Ασθένειες Το budgie ξύνεται συνέχεια, είναι φυσιολογικό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sotos82
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sotos82

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2020
Μηνύματα
92
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Καλησπέρα! Το budgie συνέχεια φτιάχνει τα πούπουλα του κ ξυνεται είναι φυσιολογικό αυτό?
 
Όχι δεν είναι φυσιολογικό μπορεί να έχει ψειρες το παπαγαλάκι
 
@Natalie08 κάθε μέρα ξυνεται κ βγάζει αρκετά πούπουλα
[automerge]1615059759[/automerge]
@Toliscr7 θα το ψεκασω προληπτικά κ το κλουβί μαζί...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το να περιποιούνται το φτέρωμα τους είναι φυσιολογικό,το να ασχολούνται μόνο με αυτό όχι.Οι λόγοι που μπορεί να το κάνει συνεχώς είναι αρκετοί (εξωπαρασιτα, πλήξη, στρες,κακές συνθήκες διαβίωσης, απουσία σωματικής άσκησης και παιχνίδιων και άλλα). Πόσο καιρό έχει που το κάνει; Πόσο καιρό το έχεις; Είναι μόνο του; Παιχνίδια έχει στο κλουβί του; Το βγάζεις έξω;
 
@Vada το έχω σχεδόν 3 μήνες μόνος του είναι , ποιο πολύ το κανει όταν ακούει άλλα πουλιά , ναι τον έχω παιχνιδακια κ βγαίνει εξω μόνος του πετάει κ ξαναμπαίνει στο κλουβί του
 
@sotos82 Αν έχεις κι άλλα πουλάκια και επειδή μπήκαμε στην Άνοιξη μπορείς να κάνεις ένα πλάνο καταπολέμησης των εξωπαρασιτων με ένα προϊόν σαν αυτό:Thread 'Chevi-tren - Chevita' https://community.petbirds.gr/threads/chevi-tren-chevita.6881/. Πάντως αν το κάνει τέσσερις με πέντε φορές την ημέρα για δέκα με δεκαπέντε λεπτά είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού.
 
@Vada όχι δεν έχω άλλα πουλιά μέσα στο σπίτι, τον βάζω στην τηλεόραση κ ακούει άλλα παπαγαλακια κ αρχίζει μετά αυτός να φωνάζει να ξυνεται κ βγαίνει απο το κλουβί κ πετάει
 
@Vada όχι δεν έχω άλλα πουλιά μέσα στο σπίτι, τον βάζω στην τηλεόραση κ ακούει άλλα παπαγαλακια κ αρχίζει μετά αυτός να φωνάζει να ξυνεται κ βγαίνει απο το κλουβί κ πετάει
Πιστεύω ότι ακούγοντας τους ήχους των άλλων παπαγάλων από την τηλεόραση αγχώνεται και αντιδρά έτσι. Καλύτερα να το σταματήσεις, δεν του προσφέρεις διασκέδαση έτσι, αντίθετα του δημιουργείς την ψευδαίσθηση ότι υπάρχει κι άλλο πουλί στο χώρο του.
 
Back
Top