Γενικά Το budgie μου με ακολουθει παντου πετωντας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Το budgie μου πλεον εχει δεθει πολυ μαζι μου, κατι που εννοειται πως το χαιρομουν ιδιαιτερα.. Το θεμα ειναι πως εχει αρχισει να με ακολουθει παντου.. Οταν ειναι εξω απο το κλουβι και απομακρυνομαι απο το μερος που βρισκεται, πεταει κι ερχεται και καθεται πανω στον ωμο μου. Γενικως, με το που παω να κανω βημα απο κοντα του, πεταει πανω μου.. Οταν τον βαζω στο κλουβι τσιριζει..Φοβαμαι οτι δεν του κανει καλο τοσο δεσιμο, ανησυχω οτι αν τυχει και λειψω μια μερα απο το σπιτι θα υπαρξει προβλημα ☹
Εσεις τι λετε;
 
Ναι, δεν είναι και πολύ καλό τόσο δέσιμο γιατί έχεις και τις υποχρεώσεις σου και το πουλάκι πρέπει να συνηθίζει στο πρόγραμμά σου και να ασχολείται με τα παιχνίδια του τις ώρες που λείπεις.
Ίσως πρέπει κατ' αρχήν να το αφήνεις μόνο του στο δωμάτιο και ας μην απουσιάζεις από το σπίτι. Για λίγο χρόνο που θα τον αυξάνεις σταδιακά και θα του δίνεις παιχνίδια να ασχολείται.
 
Ναι, δεν είναι και πολύ καλό τόσο δέσιμο γιατί έχεις και τις υποχρεώσεις σου και το πουλάκι πρέπει να συνηθίζει στο πρόγραμμά σου και να ασχολείται με τα παιχνίδια του τις ώρες που λείπεις.
Ίσως πρέπει κατ' αρχήν να το αφήνεις μόνο του στο δωμάτιο και ας μην απουσιάζεις από το σπίτι. Για λίγο χρόνο που θα τον αυξάνεις σταδιακά και θα του δίνεις παιχνίδια να ασχολείται.

Εχω το κλουβι του στο δωματιο μου, οποτε αντιλαμβανεται αμεσως την παρουσια μου οταν μπαινω μεσα και αν δεν τον βγαλω φωναζει και χτυπιεται και μου ειναι δυσκολο να τον αγνοησω.. Οσο για τα παιχνιδια, γι'αυτον ακριβως τον λογο τον εβαλα σε μεγαλη ζευγαρωστρα με πολλα μπιχλιμπιδια να ασχολειται, αλλα και παλι η συμπεριφορα του ειναι ιδια με τοτε που τον ειχα σε μικρο κλουβακι..
 
Χα χα παραδίνομαι είναι μεγάλος έρωτας :)
Όχι πλάκα πλάκα πρέπει να βρεθεί κάποια λύση σ' αυτό και για σένα και για το πουλάκι. Δεν ξέρω τι να σου πω τώρα, θα το σκεφθώ, περίμενε και άλλους που ίσως το έχουν αντιμετωπίσει.
 
Χα χα παραδίνομαι είναι μεγάλος έρωτας :)
Όχι πλάκα πλάκα πρέπει να βρεθεί κάποια λύση σ' αυτό και για σένα και για το πουλάκι. Δεν ξέρω τι να σου πω τώρα, θα το σκεφθώ, περίμενε και άλλους που ίσως το έχουν αντιμετωπίσει.

Κι εγω σου λεω εχω σκεφτει τα παντα και αυτος τιποτα, εκει, να μαστε συνεχεια και παντου μαζι 😛
 
εξω απο το κλουβι εχεις σταντ; Αν οχι φτιαξε με παιχνιδια και τον πρωτο καιρο να παιζετε μαζι μηπως αρχισει να απασχολειται λιγο.
 
εξω απο το κλουβι εχεις σταντ; Αν οχι φτιαξε με παιχνιδια και τον πρωτο καιρο να παιζετε μαζι μηπως αρχισει να απασχολειται λιγο.

Εχω και απ αυτο και μαλιστα 2!Η αληθεια ειναι πως ασχολειται εκει με τα παιχνιδια, αλλα μολις παω να φυγω τα παραταει και ερχεται πανω μου!
 
παρτου παρεουλα! 😛
πλακιτσα! Ειναι οτνως διλημμα τωρα για το τι θα κανεις!
Εγω θα του επαιρνα παρεα.. Θα μου πεις μετα θα αγριεψει και δεν θα θελει εσενα..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
παρτου παρεουλα! 😛
θα μου πεις μετα θα αγριεψει και δεν θα θελει εσενα..
Θα αποστασιοποιηθεί, όχι δεν θα αγριέψει εκτός αν πάψει η Ειρήνη να ασχολείται μαζί του πλέον. Το θέμα είναι ότι τέτοια πουλιά κάποιες φορές δεν δέχονται την παρέα του είδους τους.
 
Θα αποστασιοποιηθεί, όχι δεν θα αγριέψει εκτός αν πάψει η Ειρήνη να ασχολείται μαζί του πλέον. Το θέμα είναι ότι τέτοια πουλιά κάποιες φορές δεν δέχονται την παρέα του είδους τους.
Δεν το ηξερα αυτο οτι υπαρχει περιπτωση να μην δεχτουν το ειδος τους. Αυτο απο θεμα ζηλιας το κανουν;
 
Και γω την ιδια απορια εχω 😛
😀!
λογικα μπορει να σκεφτεται οτι τα χαδακια και τα παιχνιδια που του εκανες παλια επειδη τωρα θα ειναι διαφορετικα απο πριν λογο της καινουριας του παρεα 😛
 
Δεν το κάνουν όλα, εξαρτάται από το τι έχει προηγηθεί. Αν αποτέλεσε κάποτε μέλος μιας οκογένειας πουλιών ή ταίστηκε από πολύ μικρό από τον άνθρωπο. Στην δεύτερη περίπτωση, ενδέχεται να μην θεωρεί τον εαυτό του καν πουλί. Δεν μεταφράζονται τα συναισθήματά τους βάσει της ανθρώπινης ψυχολογίας, αν ζηλεύει κτλ. Απλά δεν βρίσκει κώδικα επικοινωνίας με τα άλλα πουλιά έστω και του είδους του. Φυσικα επισημαίνω, κάποιες φορές συμβαίνει και αυτό.
 
Δεν το κάνουν όλα, εξαρτάται από το τι έχει προηγηθεί. Αν αποτέλεσε κάποτε μέλος μιας οκογένειας πουλιών ή ταίστηκε από πολύ μικρό από τον άνθρωπο. Στην δεύτερη περίπτωση, ενδέχεται να μην θεωρεί τον εαυτό του καν πουλί. Δεν μεταφράζονται τα συναισθήματά τους βάσει της ανθρώπινης ψυχολογίας, αν ζηλεύει κτλ. Απλά δεν βρίσκει κώδικα επικοινωνίας με τα άλλα πουλιά έστω και του είδους του. Φυσικα επισημαίνω, κάποιες φορές συμβαίνει και αυτό.

Εσυ Μαρια θα θεωρουσες καλη λυση να του παρω παρεα;
 
Εσυ Μαρια θα θεωρουσες καλη λυση να του παρω παρεα;
Ναι, εγώ αυτό θα έκανα. Με προσαρμογή και γνωριμία μεγάλου διαστήματος φυσικά, πέρα από την καραντίνα που είναι υποχρεωτικά 40 μέρες.
 
Ισως να δοκιμαζες να του βαλεις προγραμμα, εχω και γω ενα lovebird που κανει ακριβως τα ιδια αλλα το εχω μαθει πως καποια στιγμη θα παει στο κλουβι και μαλιστα σε αλλο χωρο που δεν ειμαι εγω και παιχνιδι εχει την αλλη μερα παλυ, δεν συμφωνει παντα αλλα και γω δεν κανω πισω:)
 
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας, αρχικα θα κανω αυτο που με συμβουλεψε ο Μαρκος και μακαρι να φτιαξουν τα πραγματα και να μην χρειαστει να του παρω ταιρι.. Δεν θελω να παει πισω η σχεση που εχουμε αναπτυξει, ουτε να του φερω αλλο πουλακι και να μην το δεχεται οπως μου ειπατε οτι μπορει να συμβει ☹ Βεβαια θα κανω οτι ειναι καλυτερο για εκεινον..
 
Δεν θελω να παει πισω η σχεση που εχουμε αναπτυξει... Βεβαια θα κανω οτι ειναι καλυτερο για εκεινον..
Ειρήνη :), αυτό που έχετε δεν είναι σχέση, το πουλάκι δείχνει ότι είναι εξαρτημένο. Συμφωνώ με τον Μάρκο, να του βάλεις ''πρόγραμμα''. Θα πρέπει μάλιστα να είσαι απόλυτα σταθερή σε αυτό. Στην αρχή θα δυσαρεστηθεί, αλλά σιγά σιγά θα προσαρμοστεί.
Όταν έχουμε ζώα ή πουλιά, δεν πρέπει να επηρεαζόμαστε από τις δικές μας ανάγκες για αγάπη ή λαχτάρα για παρέα με αυτά.
Πάντα πρέπει να σκεφτόμαστε ότι οι συνθήκες και οι ανάγκες της ζωής μας ενδέχεται ν΄αλλάξουν και αυτό θα έχει σίγουρα κακές επιπτώσεις σε αυτά. Όπως τα μικρά παιδάκια επιβάλλεται για το καλό τους να τα κάνουμε ικανά και ανεξάρτητα έτσι ακριβώς πρέπει να πράττουμε και με τα ζώα μας 😉 Προηγούνται οι δικές τους ανάγκες των δικών μας...
 
Back
Top