Ασθένειες Το budgie μου νομίζω ότι είναι άρρωστο

elpida_sfak

PB New Member
Εγγραφή
14 Σεπ 2018
Μηνύματα
3
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα! Πριν περιπου τεσσερις μερες αγόρασα ενα παπαγαλάκι περιπου 2,5 μηνών. Γενικά ειναι ήμερο και με αφηνει να το αγγίζω λιγουλάκι. Μια μερα του έδωσα αυγό ακολουθώντας την σύμβουλο μιας φίλης και νομιζω οτι τον πείραξε. Στην αρχή δεν μπορούσε να κουτσουλισει αλλα μετα του βάλαμε λιγο λαδακι και τωρα κουτσουλαει και με το παραπάνω! Δεν τον εχω πολλες μερες για να ξερω ακριβώς τις συνήθειες του αλλα μπορω να καταλάβω οποιαδήποτε λεπτομέρεια εχει αλλάξει σε αυτόν ή στο κλουβί του. Δεν είχα ποτε παπαγάλους οπότε δεν ξερω πως να τον φροντίσω ή να του συμπεριφερθω για παράδειγμα κατα την διάρκεια της ημέρας φουσκώνει τα πούπουλα του και σιγά σιγά κλείνει τα μάτια εγω σχεδόν καθε φορά άνησυχω καθώς νομιζω οτι θα πάθει κάτι. Τέλος καταλήγω στο συμπέρασμα οτι απλώς κοιμαται. Ανησυχώ. Μπορει κανεις να μου δωςει καμοια συμβουλή;
Ευχαριστώ!
 
Εάν αφήσατε το αυγό για πολλές ώρες είναι λογικό να τον πείραξε. Αλλά πώς καταλάβατε ότι δεν μπορούσε να κουτσουλησει; Και βελτιώθηκε η κατάσταση με το λάδι; Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Είναι πολύ πιθανόν εξαιτίας της αλλαγής περιβαλλοντος να μην είχε φάει τις πρώτες μέρες και γι αυτό δεν βλέπατε κουτσουλιές.
Όλα τα πουλιά κοιμούνται για λίγο κατά τη διάρκεια της ημέρας. Εάν τον βλέπεις να κοιμάται όλη την ημέρα, τότε σίγουρα αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Του έχεις παιχνιδάκια μέσα στο κλουβί για να μην βαριέται;
Βρίσκεται πολύ λίγες μέρες μαζί σας και καλό θα ήταν να μην βάζετε το χέρι μέσα στο κλουβί προσπαθώντας να το αγγιξετε. Αφήστε το πρώτα καμιά εβδομάδα να συνηθίσει το νέο του σπίτι και μετά αρχίζετε με σωστό τρόπο την προσέγγιση.
Διάβασε τα σχετικά με τη διατροφή άρθρα για να δεις τι μπορείς να του προσφέρεις και με ποιον τρόπο.
Να τον χαίρεσαι!
 
Μας άφησε να το πιάσουμε οπότε είδαμε τον πισινό του ερεθισμένο με την μιση κουτσουλιά απ έξω και το πουλί φαινόταν να ζοριζόταν οπότε Βάλαμε στην ερεθισμένη περιοχή λιγο λαδακι και αμέσως μπόρεσε η κουτσουλιά να βγει πιο ευκολα έπειτα έκανε και άλλες πιο υγρές
 
Πουλάκι που δε μπορεί να αποβάλει τη κουτσουλιά του και παραμένουν κολλημένες στην αμάρα του... Μπορεί να είναι και συμπτωμα για κάποια ασθένεια.
Το πουλάκι είναι ταισμένο στο χέρι και καθεται να το ακουμπήσετε και να το πιάσετε;
Αν όχι... Πιθανόν να είναι πολύ άρρωστο και εξαντλημένο. Γιατί ένα πουλάκι από πετ σοπ και αγριο(μεγαλωμένο από τους γονείς του) συνήθως δε πλησιάζεται τις πρώτες μέρες και τρομάζει με το παραμικρό.
Αυτό με το λαδάκι ποιος σας το είπε; Πραγματικά το ακούω πρωτη φορα.
 
Καλημερα!
Και καλο Σαββατοκύριακο
Τωρα το πουλί μπορει μια χαρά να αποβάλλει και μετο παραπάνω .
Επισης ειναι απο πες σοπ και δεν ειναι ταϊσμένο στο χέρι στην αρχή φοβόταν παρα πολυ αλλα μετα σιγά σιγά με αφησε να ερθω πιο κοντα ομως παντα και τωρα ηταν επιφυλακτικό. Σημερα ειναι πολυ καλυτερα δηλαδή ειναι πολυ δραστήριο τρώει κελαηδάει και κανει ολα τα συνηθισμένα, παιζει με τα παιχνιδάκια του και ανεβαίνει στην κουνια. Πως θα καταλάβω αν τα μάτια του ειναι πρησμένα; Επιπροσθέτως εχει αρχίσει και οταν του λεω καλο πουλί κανει μια πιο βραχνή φωνή σαν να προσπαθεί να αναπαράγει μπορει να το κανει αυτο; Απο οταν το πρωτο πήρα του έλεγα συνέχεια καλο πουλί.
 
Βάλε μας φωτογραφίες να το δουμε και ίσως μπορέσουμε να σου πουμε.
Για 5 μέρες που το έχεις κοντά σου, είναι πολύ λιγο να προσπαθεί να αναπαράγει αυτό που του λες, ακόμα δεν έχει απομνημονεύσει τη χροιά της φωνής... Εκτός αν πρόκειται για πουλί Αϊνστάιν:D
Ναι μιλάει αυτο το είδος απλά έχει τη χαρακτηριστική βραχνή και ψιθυριστή ομιλία.
 
Back
Top