Ασθένειες Το cockatiel μου χάνει φτερά στο λοφίο του

Θεώνη

PB New Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2019
Μηνύματα
5
γεια σε όλους!
Τον Αύγουστο πείρα ένα cockatiel απο το pet shop,όλα καλά είναι μέχρι στιγμής μπορώ να πω
το μόνο μου θέμα και απορία είναι ότι κάθε φορά που του χαϊδεύω το κεφαλάκι του πολύ απαλά χάνει
εύκολα φτερά από το λοφίο του, είναι normal ή μπα; :/
 
Μήπως χάνει φτερά ή πούπουλα και από άλλα μέρη του σώματός του; Παρατηρείς να υπάρχουν φτερά ή πούπουλα εντός και πέριξ του κλουβιού;
Σκέφτομαι μήπως δλδ πρόκειται για πτερόρροια. Ξέρεις αν έχει περάσει αυτή τη φάση από τον Αύγουστο;
 
@zack27 , @vagelis76 , έχετε άποψη για το σε ποια χρονική φάση είναι η πτερόρροια εφόσον χάνει φτεράκια από το λοφίο;
τον έβλεπα που έχανε περισσότερο από το λοφίο του όταν τον χάιδευα
αυτό μου φαίνεται φυσικό, γιατί εφόσον είναι έτοιμα να φύγουν κάποια φτερά, χαϊδεύοντας τα διευκολύνεις
 
@zack27 , @vagelis76 , έχετε άποψη για το σε ποια χρονική φάση είναι η πτερόρροια εφόσον χάνει φτεράκια από το λοφίο;

αυτό μου φαίνεται φυσικό, γιατί εφόσον είναι έτοιμα να φύγουν κάποια φτερά, χαϊδεύοντας τα διευκολύνεις
Αυτη τη περιόδος τα περισσότερα είναι στα τελειώματα... Εξαρτάται 'ομως από πολλούς παράγοντες τη πορεία της πτερόρροιας ενος πουλιου.Βασικό είναι οι συνθήκες που ζει και η διατροφή του...Αν για παράδειγμα στο χώρο που ζει επικρατούν συνθήκες καλοκαιριού (φως ημέρας) η πτερόρροια του θα πάει παραπίσω.

Βαλε μας μερικες φωτο να δουμε πως ειναι το πουλάκι.
 
Πιθανον χανει αυτα που ειναι ηδη ετοιμα να πεσουν λογω της πτερορροιας! τωρα θα πρεπει να τελειωνει η πτερορροια σιγα σιγα! Ποσο καιρο συμβαινει αυτο που λες;
από τότε που μπήκε ο Σεπτέμβριος.
 
Δυσκολεύομαι να δω καλά γιατί είναι θολές οι φώτο... Αν και δείχνει καλό το φτέρωμα του.
Ξέρεις ηλικία;Φοράει κάποιο δαχτυλίδι στο πόδι που να μας βοηθήσει να προσδιορίσουμε την ηλικία του;
Όπως το χαϊδεύεις συναντάς σκληρό σημεία σα "καρφιά" (νέα φτερά μέσα σε μεμβράνη που είναι έτοιμα να σκάσουν
)στο φτέρωμα του;
Μπανάκι θα το βοηθούσε(πρόσεχε στα ρευματα αέρα όσο είναι βρεγμένο) και διατροφικά χρειάζεται ενίσχυση για να περάσει τη διαδικασία όσο γίνεται πιο ανώδυνα.
 
Δυσκολεύομαι να δω καλά γιατί είναι θολές οι φώτο... Αν και δείχνει καλό το φτέρωμα του.
Ξέρεις ηλικία;Φοράει κάποιο δαχτυλίδι στο πόδι που να μας βοηθήσει να προσδιορίσουμε την ηλικία του;
Όπως το χαϊδεύεις συναντάς σκληρό σημεία σα "καρφιά" (νέα φτερά μέσα σε μεμβράνη που είναι έτοιμα να σκάσουν
)στο φτέρωμα του;
Μπανάκι θα το βοηθούσε(πρόσεχε στα ρευματα αέρα όσο είναι βρεγμένο) και διατροφικά χρειάζεται ενίσχυση για να περάσει τη διαδικασία όσο γίνεται πιο ανώδυνα.
έχω δει τα καρφιά που λες άλλα δεν έχω δει νέα φτερά σε αυτά τα σημεία, δυστυχώς δεν είχε δαχτυλίδι και τέλος για κάποιο λόγο του έχω δώσει όλα τα φρούτα άλλα κανένα δεν του άρεσε(του τα έκανα ακόμα και κρέμα και πάλι τα ίδια, σήμερα πήγα στο petshop να ρωτήσω για αυτό το θέμα και μου είπαν ότι χρειάζεται μόνο ηλιόσπορους και τίποτα άλλο
 
έχω δώσει όλα τα φρούτα άλλα κανένα δεν του άρεσε(του τα έκανα ακόμα και κρέμα και πάλι τα ίδια, σήμερα πήγα στο petshop να ρωτήσω για αυτό το θέμα και μου είπαν ότι χρειάζεται μόνο ηλιόσπορους και τίποτα άλλο

Τα φρουτα και τα λαχανικα να μην του τα κανεις κρεμα, θα του το βαζεις σε κομματια και με υπομονη το πουλι θα τα φαει απλα θελει χρονο η διαδικασια.
Οχι δεν χρειαζεται μονο ηλιοσπορο, χρειαζεται ισσοροπημενη διατροφη.
Αν του ανεβασεις την ποσοτητα ηλιοσπορου υπερβολικα θα παχυνει και δεν θα εχει παρει τα διατροφικα εκεινα στοιχεια που χρειαζεται.
 
και μου είπαν ότι χρειάζεται μόνο ηλιόσπορους και τίποτα άλλο
αυτό πιστευαν χρόνια πριν όλοι... Οτι οι παπαγάλοι τρέφονται μονο με ηλιοσπορους. ΛΑΘΟΣ. Είναι ένας σπόρος που λατρευουν όσοι εμείς τα σουβλάκια ή τις τηγανίτες πατάτες... Δε φτάνει όμως μόνο αυτο.
Οπως σου είπαν χρειάζεται ισορροπημένη διατροφή που θα περιλαμβάνει μεγάλη γκάμα σπόρων(ένα καλό μείγμα σπόρων) και φυσικά φρουτα, λαχανικά, πηγές ασβεστίου και πρωτεϊνών.
Αν έχεις δει "καρφάκια " σε διάφορα σημεια, τότε σίγουρα κατήγουν σε φτερά λίγες μέρες μετα, απλά γίνονται ένα με τα υπόλοιπα φτερα και δε ξεχωρίσουν αφότου βγουν από τη μεμβράνη που είναι κλεισμένα.
 
και μου είπαν ότι χρειάζεται μόνο ηλιόσπορους και τίποτα άλλο
Επίσης τα κοκατιλ προτιμούν πολύ περισσότερο τα λαχανικά από τα φρούτα.
Δοκίμασε με όλους τους τρόπους, κομμένα μικρά ή μεγάλα, κρεμασμένα ή σε ταιστρα/πατάκι... Θα φάει σίγουρα κάποια στιγμή.
Μην εμπιστευτείς ποτέ τις συμβουλές του συγκεκριμένου.
 
πήγα στο petshop να ρωτήσω για αυτό το θέμα και μου είπαν ότι χρειάζεται μόνο ηλιόσπορους και τίποτα άλλο

😲

Μακριά απο τις συμβουλές των πετ σοπ. Εκεί θα πηγαίνεις ήδη ενημερωμένη για το τι θέλεις και τι ψάχνεις και δεν θα ακούς τίποτα απ'οσα λένε. Είναι επικίνδυνοι πολλές φορές.
 
Back
Top