Γενικά Το lovebird κάθεται στον πάτο του κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dinita
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dinita

PB Member
Εγγραφή
6 Μαρ 2008
Μηνύματα
188
Πόλη
Αθήνα
:)Καλημέρα σας! Οπως ξέρετε, πρόσφατα απέκτησα δύο Lovebirds. :)Τη δεύτερη μέρα, όπως μάθατε, δραπέτευσε το ένα☹... και φυσικά το αντικαταστήσαμε με ένα καινούριο, πιο ήσυχο, και πήραμε δρακόντεια μέτρα ασφαλείας... 😉
Λοιπόν, το ένα από αυτά, ο Puccini, θέλει να κάθεται πολύ συχνά στον πάτο του κλουβιού. Το συνηθίζουν τα Lovebirds ή μήπως χρειάζεται κάτι και προσπαθεί να μας το πει με αυτήν την συμπεριφορά; άρρωστο δεν μοιάζει να είναι, τρώει και κινείται αρκετά. Πάντως, είναι υπναράς και όταν νυστάζει, κουτουλάει κυριολεκτικά! Είναι πολύ αστείο να το βλέπεις. Μήπως επειδή του δίνουμε το σκορδόνερο του φέρνει υπνηλία; Το σκόρδο, στους ανθρώπους τουλάχιστον, κατεβάζει την πίεση και φέρνει ύπνο. Μήπως φταίει αυτό;
 
Αμα δεν φενεται αρρωστο τα πραγματα ειναι καλα μεχρι τωρα. Καλου -κακου ανεβασε μας μια φωτο την ωρα που βρισκεται στον πατο του κλουβιου!Βλεπουμε υστερα!
 
Σήμερα πάντως είναι ακόμα πιο ορεξάτος και χαρούμενος ο κύριος! Μπαινοβγαίνει από τη φωλιά και πηγαίνει τροφή στο άλλο Lovebird που κάθεται μέσα. :) Ολο και λιγότερο κάθεται πια στον πάτο και προτιμάει την φωλιά. Βγαίνει έξω κυρίως για να φάει. Κι εγώ νομίζω ότι πάει καλά το πράγμα. Θα προσπαθήσω να τον πετύχω στον πάτο αλλά και να σας στείλω φωτογραφίες!
 
μπορει να φοβοταν αν ηταν το καινουργιο και να στρεσαριστικε λιγο...
αφου ολα ειναι καλα τωρα...
 
Πιστεύω κι εγώ πως ήταν η προσαρμογή κι η απόδραση του άλλου παπαγάλου που του προκαλούσαν αυτήν την συμπεριφορά. Θα σας κρατώ ενήμερους...
 
Τα Lovebirds βαζουνε υλικο στη φωλια. Μηπως προσπαθει να σκισει τα χαρτια απο το πατωμα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Dinita
Ντίνα καλημέρα να σου ζήσει ο Puccini και το άλλο λόβμπερτ, μία ερώτηση γιατί προσφέρεις σκορδόνερο στο πτηνό σου;
 
Ναι, προφανώς κάτι τέτοιο συνέβαινε, απλά δεν κατάλαβα τα σημάδια...
Ευτυχώς όλοι σας σπεύσατε να απαντήσετε για τις πιθανές αιτίες και έτσι βρήκαμε την άκρη. Τώρα είναι μία χαρά, τα έχω δίπλα μου τα χρυσά μου ενώ δουλεύω στον υπολογιστή. Μου κάνουν υπέροχη συντροφιά και είναι πολύ χαρούμενα σήμερα! 🙂
Σε ευχαριστώ πολύ!
 
:) Καλημέρα σου! Το διάβασα εδώ στο φόρουμ. Μερικοί το χορηγούν στους παπαγάλους σαν φυσικός τρόπος αντιμετώπισης παρασίτων και στομαχικών διαταραχών. Μυρίζει λιγάκι, ειδικά όταν το ψεκάζεις πάνω στο πτέρωμα, αλλά δεν βλάπτει! Θεωρητικά βοηθάει στην αντιμετώπιση του κοκιδίου, επίσης.
Ρίξε μια ματιά στις δοσολογίες και στην συζήτηση γενικά πάνω στο θέμα αυτό, είναι πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις όλων.
 
Back
Top