Ασθένειες Το budgie μου χειροτερεύει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MariosΧ
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MariosΧ

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2015
Μηνύματα
62
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Το παπαγαλακι μου αυτες τις μερες δεν ειναι καλα. Πριν 3 μερες ειχα γυρίσει απο το σχολειο και ειχα βγρει τα πουπουλα το κεφαλιου του σαν "καρφακια" (μαλλον τα ειχε βρεξει και στεγνοσαν). Τωρα οπου και να παει κάθετε φουσκομενο και ανοιγοκλεινει τα ματια του (κοιμαται). Παρακαλω απαντηστε μου το συντομότερο δυνατον το θεμα ειναι επειγον
 
Πριν 3 μερες ειχα γυρίσει απο το σχολειο και ειχα βγρει τα πουπουλα το κεφαλιου του σαν "καρφακια" (μαλλον τα ειχε βρεξει και στεγνοσαν).
Τα καρφάκια μας δείχνουν ότι είχαν πέσει τα φτερά του κεφαλιού και έβγαζε νέα.
Τωρα οπου και να παει κάθετε φουσκομενο και ανοιγοκλεινει τα ματια του (κοιμαται).
Αυτό είναι ένδειξη σοβαρής ασθένειας και δεν μπορούμε να ξέρουμε, τι αρρώστια έχει. Πρέπει να το δει γιατρός ειδικευμένος στα πτηνά. Βρες κάποιον κοντά σου εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/.
Τώρα επειδή είναι Κυριακή, συμπλήρωσε όσα στοιχεία από την φόρμα που σου ζητήθηκε στην αρχή και βάλε φωτογραφίες του πουλιού και των κουτσουλιών του και θα προσπαθήσουμε όσο μπορούμε, με όσα καταλάβουμε να το βοηθήσουμε.
Κάνε το γρήγορα αφού βιάζεσαι.
Περαστικά!
 
θα βαλω φωτογραφίες οσο για τις κουτσουλιες δεν ειναι μονο του ειναι μαζι με ενα αλλο παπαγαλακι τωρα σε λιγο θα τους τον βαλω μονο του σε αλλο κλουβι. Εαν ειναι και τα δυο στον ιδιο χώρο πειράζει;
 
Εαν ειναι και τα δυο στον ιδιο χώρο πειράζει;
Αυτό εξαρτάται από την αρρώστια που έχει το άρρωστο. Αν είναι μεταδοτική πειράζει. Πόσες μέρες είναι άρρωστο όμως; Ίσως ήδη έχει κολλήσει και το άλλο και δεν φαίνεται. Βάλε όσες φωτογραφίες μπορείς και διάβασε και απάντησε και στις ερωτήσεις που σου ζήτησα.
 
Αυτό εξαρτάται από την αρρώστια που έχει το άρρωστο. Αν είναι μεταδοτική πειράζει. Πόσες μέρες είναι άρρωστο όμως; Ίσως ήδη έχει κολλήσει και το άλλο και δεν φαίνεται. Βάλε όσες φωτογραφίες μπορείς και διάβασε και απάντησε και στις ερωτήσεις που σου ζήτησα.
σε αυτη την κατασταση σημερα γενικα που ειδα κατι παραξενο 3 μερες

Βάλε όσες φωτογραφίες μπορείς και διάβασε και απάντησε και στις ερωτήσεις που σου ζήτησα.
οριστε καποιες φωτογραφιες

τωρα ειναι πολυ αδυναμος δεν μπορει ουτε να φαει απλα παει βαζει το ραμφος στην τροφη και την ανακατευει χωρις να μπορει να πιασει τα σπορακια. (καθετε στον πατο του κλουβιου η κατασταση μαλλον ειναι κρίσιμη).
Να και μια κουτσουλια (μολις την εκανε)
 

Συνημμένα

  • 11.webp
    11.webp
    85,6 KB · Προβολές: 74
  • 22.webp
    22.webp
    72,6 KB · Προβολές: 78
  • 33.webp
    33.webp
    54,4 KB · Προβολές: 84
  • 55.webp
    55.webp
    33,1 KB · Προβολές: 76
Δεν είναι καλά το πουλάκι...
Δώσε όσες περισσότερες πληροφορίες από αυτές petbirds.gr/community/threads/Πριν-κάνετε-μια-ερώτηση-περί-ασθένειας.18794/ .
Που βρίσκεται το κλουβί; Το έχεις μέσα - έξω;

Βράσε ένα αυγό, κάνε το χυλό και δώσε από αυτό να φάει. Έχεις ηλεκτρολύτες στο σπίτι;
 
το κλουβει ειναι μεσα.
τον εχω 1 χρονο.
το κλουβι το εβαλα κοντα στο παραθυρο μηπως δει καποιο αλλο πουλακι και ζωντανεψει λιγο
ηλικια δεν ξερω αλλα 2 χρονών ειναι πιστευω.
το κλουβι ειναι μεσα αλλα οταν εχει καλο καιρο τον βγαζω εξω αλλα το απογευμα οταν πεσει η θερμοκρασια παλι μεσα.
ζει μαζι με ενα θυληκο παπαγαλακι (αυτος ειναι αρσενικο).
του παρεχω σπορους και 1,2 φορες την εβδομαδα φρεσκα λαχανικα εποχης, σουπιοκοκαλο αυγοτροφη μονο το ματι του αυγου τρώει (το κιτρινο) και ενα συμπληρομα βιταμινων στο νερο καθε ενάμιση μηνα για 10 μερες
@maria p πως ακριβως να το κανω χυλο (μονο το κιτρινο ή ολο το αυγο) ; Να το βαλω στο μπλεντερ; και ηλεκτροκαταλητες τι ακριβως ενοειτε;
 
οταν εχει καλο καιρο τον βγαζω εξω αλλα το απογευμα οταν πεσει η θερμοκρασια παλι μεσα.
Αυτός είναι λόγος να κρυώσει. Όσο καλό καιρό και να έχει τον χειμώνα, υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας δωματίου με εξωτερικό χώρο.
Κάνε μόνο τον κρόκο τώρα. Μπορείς να το κάνεις με το πιρούνι. Να φάει λίγο να μην είναι νηστικό.
Ηλεκτρολύτες βρίσκεις στα φαρμακεία almoral plus για μωρά, για τόνωση και επίσης βοηθάνε να μειωθεί η διάρροια όταν είναι ευκαιριακή και όχι σοβαρή ασθένεια. Για τόνωση, μπορείς τώρα να βάλεις λίγη ζάχαρη σε νερό και να του δώσεις να πιει με σύριγγα χωρίς την βελόνα.
Βάλε το κλουβί σε ζεστό μέρος.
Οι σπόροι που δίνεις τι είναι; Χύμα ή συσκευασμένοι; Χόρτα δίνεις;
Πως είναι τώρα; Να ετοιμάζεσαι για τα χειρότερα.
 
@maria p Νομίζω ειναι στα τελευταία του δεν τον εφαγε τον κροκο και γενικα δεν τρωει δεν πινει απλα καθεται και το κεφαλι του σχεδον φρανει πατομα μαλλον κοιματε

οταν τον βγαζω στο μπαλκονι ειναι μετα το σχολειο και δεν εχει διαφορα θερμοκρασιας μεσα-εξω γιατι το πρωί δεν ειναι κανεις σπιτι καθονται μονα τους μεχρι να γυρισω εγω οποτε οταν γυρισω εγω ανοιγω την θερμανση. Τα σπορακια ειναι σε συσκευασια ποτε δεν τους εδωσα χυμα. χορτα δεν εχω δωσει ποτε
 
Λυπάμαι...
Ίσως θα έπρεπε να το είχες πάει σε γιατρό. Πως ειναι;
 
Δώσε του λίγο ζαχαρόνερο στο στόμα, αν δεν πίνει, στάξε το στα ρουθούνια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Πόσο καιρό έχεις τα πουλάκια στην κατοχή σου; Τα αγόρασες πρόσφατα; Ειχες παρατηρήσει στο παρελθόν παρόμοια συμπεριφορά; Απο την ωρα που έστειλες το πρώτο μυνημα μεχρι τώρα έχει κατι αλλάξει στην συμπεριφορά του;
 
Πόσο καιρό έχεις τα πουλάκια στην κατοχή σου; Τα αγόρασες πρόσφατα; Ειχες παρατηρήσει στο παρελθόν παρόμοια συμπεριφορά; Απο την ωρα που έστειλες το πρώτο μυνημα μεχρι τώρα έχει κατι αλλάξει στην συμπεριφορά του;
δεν αλλαξε κατι απλα ελπιζω να αντεξει για να τον παω στον πτηνιατρο τον εχω 1 χρονο και δεν ειχε ποτε παρομοια συμπεριφορά
 
Κοίτα, η μιά εξήγηση είναι ότι λόγω πτερόρροιας η οποία είναι πια επίπονη διαδικασία, το πουλάκι κάθεται λίγο μαζεμένο γιατί πονάει. Εφόσον όμως η κατάσταση αυτή τείνει να είναι μόνιμη τις τελευταίες ώρες, μάλλον πρόκειται για κάτι πιό σοβαρό. Να το αλλάξεις κλουβί(αφενός γιατί το στρογγυλό είναι εντελώς ακατάλληλο για μπατζι), για να μην κολλήσει και το θηλυκό σου αν δεν έχει ήδη κολλήσει, και όταν το πιάσεις έλεγξε την κοιλίτσα του και αν είναι δυνατόν χωρίς να το ταλαιπωρήσεις βγάλε μια φωτογραφία. Κρατα το σε ζεστό μέρος όπως σου επισήμανε η Μαρία και εύχομαι να κρατηθεί μέχρι αύριο για να το πας οπωσδήποτε σε πτηνίατρο.
 
Προσπάθησε να παραμερισεις τα πουπουλα τις κοιλιάς φυσώντας τα και δες μήπως είναι πολύ αδύνατο.. Μήπως έχει περίεργο χρώμα το δέρμα του... Φωτογραφησε το αν σου είναι ευκολο να δούμε την κατασταση του... Και αν μπορείς μία κοντινή του προσώπου του να δω τα ματια του.
 
δεν ανοιγει και πολυ τα ματια του...
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    57,9 KB · Προβολές: 62
  • 2.webp
    2.webp
    57,1 KB · Προβολές: 56
Back
Top