Ασθένειες Το budgie μου ξύνεται και δαγκώνεται

anna2budgie

PB New Member
Εγγραφή
14 Φεβ 2014
Μηνύματα
54
Πόλη
Πειραιάς
καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω και εγώ κατι... Το αρσενικό Budgie μου (από τι ξέρω δεν έχει χρονίσει ακόμα και το έχω στο σπίτι δυο μέρες μόνο ) παρατήρησα λοιπον ότι ξύνεται, δαγκώνει και βγάζει κάποια πουπουλα από την κοιλίτσα του.. Φαντάζομαι αν ήταν ψείρες θα είχε και το θηλυκό γιατί ήταν από την αρχή παρέα... είναι απλά άγχος και φόβος στο νέο περιβάλλον;
 
Αν μπορείς να το πιάσεις και να κάνεις τα πούπουλα στην άκρη οι ψείρες φαίνονται. Γενικά τα παπαγαλάκια δεν πιάνουν εύκολα ψείρες αλλά μπορεί να συμβεί και αυτό.
Εφόσον είναι νεοφερμένο, παρακολούθησέ το μια δυο μέρες ακόμα και αν συνεχίσεις μπορείς να πάρεις ένα spry pinex και να ψεκάσεις και τα δύο, προσέχοντας να μην πάει στο πρόσωπό τους.
pinex_spray.webp
 
όχι απλά ήταν οι πρώτες μέρες που τα είχα και ήταν ακόμα στρεσαρισμένα :)
 
Αν μπορείς να το πιάσεις και να κάνεις τα πούπουλα στην άκρη οι ψείρες φαίνονται. Γενικά τα παπαγαλάκια δεν πιάνουν εύκολα ψείρες αλλά μπορεί να συμβεί και αυτό.
Εφόσον είναι νεοφερμένο, παρακολούθησέ το μια δυο μέρες ακόμα και αν συνεχίσεις μπορείς να πάρεις ένα spry pinex και να ψεκάσεις και τα δύο, προσέχοντας να μην πάει στο πρόσωπό τους.
View attachment 27365
μια ερωτηση. Το πηρα και γω το pinex αλλα κολησα που γραφει πως ψεκαζουμε τα κλουβια αληθευει;
 
και το δικο μου τις πρωτες μερες ηταν φουσκωμενο και ειχε στρες αλλά με την πάροδο το ξεπέρασε να σου ζήσει το μπομπιράκι 😛
 
Back
Top