Γενικά Το cockatiel η Όλια μου κάνει σαν τρελή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mulanx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mulanx

PB New Member
Εγγραφή
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
23
Πόλη
Λάρισα
Γειά σας παιδιά:)
πριν λίγο καιρό πήγα σε pet shop και τρελάθηκα με τα παπαγαλάκια cockatiel και τα τσουλούφια τους. Και τελικά πήρα δωράκι απο τον φίλο μού τα χριστούγεννα χιχι. Τον/Την έχω(θηλυκό μου είπανε άπτο petshop αλλά από αυτά που διαβάζω για το κίρινο πρόσωπο για αρσενικό μου κάνει) στο δωμάτιο μου(κακό);
Διάβασα ότι στην κουζίνα και στο χωλ δεν είναι καλο μέρος να τα έχουμε! Και στο σαλόνι δεν με αφήνει η μαμα μου😛Άυτό που κάνει συνήθως και μας τρελαίνει όλους είναι που βρίσκεται κάτω στο κλουβί και πηγαίνει πέρα δώθε σαν τον happy feet πιγκουίνο :D ηρεμεί μόνο όταν τον βαζω το σεντόνι του ύπνου και μετά τον ξεσκεπάζω πάλι. Την λυπάμαι έτσι πως κάνει, είναι κάτι συνηθισμένο; Και SORRY για τα ορθογραφικά, με αυτά τα κινητά κ sms .. Οτινάνε!
 
Δεν πειράζει που τον έχεις στο δωμάτιο σου, απλά επειδή το φτέρωμα των cockatiel παράγει αρκετή ποσότητα "σκόνης" θα ήταν καλό να αερίζεται ο χώρος συχνά για να μην υπάρξουν εν καιρώ αναπνευστικά προβλήματα.

Αυτό με το πέρα δώθε το κάνει και η δικιά μου κάθε πρωί 😛 Δεν είναι κάτι το ανησυχητικό, απλά το πουλάκι είναι δραστήριο.
Εκτός αν πάτε κοντά του και κάνετε απότομες κινήσεις και μιλάτε δυνατά και φοβάται και προσπαθεί να βρει μια "έξοδο" για να απομακρυνθεί.

Το σεντόνι του ύπνου να το βάζεις την νύχτα για να ηρεμεί... Μην το βάζεις κατά τη διάρκεια της ημέρας, δεν χρειάζεται.
 
Το κλουβι της ειναι αρκετα ευρυχωρο για να κινειται; Οι πατηθρες απο τι υλικο ειναι; Ποσες εχει; Μπορεις να βαλεις μια φωτογραφια του κλουβιου σου;
 
ευχαριστώ για την απάντηση:) αν δεν βάζω το σεντόνι δεν σταματάει ποτε να κουνιέται. Μόνο αν είναι εντελός μόνη της. Και όχι δεν αφήνω σε κανέναν να κάνει απότομες κινήσεις κοντά της.η δικιά σου τι χρώματα έχει;
 
αν δεν βάζω το σεντόνι δεν σταματάει ποτε να κουνιέται. Μόνο αν είναι εντελός μόνη της.

Σταματάει όταν είναι μόνη της γιατί δεν έχει παρέα! Οι παπαγάλοι θέλουν την συντροφιά του αφεντικού τους (αν δεν έχουν άλλο πουλάκι για συντροφιά) δεν τους αρέσει η μοναξιά. Χαίρεται όταν έχει παρέα και το εκδηλώνει με αυτό τον τρόπο. 😉
Μην της βάζεις το σεντόνι για να σταματήσει... Είναι σαν να την τιμωρείς!

Αυτό το πέρα δώθε για πόσο χρονικό διάστημα το κάνει; Δεν σταματάει να ξεκουραστεί καθόλου;

η δικιά σου τι χρώματα έχει;

Η δικιά μου είναι rosella. :D

Να πώς είναι η ζουζούνα μου: https://community.petbirds.gr/threads/Ανατολική-Ροζέλα-eastern-rosella-platycercus-eximius.5177/
 
ooo poli orea 😉 tha sou estelna pos ine i dikia mou alla den ksero pos na stelno pics edo.tin exo 5 meres k to kani sinexia.kitai giro giro k perpatai grigora sto miso tou klouviou.pali kala pou den kani ton giro tou kloubiou 😀
 
tha sou estelna pos ine i dikia mou alla den ksero pos na stelno pics edo.

Ρίξε μια ματιά εδώ: .https://community.petbirds.gr/threads/Δημιουργία-ενός-Νέου-Θέματος-και-Απάντηση-σε-ένα-Μήνυμα.5087/ post #4
 
Απο τη φωτογραφια στο προφιλ σου ειδα το κλουβι. Ειναι πολυ μικρο για αυτο το πουλακι. Πρεπει να παρεις κατι μεγαλυτερο και οχι στρογγυλο, διοτι τα στρογγυλα δεν ειναι τα πλεον καταλληλα για πουλια παρολο που θεωρουνται καλαισθητα. Πιστευω πως ισως αυτο την κανει να βρισκεται ολη την ωρα στο πατωμα.

p.s. Επισης οι παπαγαλοι χρειαζονται παιχνιδια για να ασχολουνται! 😉
 
ευχαριστώ πολύ... Ουφ η καημένη όλια

αλήθεια είναι μικρό το κλουβί😕? κ τότε γιατί το πούλησαν στον φίλο μου..so βγάζω τα αυτοκόλλητα χιχι και το επιστρέφω αμέσως! Να πάρω τετράγωνο δηλαδή ε; Και πόσο μεγάλο περίπου; Είναι σημαντικό να του κόψουν και τα φτερά;
 
Να σε ρωτήσω κάτι;
Το πήρες απ' την γνωστή αλυσίδα pet shops στη Λάρισα;
 
olia

όχι όχι απτον απατεώνα! αν λες αυτά που ξεκινάνε απο Α;)
 
αλήθεια είναι μικρό το κλουβί😕? κ τότε γιατί το πούλησαν στον φίλο μου..so βγάζω τα αυτοκόλλητα χιχι και το επιστρέφω αμέσως! Να πάρω τετράγωνο δηλαδή ε; Και πόσο μεγάλο περίπου; Είναι σημαντικό να του κόψουν και τα φτερά;

To πουλησαν διοτι ειναι μαγαζι. 🙄 Να παρεις τετραγωνο κι οσο μεγαλυτερο μπορεις απο αποψη χωρου και χρηματων και με δυο πλευρες με οριζοντια καγκελα διοτι οι παπαγαλοι σκαρφαλωνουν πολυ. :)
 
Καλως ορισες. Να χαιρεσαι το κοκατιλακι σου. Να του παρεις και αρκετα παιχνιδακια να ασχολειται, κατα προτιμηση ξυλινα για να ακονιζει και το ραμφος του.Αρεσει πολυ στους παπαγαλους.
 
ok δεν το φαντάστηκα ότι μπορεί να φταίει το κλουβί και ήμουνα έτοιμη να αλλάξω το πουλι εκτός απο παιχνίδια χρειάζονται τίποτα φάρμακα; Είναι 8 μηνών μου είπανε.Α' και από της φωτογραφίες διακρίνεις αν είναι θηλυκό ή αρσενικό
 
Δαχτυλιδι φοραει; Αν ναι πες μας τι γραφει. Διαφορετικα δεν μπορουμε να ξερουμε την ακριβη του ηλικια αν και φαινεται μικρο. Βαλε μια φωτογραφια απο την κατω πλευρα της ουρας οταν ανεβει σε καποια πατηθρα.
Επισης οι παπαγαλοι χρειαζονται ενα δεκαωρο συνεχομενο υπνο σε ησυχο δωματιο. Τα κοκατιλ μπορει να τρομαζουν το βραδυ γι αυτο ενα φωτακι νυχτος ειναι καλο να το αφηνεις αναμμενο ειδικα μεχρι να συνηθισει το χωρο του.
 
αχ ναι θα του πάρω ότι θέλει:) μακάρι να με μάθει και να το βγάζω κ έξω. Τώρα το σκέπασα πάλι το μισό κ ηρεμισε. Κάνει κ κούνια και κουνάει τα φτερά του.λες να φοβάται απλα;5 μέρες τό έχω μόνο. Θα ήθελα να μάθω αν σε όλους κάνει έτσι
 
Παιδιά ευχαριστώ άλλαξα κλουβί(τετράγωνο πήρα) και είναι πολύ καλύτερα, σπάνια βρίσκετε στο πάτωμα. Σύντομα θα βγάλω new φωτογραφίες. Θα τα ξαναπούμε 😉
 
Back
Top