Γενικά Το budgie μου κοιμάται κρεμασμένο από τα κάγκελα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Marco
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Marco

PB New Member
Εγγραφή
9 Απρ 2014
Μηνύματα
366
Πόλη
Εύοσμος
Καλησπέρα, υπάρχει ένα μικρό προβληματάκι, μετά από την άτεκνη απόπειρα αναπαραγωγής τα Budgie μου φέρονται κάπος περίεργα.. Η μόνη διαφορά με τότε ειναι ότι αφαιρέθηκε η φωλιά τους, και μετέφερα το κλουβί στο σαλόνι. Τα βράδια το θυληκό κάθεται ώρες ολόκληρες κρεμασμένο σε μία γωνία του κλουβιού από τα κάγκελα. Δεν υπάρχει κάποιος λόγος ή κάτι που θα μπορόυσε να αντιληφθεί ως κίνδυνο. Αρχίζω να ανησυχώ. Μόνο τα βραδια συμβαίνει αυτό. Δεν υπάρχουν κάποια άλλα στοιχεία ή παρατηρήσεις που έκανα και να μπορώ να δώσω
 
Δεν είναι κάτι ασυνήθιστο στα Budgies αν δεν συνοδεύεται από κάτι άλλο περίεργο στην συμπεριφορά του.
Ενδέχεται να στρεσσαρίστηκε από την αλλαγή της θέσης τους κλουβιού.
Το σημείο που έχεις το κλουβί έχει σταθερή την πλάτη σε τοίχο και γενικά είναι κάπως προφυλαγμένο;
 
Εχει γύρο από το κλουβί πανί, ύφασμα, δηλαδή είναι καλυμένο. Μπορεί όταν κουνιούνται από κλαδι σε κλαδί να κουνιέται λίγο το κλουβι, ευχαριστώ Μαρία, για την άμεση επίλυση του θέματος θα το κανονίσω αύριο το πρωί, Ευχαριστω πολύ!
 
Δεν είναι κάτι ασυνήθιστο στα Budgies αν δεν συνοδεύεται από κάτι άλλο περίεργο στην συμπεριφορά του.
Ενδέχεται να στρεσσαρίστηκε από την αλλαγή της θέσης τους κλουβιού.
Το σημείο που έχεις το κλουβί έχει σταθερή την πλάτη σε τοίχο και γενικά είναι κάπως προφυλαγμένο;
Και τα δικα μου στην αρχη ετσι εκανα αλλα μετα τακτοποιοιθηκαν 🙂 λιγο φοβισμενα ειναι μονο πριν λιγω τα πηρα απο τον θειο μου ειχει δικα του εκτροφεας απλως του αρε σουν και τα εχει σε μεγαλη κλουβα ποτε θα ηρεμησουν εκανα και επαθα να τα βαλω στο κλουβι 😱 ;
 
Και τα δικα μου στην αρχη ετσι εκανα αλλα μετα τακτοποιοιθηκαν 🙂 λιγο φοβισμενα ειναι μονο πριν λιγω τα πηρα απο τον θειο μου ειχει δικα του εκτροφεας απλως του αρε σουν και τα εχει σε μεγαλη κλουβα ποτε θα ηρεμησουν εκανα και επαθα να τα βαλω στο κλουβι 😱 ;

Αν ήταν σε κλούβα πριν θα τους πάρει λίγο παραπάνω να ηρεμήσουν.
Εκτός απο τη αλλαγή στο περιβάλλον πρέπει να συνηθίσουν και τον περιορισμένο χώρο (αν εσύ τα έχεις σε κλουβί).
 
Back
Top