Ασθένειες Το budgie μου συμπεριφέρεται περίεργα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sypap
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sypap

PB New Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2018
Μηνύματα
6
Πόλη
Πάτρα
Καλησπέρα παιδια,
Από σήμερα το πρωί το budgie μου συμπεριφέρεται περίεργα! Συγκεκριμένα, κάνει έναν θόρυβο σαν κλάμα και δεν μπορεί να κοιμηθει παρόλο που το. Εχω σκεπάσει και βρίσκεται σε σκοτεινο μέρος. Κοίταξα τις κουτσουλιες του και φαίνονται φυσιολογικες, επίσης έφαγε κανονικά όλη μέρα όμως από την στιγμή που έχει ξυπνήσει κάνει αυτόν τον θορυθό, όχι συνέχεια ωστοσο αρκετά συχνά για να τον παρατηρησω . Όταν τον έβαλα για ύπνο ανέβηκε στην κούνια του αλλά δεν έχει κοιμηθεί και ανά κάμποση ώρα σαν να κλαιει, και όταν ανοίγω το.φως για να του μιλήσω φωναζει πιο δυνατα, σαν παράπονο!
Σορρυ αν το. Γραφω σε λαθος κατηγορια, ειμαι καινούργιος εδώ. Κοίταξα και στο φορουμ μήπως βρω κάτι αντίστοιχο αλλά δεν βρήκα κάποιο συπτωμα. Ευχαριστώ!
 
Yπάρχει περίπτωση ο ήχος αυτός να προέρχεται απο δυσκολία της αναπνοής ή άλλη αδιαθεσία ή ίσως και πόνο. Καλύτερα να το δει γιατρός. Δεν μας είπε όμως τι ηλικία έχει, που ζει και τι τρώει;
 
Yπάρχει περίπτωση ο ήχος αυτός να προέρχεται απο δυσκολία της αναπνοής ή άλλη αδιαθεσία ή ίσως και πόνο. Καλύτερα να το δει γιατρός. Δεν μας είπε όμως τι ηλικία έχει, που ζει και τι τρώει;
Ναι θα το πάω στον κτηνιατρο σε λίγο, περιμενω να ανοίξει! Τώρα ζω στην πατρα όποτε βρηκα εδώ μια κτηνίατρο μικρών ζώων για να το πάω. Η ηλικία του είναι περίπου 4 χρονων και τους τελευταίους 2 μήνες του έχω αλλάξει την τροφή, τρώει συσκευασμένη και κάποια φρούτα πχ ροδάκινο η μπανανα που του δίνω εγω.
 
Ναι θα το πάω στον κτηνιατρο σε λίγο, περιμενω να ανοίξει! Τώρα ζω στην πατρα όποτε βρηκα εδώ μια κτηνίατρο μικρών ζώων για να το πάω. Η ηλικία του είναι περίπου 4 χρονων και τους τελευταίους 2 μήνες του έχω αλλάξει την τροφή, τρώει συσκευασμένη και κάποια φρούτα πχ ροδάκινο η μπανανα που του δίνω εγω.

Γνωρίζεις το φύλο του; Μπορείς να μας βάλεις φώτο; Περιμένουμε τα νέα απο τον γιατρό.
 
Ο γιατρός που τον εξέτασε μου είπε πως εξωτερικά δεν φαίνεται να έχει κάτι, φαίνεται καλά δηλαδή και μου είπε πως είτε είναι κάτι ψυχολογικο είτε κάτι που τώρα ξεκινάει να εμφανίζεται. Μου έγραψε ένα φάρμακο για να του πάρω ( tabernil antibiotico ή antiasmatico). Στο μαγαζί που πήγα να το πάρω δν το είχαν και με πληροφορησαν πως το antibiotico έχει σταματήσει και να κυκλοφορεί. Τώρα είναι ήρεμος, παντως το βράδυ δεν κοιμήθηκε καλά, ήταν ανήσυχος. Το μόνο που τον ηρέμησε ήταν όταν του έβαλα μουσική. Αύριο θα πάω να του πάρω το φαρμακο αλλά έμαθα πως έχει μέσα κορτιζόνη.. Δεν ξέρω τι να κάνω, αν δεν έχει κάτι και ολο αυτο ειναι ψυχολογικο είναι κρίμα να τον ταλαιπωρήσω με κορτιζονη☹️.
Σας βάζω και φωτογραφία να μου πείτε πως το βλέπετε εσεις. Ευχαριστώ πολύ για όλα!
tinypic-no-longer-available.jpg
 
To πουλάκι σου μοιάζει για θηλυκό το οποίο τώρα ωριμάζει. Μπορείς να μας βάλεις ένα βίντεο να ακούσουμε τον ήχο; Η άποψη του γιατρού προσωπικά δεν με κάλυψε. Δεν έχει κάτι αλλά πάρε ένα αντιβιοτικό για ψυχολογικούς λόγους. 🙄
 
😀! Του έβαλα ένα καθρεφτακι που του είχα πάρει παλιότερα (το είχα βγάλει γιατί καθόταν όλη την ώρα εκεί και δεν έδινε σημασία σε τίποτα αλλο) και έχει ηρεμήσει παρά πολυ! Τεινω να πιστέψω πως το πρόβλημα είναι ορμονικό όποτε σκέφτομαι να το παρακολουθήσω λίγες μέρες ακόμα. Αν ξανακάνει τον ήχο θα τον ηχογραφήσω! Σε ευχαριστώ πολύ Φοίβο για όλα!
 
Το καθρεπτακι μονο κακο του κανει! Και μπορει να τραυματησει το ραμφος της προσπαθωντας να πιασει το ειδωλο της αλλα και στην προσπαθεια να το ταίσουν θα εχει ως αποτέλεσμα να ανεβοκατεβαινει η τροφή στο στομάχι τους.
 
Χμμ κατάλαβα! Προς το παρόν θα το αφήσω μια δυο μέρες γτ βλέπω πως ηρεμησε. Σήμερα πήγα και σε pet shop για να πάρω κάποια παιχνίδια να έχει αλλά δυστυχώς δεν είχαν οποτε περιμένω.. εσείς τι θα μου προτείνατε να αγοράσω; Η αλλαγή κλουβιου θα βοηθούσε;
 
Χμμ κατάλαβα! Προς το παρόν θα το αφήσω μια δυο μέρες γτ βλέπω πως ηρεμησε. Σήμερα πήγα και σε pet shop για να πάρω κάποια παιχνίδια να έχει αλλά δυστυχώς δεν είχαν οποτε περιμένω.. εσείς τι θα μου προτείνατε να αγοράσω; Η αλλαγή κλουβιου θα βοηθούσε;

Nα μην το αφήσεις το καθρεφτάκι, δεν υπάρχει λόγος. Σηκώνει την ουρά του όταν κάνει τον ήχο που μας περιέγραψες;
 
Back
Top