Ασθένειες Το lovabird μου εχει δοιαροια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης aggel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

aggel

PB Member
Εγγραφή
8 Ιουν 2007
Μηνύματα
843
Πόλη
Ρόδος
παιδια εχθες ειδα οτι οι κουτσουλιες του Lovebird μου ειναι υγρες, πρασινες και λιγο ασπρες και υποθεσα οτι ειχε δοιαροια τι μπορω να κανω για νατου περασει😕 εχω ακουσει για μηλοξυδο κανει 😕
 
Δώσε του για 2-3 μέρες μόνο σπόρους. Καθάρισε τον πάτο του κλουβιού και τοποθέτησε λευκό χαρτί Α4 ως υπόστρωμα. Άλλαζε το καθημερινά καταγράφοντας τις παρατηρήσεις σου από τον έλεγχο των κουτσουλιών. Να ενεργείς διακριτικά χωρίς να ενοχλείς.

Ενημέρωνε μας για τις εξελίξεις.
 
Σταυρο και να ηθελα να του δεινω μονο σπορους μονο σπορους τρωει τα υπολοιπα τα αποφευγει
 
Να μην του βάζεις για αυτό το διάστημα
 
Σταυρο εβαλα ασπρη κολλα και θα εχει πολυενδιαφερον να το καταγραφω και πως την επαθε την διαροια αφου δεν τρωει φρουτα και λαχανικα μονο ροκα εφαγε μια φορα και απο τοτε δεν του ξαναβαλα
 
φοβαμε οτι και τα κανριναι μου εχουν εκανα το ιδιο παντως απο κινητικοτητα και τροφη ειναι μι αχαρα μονο. χθες το μεσημερι καθοταν σε μια στασει σαν να κοιματα αλλα ειχε ανοιχταματια.σαν σημερα πεθανε η αγαπημενη μου καναρα απο διαροια
 
αμα δεν τρωει λαχανικα μπορει πολυ απλα να μην ειναι διαροια!
δε σημαινει οτι ολες οι κουτσουλιες πρεπει να ειναι πετρα. Και με την πρωτη νερουλη αμμεσος διαροια. Πολλες φυσιολογικες κουτσουλιες ειναι αρκετα νερουλες. Παιζει ρολο ποσο εφαγε και ποσο νερο ιπιε για την συγκεκριμενη κουτσουλια!
οπωτε μην πανηκοβαλεσαι αμεσως.
 
εμενα υπηρχε μια περιοδος που ενα αρσενικο Lovebirds εκανε κουτσουλιες που ηταν σαν να εβγαζε νερο! Δεν λεω μονο για την υφη αλλα και για το χρωμα και για ολα! Αλλα τωρα ολα οκ! Οποτε μην πανικοβαλεσαι!;')
 
αυτο εινια φυσιολογικα και εμενα κανει ακμια φορα μονο νερο
 
Aγγελε στην τριτη σελιδα εδω μπορεις να δεις πως ειναι οι φυσιολογικες και οι "υποπτες" οτι κατι δεν παει καλα κουτσουλιες... 😉


Rare St. Vincent Parrot Hatched at the Houston Zoo! - Houston Zoo
 
Να συμπληρώσω το πολύ καλό πόστ του Ανέστη με ένα άλλο εξίσου ενδιαφέρον λίνκ του φίλου μας Αλέξανδρου.
kiklos.info/kot-check.html
 
Γρηγορη απο αυτες τις κουτσουτλιες που μου εδειξες δεν ειναι τιποτα απο αυτες δηλαδη δεν εχει τιποτα;
 
παρατηρησεις 1ης μερας:κοπρανα ασπρα, πρασινα,υγρα και βρομουσαν πολυ ασχημα!
 
2η μερα:ολα ειναι μια χαρα πρασινα, ασπρα ουτε βρομανε ουτε ειναι νερουλα. Επισης ο καναρος αδυνατησε και το ασθμα δεν το εχω θεραπευσει αλλα θα το κανω σημερα που θα παω να παρω το φαρμακο
 
Back
Top