Ασθένειες Το budgie μου κοιμάται σχεδόν όλη μέρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xristina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xristina

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιουν 2016
Μηνύματα
17
Πόλη
Καστοριά
Καλημέρα,
έχω ένα budgie δυο χρόνια και τις τελευταίες μέρες κοιμάται συνέχεια.
Βάζει το κεφαλάκι του μέσα στα φτερά, στέκεται στο ένα του πόδι (το αναφέρω αυτό γιατί διάβασα ότι έχει πρόβλημα αν στέκεται κ στα δύο του πόδια) κ κοιμάται σχεδόν όλη μέρα.
Φαγητό τρώει κ νεράκι πίνει απλά κάθεται στην άκρη κ κοιμάται πολύ.
Προσέχω να είναι σε δροσερό μέρος, παρ όλη την ζέστη αλλά δεν ξέρω μήπως φταίει κ αυτό.
Σήμερα το πρωί που ετοιμαζόμουν για δουλειά ούτε που κουνήθηκε. Όταν του άλλαξα το νερό ξύπνησε, ήπιε κ μετά πάλι ύπνο!
Επειδή στην πόλη που μένω δεν έχουμε πτηνίατρο κ οι κτηνίατροι εδώ δεν ασχολούνται κ πολύ με τα πτηνά, μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το τι πρέπει να κάνω;
Ευχαριστώ!
 
Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις αλλά πρέπει κάτι να γίνει όσο το πουλάκι πίνει ακόμη νεράκι και τρώει. Επικοινώνησε με πτηνιατρο από άλλη περιοχή για να δεις πως μπορείς να στείλεις περιττώματα ή οτιδήποτε άλλο χρειάζεται προκειμένου να βγει διάγνωση και να ακολουθήσετε την κατάλληλη θεραπεία. Η κατάσταση είναι αρκετά προχωρημένη για να προσπαθήσουμε να μαντέψουμε ή να πειραματιστουμε.
 
Τώρα που γύρισα και το παρατήρησα καλύτερα νομίζω ότι έχει πρόβλημα με το ράμφος του!
Δεν θυμάμαι να ήταν έτσι αλλά μπορεί να κάνω κ λάθος.
Δεν ξέρω αν βοηθάει η φωτογραφία.
Budgie.webp
Το πρόβλημα όμως είναι ότι ακόμα με φοβάται κ μόνο τρώει από το χέρι μου κ φεύγει αμέσως μετά.
Αν χρειάζεται κόψιμο το ράμφος του δεν θα μπορώ να το κάνω.
Τι μου προτείνετε;
Το λυπάμαι το καημένο έτσι που το βλέπω.
 
Χριστίνα όντως δεν βοηθάει φωτογραφία, τι ακριβώς έχει το ράμφος του;
Νόμιζω ότι το ενοχλεί όταν τρώει αλλά κ πάλι δεν είμαι σιγουρη.
Βρήκα έναν κτηνίατρο που είπε οτι ξέρει λίγα πραγματα για τα πτηνά κ ότι μπορώ να του τον πάω αύριο να τον δει.
Ελπίζω να μπορεσει να τον βοηθήσει.
 
Καλησπερα παιδια,
Ο κτηνίατρος του έκοψε λίγο την άκρη από το Ράμφος του κ μου έδωσε μια αντιβίωση να του ρίχνω στο νεράκι του για μια εβδομάδα.
Θεωρούμε (δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς) ότι ίσως έχει κρυωσει κ περιμένουμε να δούμε πως θα πάει τις επόμενες ημέρες.
Το καλό είναι ότι δεν έχει χειροτερέψει κ ότι συνεχίζει να τρώει κ να πίνει νερό.
Κοιμάται πάλι συνέχεια αλλά ανα διαστήματα ξυπνάει, κατεβαίνει να φάει κ μετά ξανακοιμαται.
Τώρα που παίρνει αντιβίωση πρέπει να ενισχύσω την διατροφή του;
Από φρούτα κ λαχανικά δεν τρώει πολλά, μόνο για το μαρούλι τρελαινεται.
Τι άλλο πρέπει να του δώσω;
 
Ποια αντιβίωση σου έδωσε;
Από φρούτα κ λαχανικά δεν τρώει πολλά, μόνο για το μαρούλι τρελαινεται.
Επειδή τα μπατζι δεν πίνουν πολύ νερό κάλο είναι να μη δώσεις αυτή την εβδομάδα ούτε φρούτα ούτε λαχανικά καθώς έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε νερό και ίσως δεν θα πίνει την ποσότητα που θέλουμε.
Μόλις τελειώσει την αντιβίωση καλό θα είναι να του βάλεις προβιοτικά.

Επίσης αν έχεις καρβουνάκι στο κλουβί πρέπει να το βγάλεις καθώς δεσμεύει τη δραστικότητά του φαρμάκου.
 
Παιδιά συγνώμη που ενοχλώ πάλι αλλά δεν τον βλέπω καλά τον μικρούλη.
Από χθες τον βλέπω να τρέμει, θα υποθέσω ότι είναι από την αντιβίωση.

Όταν τον αγόρασα είχε scally face γύρω από το ράμφος του κ είχε πιάσει κ τα πλαϊνά στα πούπουλα του.
Του είχα ρίξει pulmosan στον λαιμό, σύμφωνα με τις οδηγίες και έγινε πολύ γρήγορα καλά.
Τώρα βλέπω από χθες το ράμφος του από κάτω προς τα πάνω μου μοιάζει πάλι σε scally face.
Σας στέλνω κ φώτο.
Ποια είναι η γνώμη σας;
IMG-5e8504e4a03fb00e092b95b86c296175-V.webp IMG-b49ead2d099fd493322c0ef77ffcd46d-V.webp

Τι μου προτείνετε να κάνω;
 
Τώρα βγάζει αφρούς από το στόμα του!
Κανείς καμιά ιδέα για το τι πρέπει να κάνω;
 
Δυστυχώς ο γιατρός είναι κτηνίατρος κ δεν ξέρει πολλά από πτηνά, οπότε δεν θα μπορέσει να με βοηθήσει.
Κρίμα το καημένο μου.
 
Το ράμφος το έκοψε ο γιατρός και το έκανε έτσι;
Μπορεί να φάει το ζωντανό?
Τι εννοείς ότι βγάζει αφρούς απο το στόμα;
Μήπως να του δώσεις ηλεκτρολύτες και αντιβίωση για το scally face;
 
Back
Top