Γενικά Το cockatiel μου τρώει το χαρτί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikolas13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nikolas13

PB New Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2009
Μηνύματα
21
Πόλη
Χανιά
Καλησπέρα σας.. Πρόσεξα στο κοκατιλ μου το εξής φαινόμενο:
Το είχα πάνω στο γραφείο μου, και ξαφνικά άρχισε να μασουλάει οτι χάρτινο έβρισκε, βιβλία, περιοδικά, εξώφυλλα.. Συνεχίζε και το κάνει κάθε φορά που συναντάει κάτι χάρτινο... Ευτυχώς τα κομματάκια που αναμασάει τα ρίχνει κάτω και τελικά δεν τα καταπίνει.. Όμως τον έχω δεί αρκετές φορές να προσπαθεί να φάει αυτά που έχουν πέσει κάτω, με το να τα ξαναβάζει στο στόμα του..
Μήπως παίζει με κάποιον τρόπο, ή όντως θέλει να τα φάει τι μου συστήνεται να κάνω;
Ευχαριστώ:)
 
Για θηλυκό πουλάκι μιλάμε ή για αρσενικό; Κόβει κομματάκια το χαρτί και τα μαζεύει σε μια γωνιά όλα μαζί; Ή απλά τα κόβει τα αναμασάει και τα πετάει; Έχεις παρατηρήσει τίποτα άλλο;

Ίσως το κάνει και για παιχνίδι, το ίδιο κάνει και η rosella μου. :)
 
Βασικά, ο πετσοπας μου είχε πει πως είναι αρσενικό, αλλά παρουσιάζει συμπτώματα θηλυκού γένους...
Τα κόβει τα μασάει και τα φτήνει κάτω.. μετά που θα βαρεθεί να κόβει άλλα χαρτάκια, θα αρχίσει να αναμασάει αυτά που είχε φτήσει κάτω!
Είναι και κακόφαγος (δεν του αρέσουν τα φρούτα και λαχανικά) δεν είμαι και σίγουρος αν καταπίνει χαρτάκια.. ☹
 
vasika, o petshopas m eixe pei pws einai arseniko...alla parousiazei simptwmata 8ilikou genous...

Δηλαδή; 😕 Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες;

ta kovei, ta masaei kai ta ftinei katw... meta pou 8a vare8ei na kovei alla xartakia, 8a arxisei na anamasaei afta pou eixe "ftisei" katw!

Πιθανόν να το κάνει για παιχνίδι και για να περάσει την ώρα του με κάτι. 🙄

Einai k kakofagos(den tou aresoun ta frouta k laxanika).

Όλα τα πουλιά στην αρχή έτσι είναι. Δεν σημαίνει όμως ότι εμείς πρέπει να πάψουμε να τους παρέχουμε φρούτα & λαχανικά. Θα τα προσφέρεις κι ας μην τα δοκιμάζει στην αρχή.
Μπορείς να τα κόψεις κομματάκια και να προσθέσεις και σπόρους για να το δελεάσεις.
Ή και να πάρεις κι εσύ μια φέτα φρούτου και να αρχίσεις να την τρως μπροστά του. Οι παπαγάλοι γενικά ζηλεύουν... ίσως πιάσει το κόλπο.

Μια και πιάσαμε την κουβέντα για τη διατροφή... Φρόντισε να κάνεις πιο πλούσια την διατροφή του, αν δεν το κάνεις ήδη δηλαδή.

Εδώ θα βρεις πολλά σχετικά θέματα που θα σε διαφωτίσουν:
Διατροφή Παπαγάλων στο Παπαγάλοι PB

Και για περισσότερες και γενικότερες πληροφορίες ρίξε μια ματιά κι εδώ:
Κατηγορία των Φόρουμ συζητήσεων των Παπαγάλων https://community.petbirds.gr/categories/Παπαγάλοι.48/

kai den eimai k sigouros an katapinei xartakia..

Δεν νομίζω να τα καταπίνει. :) Αν θες μπορείς να του απομακρύνεις όλα τα χαρτικά και στον πάτο να βάλεις άμμο, ροκανίδι ή κάποιο άλλο υλικό για να μην έχεις το άγχος, αν τρώει το χαρτί ή όχι. 😉
 
Αν και ο πετσοπας μου είπε πως είνιαι αρσενικό.. έχω παρατηρήσει πάνω του κάποια πράγματα που μου είπαν εδώ στο site οτι σηματοδοτούν πως είναι θηλυκό.. όπως οτι δεν κράζει σχεδόν καθόλου...
Επιμένω αρκετό καιρό τώρα να του δίνω φρούτα κάθε μέρα!
Εν το μεταξύ, έχω βάλει μήλο μαζί με τα χαρτάκια για να παίζει πάνω απο κάτι βιβλία που κάθεται, και μασάει το βιβλίο και τα χαρτάκια, και το μήλο ούτε λόγος..☹
 
Δεν νομίζω το πουλί να είναι σερνικoθήλυκο! 😛 Ή θηλυκό ή αρσενικό θα είναι! 😉 Απλά μάλλον δεν έχει σιγουρευτεί το πράγμα.

Το ότι δεν "κράζει" σχεδόν καθόλου δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και θηλυκό. Μπορεί να είναι στον χαρακτήρα του πουλιού και να είναι γενικότερα πιο ήσυχο από κάποιο άλλο. 😉

Ε, βγαλε τα χαρτάκια να δούμε τι θα γίνει! :D
 
Το πουλακι το κανει για παιχνιδι πιστευω. Αυτο κανουν τα περισσοτερα παπαγαλοειδη με το χαρτι. :) Δεν το αναμασαει, το ξαναβαζει στο στομα του και το φτυνει πιο περα κι αυτο ως παιχνιδι. Οι παπαγαλοι χρειαζονται πολλα παιχνιδια για να ασχολουνται ωστε να μην παρουσιαζουν προβληματα ανιας. Αυτα μπορει να ειναι χαρτινα, ξυλινα, δερματινα, πλαστικα, ακρυλικα κ. Α.

Αν βαλεις μια φωτογραφια ισως μπορεσουμε να σου πουμε το φυλο του. Και μια απο την κατω πλευρα της ουρας καλυτερα. 😉
 
Ωχ! Δίκιο έχει ο Ανέστης! 😱 Ήθελα να πω ότι το κόβει και το γυροφέρνει στο στόμα του...
 
to pio vasiko einai na mi masaei ta periodika, efimerides kai zelatines pou exoune mpogia kai tipografika xromata. Ama tou aresi toso poli to xarti dose tou ena lefko filo i xarti igias...
 
Οκ!
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές :)
Και κάτι ακόμα που μόλις παρατήρησα εντελώς ξαφνικά..
Πάνω σε ένα κλαδάκι στο κλουβί του είδα λίγο αίμα.. και τελικά είδα πως στην μια φτερούγα του απο κάτω έχει λίγο αίμα σαν πληγή.. και στο κλουβί βρήκα 2 φτερά μεγαλούτσικα με αίμα στην άκρη...
Να ανησυχήσω; 😕
 
ook!
efxaristw poly paidia gia tis simvoules :)
...

kai kati akoma p molis paratirisa entelws ksafnika..
panw se ena kladaki sto klouvi tou eida smr ligo aima, kai telika eida pws stin mia fterouga tou apo katw exei ligo aima san pligi... kai sto kloubi vrika 2 ftera megaloutsika me aima stin akri...
na anisixisw?😕

Να ψαξεις για να βρεις την αιτια του τραυματισμου ωστε να νη μην ξανατραυματιστει και ισως πιο σοβαρα την επομενη φορα. Μπορεις να του βαλεις στην πληγη λιγο μπεταντιν με ενα βαμβακι, απλα να το ταμποναρεις λιγο.
 
δεν ειμαι ειδικοσ στα κοκατιλ αλλα αυτο με το χαρτι μιποσ το κανει για το ραμφοσ του;δεν του εχεισ πετρα να το τριβει κτλ...
 
Δεν νομίζω να το κάνει για το ράμφος του... Πιο πολύ σαν παιχνίδι μου φαίνεται. Αν το έκανε για το ράμφος λογικά θα "κατέστρεφε" κάτι ξύλινο, πλαστικό κάτι πιο σκληρό απ' το χαρτί. 😉
 
Back
Top