Γενικά Το lovebird μας βγήκε από το κλουβί του και κάθεται πάνω

ΙωάνναΚ

PB New Member
Εγγραφή
17 Απρ 2019
Μηνύματα
75
Καλησπέρα σε όλους!
Πριν λίγο ο-η μουστάρδα βγήκε από το κλουβί μόνος του,στο διάστημα που προσπαθούσε το αγόρι μου να του δώσει να φάει από το χέρι,έφυγε να πάει να βάλει κι άλλη τροφή και βρήκαμε τον κύριο αραχτο πάνω στο κλουβί να κοιτάει όλο περιέργεια 🤷 τον πλησίασε με τροφή αλλά προφανώς πετάξε και τώρα αγναντεύει από ψηλά, καθήμενος πάνω στο κλιματιστικό.Τι κάνω; Τον αφήνω να μπει μόνος του; Δεν θέλω να τρομάξει,έχουμε κάνει σταθερά και όμορφα βήματα ως τώρα, αυτό ήταν εντελώς απρόβλεπτο,δεν περιμέναμε ότι θα νιώσει τόσο άνετα ώστε να βγει🤷
 
@ΜΑΡΙΑαα αυτός-η ξεκάθαρα μας δουλεύει ψιλό γαζί 😂 έκανε τη βόλτα του σε όλο το σπίτι, πετούσε και καθόταν πάνω στα ντουλάπια και εκραζε..μέχρι που κάποια στιγμή ανέβηκε πάλι στο κλουβί του και μετά από κάποια ώρα μπήκε μόνος του μέσα,υποθέτω ότι απλά πείνασε γιατί έχει φάει πέντε φορές από τότε 🤷 τώρα χαλαρώνει και ανά διαστήματα πετάει μια κραυγή για να τραβήξει την προσοχή 😂 mission accomplished 😁
 
@ΙωάνναΚ έτσι μπράβο! Τώρα θα μάθει να μπαίνει, καλό θα ήταν όταν έχετε χρόνο να του δείξετε πως ακόμα κι αν μπει μέσα η πόρτα μπορεί να μείνει ανοιχτή, δηλαδή να την αφήσετε ανοιχτή,να μπει να ξανά βγει ώστε να καταλάβει πως θα βγαίνει συχνά έξω! Δηλαδή να μην μπαίνει μέσα και κατευθείαν να κλείνει η πόρτα,για να μην νιωθει ότι δεν του δίνεται σημασία! Και ότι αν μπει στο κλουβι τον αφήνετε!
 
@christina07 βασικά μου έκανε εντύπωση που βγήκε έξ αρχής γιατί στο χέρι να κάτσει δεν έχει έρθει ακόμα! Μπορούμε να αρχίσουμε την εκπαίδευση αυτή με το κλουβί από τώρα; Η να κάτσει πρώτα στο χέρι και μετά;
 
@ΙωάνναΚ εδώ οι απόψεις διαφέρουν 😂
Από την στιγμή που βγήκε,θεωρώ πιο σωστό να μην τον ξανά κλείσεις μέσα,δηλαδή να τον αφήνεις έξω αφού επιστρέφει μόνος, προσωπικά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με τον δικό μου,ο οποίος δεν κάθεται στο χέρι, πλέον λέω μέσα και μπαίνει μέσα,έχει μάθει το πρόγραμμα του, πολλές φορές δεν χρειάζεται καν να πω κάτι γιατί μπαίνει μόνος του,και τα περισσότερα τα έμαθε έξω από το κλουβι (να τον χαϊδεύω,να παίζει,να τρώει από εμένα,να κάνει κόλπα). εγώ από αυτά που γράψατε κατάλαβα πως πέρασε μια χαρά και δεν είχε άγχος. Όποτε συνεχίζετε έτσι.
 
@christina07 το δικό σας είναι αυτό της φωτό; Και δεν κάθεται στο χέρι ενώ κάνει όλα αυτά; Τέλειο! Ε θα τον αφήνω, αφού βγήκε μόνος του χαλάλι του,ο προηγούμενος που ήταν μπατζι δεν ήθελε να βγαίνει για πολύ μεγάλο διάστημα από όταν τον πήραμε και τον καταφέραμε μετα από αρκετό κοπο,οπότε σε αυτόν που βγήκε αβίαστα είναι κρίμα να του το στερούμε😊 Ευχαριστω και πάλι για τις οδηγίες!
 
@ΙωάνναΚ ναι ο δικός μου είναι, έχει θεματάκια με τα δάχτυλα, ανεβαίνει όμως τον μπολ όταν το κρατάω και έτσι τον μετακινώ ή πάνω στο σταντ του, έρχεται εκεί που του δείχνω! Θέλει να ανεβεί στον ώμο μου αλλά δεν τον αφήνω ακόμα! Ελπίζω κάποια στιγμή να κάνει το βήμα! Προς το παρόν μόνο γλείφει τα δάχτυλα μου😂

νομίζω ότι ο μικρός σας έκανε ένα μεγάλο βήμα σήμερα, το ότι βγήκε σημαίνει πως νιωθει ασφάλεια μαζί σας αλλά και στον χώρο! Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
 
Καλημέρα σε όλους!
Η μουστάρδα βγαίνει εδώ και τρεις μέρες από το κλουβι με το που ανοίξουμε και εξερευνά τα ψηλά σημεία του σπιτιού μέχρι να πεινάσει..ακόμα δεν νιώθει ασφάλεια να μπει στο κλουβί στη θέση που το έχουμε,θέλει να το βάλουμε σε ψηλό σημείο για να μπει.Θα ήθελα να ρωτήσω,τι θεωρείτε πιο σωστό; Να ξεκινήσουμε εκπαίδευση με ξύλο ενώ είναι έξω και μετά να περάσουμε στο χέρι; Να το αφήσουμε να αρχίσει να κατεβαίνει πιο χαμηλά πρωτα;
 
Το πουλάκι θα μάθει ευκολότερα να μην φοβάται εσάς και τα χέρια σας απο μέσα απο το κλουβί του. Με φαγητό, πολύ χρόνο και πολλή υπομονή. Με τους τρόπους που περιγράφεις πιστεύω ότι θα τρομάξει και θα έχεις τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα.
 
Back
Top