Ασθένειες Το cockatiel έπεσε από την πατήθρα χωρίς λόγο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Xenia_86
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Xenia_86

PB New Member
Εγγραφή
12 Δεκ 2008
Μηνύματα
2
Πόλη
Βέροια
Γεια σε ολους παιδια! Ευτυχως βρηκα το forum γιατι χρειαζομαι τι βοηθεια σας. Εχω ενα κοκατιλ εδς και 4 μηνες.χθες ειχε ενα ατυχημα☹, επεσε απο το κλαδι στο οποιο καθοταν χωρις λογο.😱
απο εκεινη τη στιγμη δειχνει σαν να εχει χτυπησει σε καποιο σημειο. Ειναι τοσο ευκολο οι παπαγαλοι να τραυματιστουν η να σπασουν καποιο οργανο;.
περιμενω την βοηθεια σας
 
Ξενια νομιζω πως το πουλακι πρεπει να το δει πτηνιατρος. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Μια ακομη φορα που ακουσα για παρομοια περιπτωση σε μια γνωστη μου, μετα απο εξετασεις αιματος ο πτηνιατρος διεγνωσε πολυ χαμηλο ασβεστιο στο αιμα του πουλιου και εκανε θεραπεια και επανηλθε πληρως. Δεν λεω οτι αυτο ειναι σιγουρα. Τι ηλικια εχει το πουλακι; Το φυλο του το ξερεις; Το ειχες σε αναπαραγωγη;
 
Ο Άγγελος ρωτά μήπως ζαλίστηκε από αναθυμιάσεις (συνέβη πρόσφατα). Εγώ θέλω να ρωτήσω, τα φτερά του δεν τα χρησιμοποίησε; Και πώς λες ότι δείχνει να έχει κτυπήσει; Έκανε εξωτερικό τραύμα, κοκκινίλα, γδάρσιμο κ.ά. ή υποψιάζεσαι shock ή διάσειση; Σε γιατρό τα ανέφερες; Περιμένουμε νέα του!
 
euxaristw

σας ευχαριστω που μου απαντησατε.
εξωτερικα δε φαινεται να φερει καποιο τραυμα, αλλα η συμπειροφα του ειναι περιεργη.στρεφει εντονα το κεφαλι του προς ενα σημειο και δειχνει πως μετακινειται με δυσκολια.φερεται καπως περιεργα και δε ξερω αν ειναι απο αρρωστια η χτυπημα. Ειναι 6 μηνων, μικρουλης ειναι!
 
Ξενια το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις θα ηταν να το πας σε καποιο κτηνιατρο! Απ οτι λες ειναι σε μικρη ηλικια! Αυτος ειναι ενας παραπανω λογος για να το πας στο γιατρο! Καθως ειναι πολυ πιο ευαισθητο και ευαλωτο σε τετοια χτυπηματα!
 
Τότε, κατά τη γνώμη μου, πρέπει να το πας επειγόντως σε Πτηνίατρο!
 
simfono me tous allous, prepei na ton pas ston ktiniatro...mporei na einai ayto pou leei o Anestis...
...to poulaki troei laxanika, frouta? exei genika oreksi gia fagito? Tou exeis valei kokalo soupias h kanena mineral block? An einai toso mikro kai den exei lavei katholou vitamines apo ti stigmi pou genithike to vlepo logiko na exei poli adinamia...
 
Back
Top