Ασθένειες Το budgie μου καθεται στον πατο

Spiros Papatheodorou

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2014
Μηνύματα
221
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Παρατηρησα σημερα το παπαγαλακι μου, αφου ελειπα 4 μερες απο το σπιτι, καθεται στον πατο λιγο σαν ζαλισμενο και οταν το πλησιαζω αντιδραει λιγο... Επισης ξαπλωνει λιγο και οταν στεκεται στο ξυλαρακι φουσκωνει λιγο... Τι μπορω να κανω αν ειναι καποια ασθενεια;
 
το να κάθεται και να μένει κάτω είναι γενικά κακό σημάδι, σημάδι ασθένειας.

Οταν φουσκώνει συνέχεια όταν είναι στο κλαδί (ανεβαίνοντας από τον πάτο του κλουβιού όπου συνήθως βρίσκεται είναι το δεύτερο κακό σημάδι που συνηγορεί ότι και το πρώτο..ότι δηλ. Δεν είναι σε νορμάλ φόρμα, ότι νοιώθει την ασθένειά του (ότι και να νοιώθει) και κρατιέται ζεστό.

Ξαπλώνει; τι εννοείς;

Σε αυτή τη φάση δεν φαίνεται τίποτα το συγκεκριμένο, όλα είναι γενικά σημάδια. Θα πρέπει να παρατηρήσεις το πουλί να δεις και άλλα σημάδια.

Βέβαια μπορείς να ελέγξεις τα βασικά πράγματα για το πουλί (άρπαξε κρύωμα από κλιματιστικό ή ανεμιστήρα, έφαγε πολύ ήλιο και έπαθε ηλίαση, το νερό είναι φρέσκο ή έχει να αλλαχτεί εδώ και μέρες, το φαγητό φρέσκο, ταιστρα/ποτίστρα καθαρά και δεν έχουν αναπτύξει μικρόβια, ο πάτος του κλουβιού σχετικά καθαρός; Πότε αλλάχτηκε η εφημερίδα/πλύθηκε ο πάτος κλπ κλπ. Αυτά είναι preemptive θέματα προς εξέταση και όχι προκαταρκτικά προς εξέταση.

Ξεκίνα τα και παρακολουθα το πουλί και βάλε και μία φωτό της "ξάπλας"
 
Προσπάθησε να μας ανεβάσεις φωτογραφίες που να φαίνονται καθαρά το στήθος και την κοιλιά του πουλιού, (βρέξε τα φτερά και παραμέρισέ 'τα)... Όσοι γνωρίζουν ή διακρίνουν στη συνέχεια κάτι θα σου δώσουν συμβουλές που μπορεί να φανούν εξαιρετικά χρήσιμες...
Υπάρχει δυνατότητα να το δει κάποιος γιατρός... η κατάσταση που περιγράφεις είναι σημαντικά κρίσιμη για τη ζωή του;
 
εγω να κανω μια ερωτηση...
4 μερες ηταν ENTEΛΩΣ μονο του;
πολυ πιθανο να ειναι απο στενοχωρια! Δωσε καποια βιταμινη σε σταγονες στο νερο η φρουτακια θα σου πουν και πιο εμπειρα μελη.
 
Τωρα συγκεκριμενα καθεται πανω... Που και που γερνει προς τα κανω, δηλαδη παει να πεσει αλλα κρατιεται
 

Συνημμένα

  • received_10207910755270870.webp
    received_10207910755270870.webp
    19,6 KB · Προβολές: 102
τι να πω .. Βαλε βιταμινη στο νερο να παρει λιγο τα πανω του αν δεν εχεις πηγαινε να παρεις οσο προλαβαινεις βγαλτο λιγιο εξω να παρει αερα και προσπαθησε να ειναι οσο το δυνατον περισσοτερο ηρεμο.. Δε μου ειπες ομως μονο το ηταν; απο τη φωτογραφια ειναι ξεκαθαρο πως δεν ειναι καλα!
 
Το εχω στο δωματιο μου και ναι ηταν μονο αυτες τις μερες
Μη χρονοτριβουμε. Κανε οσα σου ειπε ο κ. Γιαννης ή πηγαινε το αμεσα σε ενα γιατρο.

Προσπάθησε να μας ανεβάσεις φωτογραφίες που να φαίνονται καθαρά το στήθος και την κοιλιά του πουλιού, (βρέξε τα φτερά και παραμέρισέ 'τα)... Όσοι γνωρίζουν ή διακρίνουν στη συνέχεια κάτι θα σου δώσουν συμβουλές που μπορεί να φανούν εξαιρετικά χρήσιμες...
Υπάρχει δυνατότητα να το δει κάποιος γιατρός... η κατάσταση που περιγράφεις είναι σημαντικά κρίσιμη για τη ζωή του
 
Το πουλακι θελει επειγοντως γιατρο οτι και να σου πουμε πιστευω ειναι ανουσιο.4 μερες μονο του δεν ξερεις απο ποια μερα ειναι σε αυτην την κατασταση η τι μπορει να το πειραξε η αν οντως ειναι απο την στεναχωρια. Τσεκαρε τις κουτσουλιες του αν εχουν αλλαξει η ανεβασε μας μια φωτογραφια τους σε χαρτι κουζινας η κολλα Α4 για να φανει.
 
Τραβα το πουλακι στο κτηνιατρο και ενημερωσε μας μην το ξεχασεις.👍
 
Πηρα βιταμινες σε σταγονες για το νερο, και στο πετ σοπ μου ειπα οτι αν δεν δω βελτιωση με αυτο σε μερικες μερες να παω για να μου δωσουν φαρμακο-αντιβιωση
 
Στο πετσοπ δουλευουν υπαλληλοι, οχι κτηνιατροι. Ακομα περιμενουμε φωτογραφιες και αντι να το πας τουλαχιστον σε ενα γιατρο του πηρες βιταμινες.. και με ποιο σκεπτικο και τι αντιβιωση θα σου δωσουν αμα δεν βελτιωθει;
 
Δεν εχω κτηνιατρο στην περιοχη μου που να γνωριζει απο πουλια, ... Το πετ σοπ το εχει ανδρογυνο που εχουν καποιες γνωσεις και μερακι για τα ζωα οπως βλεπω και φενεται να γνωριζουν
 
Έχουν περάσει 9 ημέρες από το πρώτο σου ποστ, τώρα πως είναι το πουλάκι καλύτερα; Τελικά έδωσες αντιβίωση και ποια;
 
Περιπου την επομενη μερα απο το ποστ πηρα βιταμινη οπως σας ειπα, δεν ειδα βελτιωση και σημερα πηρα 2 φαρμακα TAFARM ... Το ενα για σκουληκια και το αλλο για εντερικες και αναπνευστικες λοιμωξεις, ακολουθω τις οδηγιες τις συσκευασιας για την δοσολογια των σταγονων

Το πουλακι εξακολουθει να ειναι στον πατο ζαρωμενο και μεταδυσκολιας ανεβαινει... Επισης ο κυριος μου ειπε οτι αν η ασθενεια η οποια δεν μπορουσε να προσδιορισει ακριβως, δεν εχει προχωρησει πολυ τοτε το πουλακι θα σωθει
 
Τρώει, πίνει νερό; Να κατεβάσεις κάτω την τροφή και το νερό του και βάλε χαμηλά της πατήθρες ώστε να μη κουράζεται αν θέλει ν΄ανέβει
 
Και δλδ Σπύρο μου δίνεις και τα 2 φάρμακα στο καημένο; Είναι λάθος αυτό... Μπορείς να μας ανεβάσεις τις κουτσουλιές του; Τι διατροφή του παρέχεις;
 
Το ενα φαρμακο ειναι μονο για μια ημερα, και το αλλο για 5...η διατροφη του ειναι μειγμα σπορων... Του εβαζα και φρουτα και διαφορα χορταρικα και λαχανικα αλλα δεν ετρωγε
 
Back
Top