραμα. Σας ευχαριστώ πολυ...😢
Λυπάμαι πάρα πολύ! Οι κτηνίατροι δυστυχώς δεν γνωρίζουν πολλά από πτηνοπαθολογιά στην συντριπτική τους πλειοψηφία (υπάρχουν και κάποιοι που ασχολούνται χωρίς να είναι πτηνίατροι). Στην λίστα υπάρχουν εξειδικευμένοι γιατροί, τους οποίους θα πρότεινα να επισκέπτεσαι αντί για κτηνίατρο, αν και όταν πάρεις άλλο πτηνό. Για πρόληψη αλλά και στην περίπτωση που παρατηρήσεις κάποιο σύμπτωμα. Τώρα δυστυχώς έγινε το κακό... Και πάλι λυπάμαι!
 
@PhilipposAlp κτηνιατρικές συμβουλές και αντιβίωση απο τη τηλέφωνο χωρίς καμία εξέταση και διάγνωση;

Πως είναι δυνατόν ο κάθε κτηνίατρος να γνωρίζει τι έχει εφόσον δεν το εξετάσει;

Επιπλέον όπως ανέφερε ο παραπάνω φίλος μόνο σε ειδικευμένους κτηνιάτρους που γνωρίζουν από εξωτικά είδη μπορούμε να βρούμε τι μπορεί να έχει και κατόπιν εξέτασης να του χορηγήσουμε τα ανάλογα
 
@Avrolimos Το θέμα είναι ότι πέρα από ελάχιστους "ειδικευμένους" κτηνιάτρους ή πτηνίατροι στην Αθήνα, δεν υπάρχουν.....
 
  • Sad
Αντιδράσεις: MARY58
@Antiateira να σου πω ποιό είναι το θέμα

Όταν αναλαμβάνουμε την κηδεμονία ενός ζώου αναλαμβάνουμε και την υποχρέωση της ευζωίας του με ότι αυτό συνεπάγεται.

Αν δεν είμαστε εμείς σε καλή κατάσταση θα πάμε στο νοσοκομείο ή σε ένα γιατρό να δούμε τι έχουμε, δε θα το αφήσουμε στην τύχη.
Έτσι επιβάλλεται να κάνουμε όλοι μας συμπεριλαμβανομένου και εμου.

Δικαιολογίες του τύπου δεν έχει γιατρό, δεν έχω μεταφορικό κτλ δεν είναι αποδεκτές, έχω διαβάσει εκαντοντάδες μηνύματα τέτοιου τύπου.
Εκτος απο δικαιώματα έχουμε και υποχρεώσεις και πριν κάνουμε το οτιδήποτε χρειάζεται να τα σκεφτούμε όλα αυτά.

Είμαστε υποχρεωμένοι εκ των προτέρων να γνωρίζουμε τι θα κάνουμε σε περίπτωση που το κατοικίδιο μας δε φαίνεται καλά, έχουμε υποχρέωση να του παρέχουμε ότι καλύτερο για την ευζωία του, να γνωρίζουμε τα βασικά πριν το αποκτήσουμε.

Τα παραδείγματα είναι μπροστά μας σε καθημερινή βάση, λάθη φυσικά κάνουμε και πρώτος εγώ.
 
@Avrolimos συμφωνώ σε ότι λες. Όταν αναλαμβάνουμε ένα ζωντανό πλάσμα, πρέπει να μπορούμε να ανταποκριθούμε σε κάθε ανάγκη που θα προκύψει για την φροντίδα του, όπως για τη καλή του υγεία. Δεν ζήτησε το ζωντανό να είναι στα χέρια μας, ας είμαστε υπεύθυνοι κ σωστοί στην φροντίδα του λοιπόν.
Όμως σε αυτό που έχει δίκιο η @Antiateira είναι το θλιβερό γεγονός ότι οι πτηνίατροι κ δεν αναφέρομαι σε εξεζητημένες υπηρεσίες αλλά σε κτηνιάτρους με εξειδίκευση στα πτηνά, είναι λιγοστοί. Κ είναι της απελπισίας όπως θα ήταν κ αν αφορούσε μία ειδικότητα για ανθρώπους. Βέβαια, είναι μονόδρομος τότε, εάν δεν καλύπτονται οι ανάγκες (που νομίζω ότι ίσα ίσα αρκούν καθώς δεν γίνεται κλινική εξέταση του πτηνού) από τις διαγνώσεις των διαγνωστικών κέντρων, να ταξιδέψεις κ να πας στον πτηνιατρο, όπως το έκανε η @Nikolina κ μπράβο της.
 
@Avrolimos Δεν διαφωνώ σε αυτά που έγραψες.
Εγώ έγραψα ξεκάθαρα οτι δεν υπάρχουν ιατροί ακόμη και για απλά θέματα που αφορούν τα πτηνά. Ενημέρωσα τις προάλλες οτι ο Σαντοριναίος έκλεισε οριστικά το ιατρείο του, ούτε ένας δεν μου πρότεινε που μπορώ να πάω για τη κοπή του ράμφους - η λίστα είναι σχεδόν άκυρη για Θεσσαλονίκη. Οι κτηνίατροι δεν αναλαμβάνουν και έχω πάρει πόσα τηλέφωνα. Δεν έχω πλέον γιατρό για το δικό μου παιδί. Ήμουν ευχαριστημένη από τον πτηνίατρο του? Όχι, μου έκανε 3 φορές λάθος διάγνωση. Παρόλο αυτά για εμένα ήτανε μονόδρομος καθώς δεν υπήρχε άλλος και τουλάχιστον για απλά πράγματα όπως το ράμφος και τα νύχια του παιδιού τα έκοβε τέλεια.

Αν η γάτα ή ο σκύλος αρρωστήσει, έχει κανείς στην περιοχή του σίγουρα πάνω από έναν πτηνίατρο για να επιλέξει. Έχει επιλογές και μπορεί να συγκρίνει και να επιλέξει.
Με τα πτηνά υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Αρρωσταίνουν ή ακόμη κάτι απλό να θέλεις να ρωτήσεις και δεν ξέρεις που να απευθυνθείς.
Μη μιλήσω για ντεμεκ παθολογια πτηνων κτηνίατροι που σου προτείνουν ιβερμεκτινη και αντιβιώσεις άνευ λόγου αιτίας.

Είσαι λάθος εδώ full για τα άτομα που όντως νοιάζονται για τα πτηνά τους. : "Δικαιολογίες του τύπου δεν έχει γιατρό, δεν έχω μεταφορικό κτλ δεν είναι αποδεκτές, έχω διαβάσει εκαντοντάδες μηνύματα τέτοιου τύπου."
 
@Antiateira κι εγω συμφωνω οτι με τα πτηνα υπαρχει σοβαρο προβλημα εδω στη Θεσσαλονικη. ευτυχως υπαρχει και το διαγνωστικο εργαστηριο Κομοτηνης και εσωσε δικα μου πουλια 3-4 φορες...τι γινεται ομως στην περιπτωση που πρεπει να εξεταστει κλινικα το πτηνο???🤔🤔🤔
 
@Avrolimos Δεν διαφωνώ σε αυτά που έγραψες.
Εγώ έγραψα ξεκάθαρα οτι δεν υπάρχουν ιατροί ακόμη και για απλά θέματα που αφορούν τα πτηνά. Ενημέρωσα τις προάλλες οτι ο Σαντοριναίος έκλεισε οριστικά το ιατρείο του, ούτε ένας δεν μου πρότεινε που μπορώ να πάω για τη κοπή του ράμφους - η λίστα είναι σχεδόν άκυρη για Θεσσαλονίκη. Οι κτηνίατροι δεν αναλαμβάνουν και έχω πάρει πόσα τηλέφωνα. Δεν έχω πλέον γιατρό για το δικό μου παιδί. Ήμουν ευχαριστημένη από τον πτηνίατρο του? Όχι, μου έκανε 3 φορές λάθος διάγνωση. Παρόλο αυτά για εμένα ήτανε μονόδρομος καθώς δεν υπήρχε άλλος και τουλάχιστον για απλά πράγματα όπως το ράμφος και τα νύχια του παιδιού τα έκοβε τέλεια.

Αν η γάτα ή ο σκύλος αρρωστήσει, έχει κανείς στην περιοχή του σίγουρα πάνω από έναν πτηνίατρο για να επιλέξει. Έχει επιλογές και μπορεί να συγκρίνει και να επιλέξει.
Με τα πτηνά υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Αρρωσταίνουν ή ακόμη κάτι απλό να θέλεις να ρωτήσεις και δεν ξέρεις που να απευθυνθείς.
Μη μιλήσω για ντεμεκ παθολογια πτηνων κτηνίατροι που σου προτείνουν ιβερμεκτινη και αντιβιώσεις άνευ λόγου αιτίας.
Ακριβώς! Ο Σαντοριναίος είναι, ή μάλλον ήταν, τουλάχιστον 120 χλμ. από εδώ που μένω και οι κτηνίατροι εδώ είναι άσχετοι. Αυτός που εμπιστευόμαστε πάντα για όλα μας τα κατοικίδια μας είπε να απευθυνθούμε Θεσσαλονίκη, όπου δεν υπάρχει και κάτι ιδιαίτερο.
Είσαι λάθος εδώ full για τα άτομα που όντως νοιάζονται για τα πτηνά τους. : "Δικαιολογίες του τύπου δεν έχει γιατρό, δεν έχω μεταφορικό κτλ δεν είναι αποδεκτές, έχω διαβάσει εκαντοντάδες μηνύματα τέτοιου τύπου."
Συμφωνώ! Λυπάμαι αλλά η Θεσσαλονίκη είναι τουλάχιστον μία ώρα με αμάξι και δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα εκεί. Δεδομένο επίσης ότι δεν μου περισσεύουν 12 ώρες για να πάω και να γυρίσω από Αθήνα! Και τα παιδιά να αρρωστήσουν θα τα πάω στο νοσοκομείο ή σε παιδίατρο για κάτι απλό. Για τα πουλιά όμως δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο. Θα πω ότι στέκουν δικαιολογίες "δεν έχει γιατρό" και "είναι πολύ μακριά". Η τοποθέτηση "δεν είναι αποδεκτές" φανερώνει ότι κάποιος μιλάει εκ του ασφαλούς. Το κατοικίδιο έχει ευθύνες, αλλά (εγώ τουλάχιστον) δεν μπορώ να αφιερώσω όλη μου την ζωή σε αυτό. Ίσως μια φορά τον χρόνο για έλεγχο ρουτίνας. Αλλά να πρέπει να το κάνω αυτό σε περίπτωση που εμφανίσει σύμπτωμα, είναι πολύ δύσκολο. Επίσης να υπολογίζουμε λίγο τι θα συμβεί σε ένα άρρωστο πτηνό σε 6 ώρες στο αμάξι.
@Antiateira κι εγω συμφωνω οτι με τα πτηνα υπαρχει σοβαρο προβλημα εδω στη Θεσσαλονικη. ευτυχως υπαρχει και το διαγνωστικο εργαστηριο Κομοτηνης και εσωσε δικα μου πουλια 3-4 φορες...τι γινεται ομως στην περιπτωση που πρεπει να εξεταστει κλινικα το πτηνο???🤔🤔🤔
Αυτό είναι πρόβλημα. Πραγματικά απερίγραπτο που τα παπαγαλάκια όπως ο δικός μου Μπέντζι και ο Cielo είναι τα τρίτα πιο δημοφιλή κατοικίδια στον κόσμο και δεν υπάρχουν αρμόδιοι ειδικοί. Μεγάλο foul είναι επίσης κατά την άποψή μου η δράση των κτηνιατρικών σχολών. Χάλασε ο κόσμος να διδάξουν και κάτι για τα πουλιά; Για γάτες και σκύλους υπάρχουν σχεδόν όσοι υπάρχουν για ανθρώπους...
 
@KONSTANTINOS MICHAIL κ εγώ πιστεύω ότι οι πτηνίατροι είναι λίγοι κ ακόμα λιγότεροι όσοι αξιολογούνται ως καταρτισμένοι, κ αυτό δεν είναι δικαιολογία αλλά μια δυσάρεστη πραγματικότητα. Αλλά το ότι δεν είναι δικαιολογία κ έτσι δεν είναι εύκολο να επισκεφτούμε πτηνιατρο, δεν σημαίνει ότι αν αρρωστήσει το πτηνό μας, κάνουμε την προσευχή μας κ για να νιώθουμε κ καλύτερα , λέμε κ το "που να το ταλαιπωρήσω κ με ταξίδι, άσε καλύτερα".
Το κατοικίδιο έχει ευθύνες, αλλά (εγώ τουλάχιστον) δεν μπορώ να αφιερώσω όλη μου την ζωή σε αυτό. Ίσως μια φορά τον χρόνο για έλεγχο ρουτίνας. Αλλά να πρέπει να το κάνω αυτό σε περίπτωση που εμφανίσει σύμπτωμα, είναι πολύ δύσκολο. Επίσης να υπολογίζουμε λίγο τι θα συμβεί σε ένα άρρωστο πτηνό σε 6 ώρες στο αμάξι.
Όταν αποφασίζουμε να έχουμε ένα ζωντανό, πρέπει να έχουμε υπόψη ότι είναι πιθανό να βρεθούμε αντιμέτωποι με ένα θέμα υγείας του. Κ σε αυτό συμφωνώ με τον @Avrolimos, ότι θα κάνουμε ότι θα κάναμε για όποιο άλλο μέλος της οικογένειας μας να το βοηθήσουμε. Δεν είναι αναλώσιμο είδος το κατοικίδιο μας. Όπως, ξαναλέω, έπραξε η @Nikolina , που εν μέσω σαιζόν στην εργασία της, ταξίδεψε κ επέστρεψε αυθημερόν από Κεφαλλονιά Πειραιά για να βοηθήσει τον παπαγάλο της. Δεν είναι ότι τον αγαπάει περισσότερο από όσο αγαπάμε τα δικά μας πουλάκια, αλλά παρόλες τις υπαρκτές δυσκολίες, έκανε το δύσκολο γιατί αυτό αν μην τι άλλο είναι το σωστό κ το υπεύθυνο.
[automerge]1704639668[/automerge]
Μεγάλο foul είναι επίσης κατά την άποψή μου η δράση των κτηνιατρικών σχολών. Χάλασε ο κόσμος να διδάξουν και κάτι για τα πουλιά; Για γάτες και σκύλους υπάρχουν σχεδόν όσοι υπάρχουν για ανθρώπους...
Τοχω πει κ εγώ. Συμφωνώ απολύτως. Κ μου κάνει εντύπωση που σίγουρα αν μη τι άλλο, η πτηνιατρική είναι ένας κλάδος με μεγάλη ζήτηση.
 
Back
Top