Γενικά Το budgie μου, ο μικρός ή η μικρή Τσίκο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης davide
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

davide

PB Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2009
Μηνύματα
81
Πόλη
Θεσσαλονίκη
σας παρουσιαζω το νεο μελος της οικογενειας μου ενα μικρο μπατζι που θα κανει παρεα (οχι στο ιδιο κλουβι) στις 2 ροζελλες μου. Ειναι ηρεμος, περιεργος και παιχνιδιαρης
2 ερωτησεις
1) τι φυλλο ειναι;
2)στην ακρη του ραμφους του εχει φυγει λιγο το καυκαλο αυτο ξαναβγαινει εννοω την ακρη του ραμφους φαινεται πιο καθαρα στην φωτο 1?
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    32,2 KB · Προβολές: 106
  • 2.webp
    2.webp
    28,9 KB · Προβολές: 91
  • 3.webp
    3.webp
    33,9 KB · Προβολές: 91
  • 4.webp
    4.webp
    36,6 KB · Προβολές: 84
  • 5.webp
    5.webp
    37,3 KB · Προβολές: 92
και μερικες ακομη
 

Συνημμένα

  • 6.webp
    6.webp
    29,8 KB · Προβολές: 79
  • 16042009125.webp
    16042009125.webp
    34,1 KB · Προβολές: 81
  • 7.webp
    7.webp
    29 KB · Προβολές: 68
  • 8.webp
    8.webp
    29 KB · Προβολές: 69
  • 9.webp
    9.webp
    46,2 KB · Προβολές: 69
Να σου ζησει! Πολυ ομορφο! Μηπως τραυματιστηκε απο καπου επειδη το εχεις ελευθερο; Αν το πηρες προσφατα δε θα επρεπε να το βγαλεις ακομα εξω! Και αν το μερος δεν ειναι ασφαλες μπορει και να χτηπησει ασχημα.
 
Αν και δεν ειμαι ειδικος. Θα έλεγα οτι ειναι αρσενικό(απο το λιγο γαλαζιο που ξεχωριζει στα ρουθουνια). Αλλα τα κύματα που εχει στο κεφαλακι δειχνουν οτι ειναι μικρο ακομα. Οποτε αργοτερα θα εισαι σιγουρος για το φυλλο.
 
δεν πρεπει να χτυπησε καπου γιατι εχει βγει μονο το καυκαλο( στην φωτο 1 φαινεται τι λεω), ενω παραμενει η γωνια (ελπιζω να σε εδωσα να καταλαβεις), πρεπει να ειναι απο το παιχνιδι που τραβαει την αλυσιδα του

Να σου ζησει! Πολυ ομορφο! Μηπως τραυματιστηκε απο καπου επειδη το εχεις ελευθερο; Αν το πηρες προσφατα δε θα επρεπε να το βγαλεις ακομα εξω! Και αν το μερος δεν ειναι ασφαλες μπορει και να χτηπησει ασχημα.
 
Nαι ξαναβγαινει! Δεν ειναι τιποτα τοσο λιγο ξεφλουδισμα :)
Ειναι παρα πολυ ομορφο παντως! Και ποζαρει πολυ ωραια 😉
 
:)Να σου ζησει! Εναι μωρο και ειναι δυσκολο ακομα να φανει το φυλο του (ισως ειναι θηλυκο)
 
Πολυ ομορφο πουλακι!
Συμφωνω οτι ειναι αρκετα μικρο σε ηλικια και για το φυλο ειναι λιγο νωρις για να ξερουμε. Αν πρεπει να ρισκαρω και να ψηφισω ενα απο τα δυο 😛 θα πω αρσενικο χωρις να ειμαι σιγουρος. 😉
 
το μικρο κιτρονο μπατζι που ειχα παρει πριν καιρο μεγαλωσε αλλα ακομα δεν μπορω να καταλαβω τι φυλλο ειναι διαβασα ολα τα σχετικα τοπικ και εχω μπερδευτει ακομα πιο πολλη.
θα ηθελα την γνωμη απο ποιο εμπειρα μελη
οι παρακατω φωτογραφιες ειναι σημερινες
 

Συνημμένα

  • 07072009272.webp
    07072009272.webp
    32,6 KB · Προβολές: 64
  • 07072009277.webp
    07072009277.webp
    42,4 KB · Προβολές: 61
  • 07072009282.webp
    07072009282.webp
    39,7 KB · Προβολές: 63
  • 07072009292.webp
    07072009292.webp
    42,9 KB · Προβολές: 60
Δαυιδ εμενα μου φαινεται για κοριτσακι...
Και πολυ ομορφο μαλιστα..σαν λεμονακι..
 
Εγω εχο τετοια παπαγαλακια και εγο εχο το υδιο προβλημα μαζι σου γιαυτο για να εισαι πιο συγουρος δες στα ποδια του τι χρομα εχει αν και εμενα μου φενετε αρσενικο αν και ειναι μικρο αλλα δες αν ειμαι μπλε θα ειναι αρσενικο
 
φιλε μου το ειδα ολο αυτο το τοπικ και εβαζα φωτο μαζι με το δικο μου και δεν εβγαλα ακρη γιαυτο ζηταω τα φωτα ποιο εμπειρων μελων. Το πουλακι τωρα πρεπει να ειναι γυρω στα 7 μηνων τωρα

 
πως το καταλαβαινεις απο τα ποδια φιλε

Εγω εχο τετοια παπαγαλακια και εγο εχο το υδιο προβλημα μαζι σου γιαυτο για να εισαι πιο συγουρος δες στα ποδια του τι χρομα εχει αν και εμενα μου φενετε αρσενικο αν και ειναι μικρο αλλα δες αν ειμαι μπλε θα ειναι αρσενικο
 
Back
Top