Φροντίδα Το budgie μου μένει ακίνητο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anast1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anast1

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουν 2021
Μηνύματα
77
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας!

αισίως έκλεισα 1.5 μήνα απο τότε που με επισκέφθηκε η celia .. ενώ τρώει απο το χέρι μου με αφήνει να την χαϊδεύω δεν ανεβαίνει στο χέρι μου μένει ακίνητη..

με φοβάται ακόμα?

επίσης έχω παρατηρήσει ότι τα περισσότερα βράδια κοιμάται στα πλαινα κάγκελα ένω 3-4 φορες εχει κοιμηθεί στην πατήθρα είναι φυσιολογικο αυτό?
 
Το κλουβακι αυτο ειναι ακατάλληλο ιδιαιτερως για ενα budgie που θελει να σκαρφαλωνει κτλ.

Το καθρεφτάκι πρεπει να αφαιρεθει και το παιχνιδι αυτο δεν ειναι για budgie.
Ειναι μεγαλο για το ειδος και η αλυσιδα επικίνδυνη για τραυματισμό.

Το stick να το αποφυγεις,δεν προσφερει κατι.

Δοκιμασε ειτε να ανεβασεις πιο ψηλα την πατηθρα,ειτε δεξια να βαλεις αλλη μια ψηλοτερα.
Αρέσκονται στα υψη.
 
επίσης, αυτού του είδους τα παιχνίδι είναι φτιαγμενα για μάσημα και καταστροφή, οπότε πρέπει το παπαγαλάκι να το φτάνει. Και αν είναι πιο συμπαγές με κοντό σκοινί, μπορείς να το βάλεις πολύ κοντά στο ταβάνι και το παπαγαλακι μπορεί και να σκαρφαλώνει και να κρεμιέται από αυτό.
 
@anast1 Ελπίζω να αρέσει και στην Celia :) Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην έχει καταλάβει καν ότι είναι παιχνίδι. Για να πείσω τα παπαγαλάκια μου να νικήσουν τον φόβο τους και να επεξεργαστούν το παιχνίδι, κρύβω μέσα κεχρί, το αγαπημένο τους. Και τρώγοντας διαπιστώνουν και τις άλλες λειτουργίες, μάσημα, κουδούνισμα κλπ.
 
Back
Top