Φροντίδα Το Cockatiel μου με φοβάται πολύ τι να κάνω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marjo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marjo

PB New Member
Εγγραφή
27 Αυγ 2014
Μηνύματα
14
Πόλη
Μυτιλήνη
καλησπερα. Ειμαι καινουργια! Εχω ενα κοκατιλακι 2 μηνες ακριβως! Δε μπορω να παω καν κοντα του, φοβαται παρα πολυ. Τον εβγαλα εξω μια μερα με το ζορι(δε τον επιασα, ανοιξα το κλουβι και πεταξε!) ειναι περιπου 9 μηνων νομιζω. Τον εχω παρει απ ενα πετ σοπ(φοραει δαχτυλι!) ( γκρεκ λεγεται ^_^ ) πειτε μου τι να κανω :/ ευχαριιστω!

να και η φωτο τουυυ!
 

Συνημμένα

  • 10621810_688251834597096_1008495466_n.webp
    10621810_688251834597096_1008495466_n.webp
    10 KB · Προβολές: 67
Διάβασε αυτά που σου είπε ο Δήμος και το σημαντικότερο είναι υπομονή και μαλακός ήρεμος τρόπος προσέγγισης χωρίς έντονες κινήσεις και οξύ τόνο ομιλίας.
Κούκλος είναι να τον χαίρεσαι!
 
ευχαριστω πολυυ!
αλλα τον εχω 2 μηνες! Ειναι φυσιολογικο να με φοβαται και να φευγει στην αλλη ακρη του κλουβιου οταν πηγαινω κοντα του;
 
Αν δεν ασχολείσαι πολύ και είναι άγριο, το χρονικό διάστημα είναι μικρό. Υπομονή :)
 
Οπλησου με υπομονη και βρες ωρες να ασχολησε μαζι του το αποτελεσμα θα σε ανταμηψει...υπομονη.
 
Το δαχτυλίδι αν είναι κλειστού τύπου μας δίνει κάποια στοιχεία όπως έτος γέννησης, εκτροφέα, χώρα προέλευσης.
Δεν έχει να κάνει με θέματα εξημέρωσης του πουλιού.
 
Πολυ σωστη διευκρινηση της Μαριας για το δακτυλιδι στα πουλια. Μην μπερδευομαστε με το δαχτυλιδι (βερα) που μας βαζουν οι γυναικες και αντιστοιχα εμεις σε αυτες με στοχο να τις υποταξουμε ή να τις ηρεμησουμε και αντοιστιχα αυτες σε μας 🙂
 
Πολυ σωστη διευκρινηση της Μαριας για το δακτυλιδι στα πουλια. Μην μπερδευομαστε με το δαχτυλιδι (βερα) που μας βαζουν οι γυναικες και αντιστοιχα εμεις σε αυτες με στοχο να τις υποταξουμε ή να τις ηρεμησουμε και αντοιστιχα αυτες σε μας 🙂
off topic
τώρα να τις ηρεμήσετε, να τις εξαγριώσετε δεν ξέρω τι ισχύει :)
 
Back
Top