Ασθένειες Το budgie μου είναι άρρωστο

nicole542

PB New Member
Εγγραφή
5 Νοε 2022
Μηνύματα
7
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα σας θα ήθελα βοήθεια να μου πείτε τι συμβαίνει με τον παπαγάλο μου.
Έχω μια θηλυκιά που την είχα πάρει με ένα άλλο αρσενικό αλλά δυστυχώς πέθανε το αρσενικό όποτε αποφάσισα να πάρω ένα άλλο αρσενικό γιατί την έβλεπα λυπημένη .Αφου το πήρα το αρσενικό ήταν πολυ δραστήριο και είχα βάλει το κλουβί της θηλυκιάς με του αρσενικούδιπλά δίπλα και και σε μια εβδομάδα άρχιζαν να φιλιούνται και να κελαηδάνε ασταμάτητα όποτε αποφάσισα να τα βάλω μαζί .Στους πρώτους μήνες τα πήγαιναν πολυ καλά αλλά τώρα τον τελευταίο μήνα η θηλυκιά τον τσιμπάει συνέχεια .Βεβαια είχα παρατηρήσει οτι αυτόν τον μήνα ήταν πολυ φουσκομενο και έτρωγε και δεν έτρωγε . Τον πηγα στο πετσοπ που τον πήρα και μου είπαν οτι έχει πυρετό και του έβαζα αντιπυρετικό .Αλλα δεν σταμάταγε να τον τσιμπάει και ειπα αυτήν την εβδομάδα να τα χωρίσω . Τώρα όμως το αρσενικο είναι περισσότερο φουσκωμενο και έχω παρατηρήσει ότι πάει να φάει την τροφή του και σαν να μην μπορεί δηλαδή Τρωει λίγο και μετά κάνει κάτι κινήσεις με το κεφάλι του σαν να πνίγεται και αφού δεν μπορεί αποφασίζει να φάει από κάτω συν ότι αυτά τα τελευταία δυο βραδιά κοιμάται συνέχεια κάτω και για να ανεβεί πρέπει να τον τρομάξω εγώ ή οταν θελει να φαει
 

Συνημμένα

  • 658C5A05-5BB6-4CEB-85E2-3704B097EBE2.webp
    658C5A05-5BB6-4CEB-85E2-3704B097EBE2.webp
    169 KB · Προβολές: 15
εγω τριχομοναδα θα υποπτευομουν .καλυτερα να το πας σε πτηνιατρο, η' αν στειλεις δειγμα κουτσουλιας για ελεγχο στο κτηνιατρικο εργαστηριο Κομοτηνης,ισως βρεθει το προβλημα και θα σου προταθει θεραπεια. Παντως στα πετσοπ δεν νομιζω να γνωριζουν και πολλα για να σε βοηθησουν.
 
@nicole542 , σου επισυνάπτω τη λίστα των κτηνιάτρων που έχουν γνώσεις σε παθολογία πτηνών.
Σου προτείνω να επισκεφτείς άμεσα κάποιον, γιατί νομίζω ότι το πουλάκι είναι στα τελευταία του.
 
Πρώτα απ' όλα να πω ότι συμβουλές για την υγεία του πουλιού δεν παίρνουμε ποτέ από pet shop! Λειτουργούν πάντα με γνώμονα το κέρδος. Πώς κατάλαβαν ότι το πουλάκι έχει πυρετό; Τι εννοείς αντιπυρετικό; Ποιο ακριβώς φάρμακο; Από τους πτηνιάτρους στην Θεσσαλονίκη μου είπαν ότι έχει μεγάλη εμπειρία ο Κ. Σαντοριναίος. Επισκεφτείτε κάποιον από τη λίστα άμεσα! Ελπίζω όλα να πάνε καλά με το πουλάκι! https://community.petbirds.gr/tags/vets-thessaloniki/
 
Back
Top