Γενικά Το cockatiel μου έγινε ξαφνικά επιθετικό, έκανα κατι λάθος;

steliosgeo

PB New Member
Εγγραφή
21 Σεπ 2008
Μηνύματα
45
Πόλη
Περιστέρι
Εχω δυο cockatiel και το ενα καθοταν στον ωμο σου, ετρωγε απο το χερι σου και το χαιδευες στο κεφαλακι του το αφησα δυο μερες μες το κλουβι πηγα να το βγαλω εξω και δεν καθοταν στον ωμο σου, πηγα να το χαιδεψω και με δαγκωσε και μετα απο πολυ ωρα καθισε για λιγο στον ωμο μου και μου δαγκωσε το αυτι.
Τι μπορω να κανω για να το μαθω να καθετε παλι;
 
Ποσο καιρο τα εχεις; Εαν δε τα εχεις πολυ καιρο θελουνε συχνη επαφη τα πουλια καθημερινη θα ελεγα ωστε να μενουνε οσο φιλικα και προσιτα ειναι. Αλλα σε δυο ημερες μονο δεν πιστευω οτι αλλαξε αυτο. Μηπως το ζορισες λιγο παραπανω να ερθει στο χερι σου ενω δεν ειχε ορεξη εκεινη τη στιγμη για αγγαλιες και χαδια; Εφοσον ειδες οτι δεν ειχε τις καλυτερες διαθεσεις πιστευω πως ηταν λαθος σου που το εβαλες και στον ωμο σου δινοντας του υψος στη θεση που καθεται και αρα αυτοπεποιθηση να προσπαθησει να σου επιβληθει.
 
Εχω δυο cockatiel και το ενα καθοταν στον ωμο σου, ετρωγε απο το χερι σου και το χαιδευες στο κεφαλακι του το αφησα δυο μερες μες το κλουβι πηγα να το βγαλω εξω και δεν καθοταν στον ωμο σου, πηγα να το χαιδεψω και με δαγκωσε και μετα απο πολυ ωρα καθισε για λιγο στον ωμο μου και μου δαγκωσε το αυτι.
Τι μπορω να κανω για να το μαθω να καθετε παλι;
υπομονή,υπομονή και υπομονή!
ο παπαγάλος κρύβει πάντα μέσα του μια ζούγκλα... Αν τον αφήσεις... Θα σε αφήσει, δυστυχώς!
 
Υπομονή και επιμονή. Σιγά σιγά πάλι με ήρεμες κινήσεις και με γλυκό και ήρεμο τόνο στη φωνή σου, να προσπαθήσεις να τον πλησιάσεις. Δελεαζέ τον που και που και με καμία λιχουδιά που θα κρατάς στο χέρι σου. Αν δεις ότι δεν έχει κέφια μην τον πιέζεις...
 
Σου δάγκωσε το αυτί δυνατά εννοείς; 😕Γιατί και μένα ο Πάρης με δαγκώνει χαλαρά και μετά γελάει και νομίζω είναι ένα δείγμα παιχνιδιού και αποδοχής.😛
 
Back
Top