Φροντίδα Το lovebird μου δαγκώνει

konstantina10

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2021
Μηνύματα
62
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα! Την φτεροπαρεα μου τελικα συμπλήρωσε το θηλυκό lovebird που είχα αναφέρει . Είναι δύο χρονών και υπερδραστηρια με φουλ ενέργεια. Είναι υγιέστατη και μου την φέρανε σε ένα κλουβάκι με πατηθρες. Πλέον την έχω μεταφέρει σε ένα μεγαλύτερο με ξύλινες πατηθρες και αρκετά παιχνίδια που τώρα αρχίζει να καταλαβαίνει το νόημα τους. Για μια εβδομάδα και την άφησα να προσαρμοστεί στο νέο της περιβάλλον χωρίς να ειμαι συνέχεια πάνω από το κεφάλι της. Το πρόβλημα είναι πως δαγκώνει πάρα πολύ και δυνατά. Είναι σαν να προσέχει το κλουβί και έτσι και δει χέρι να ακουμπάει στα κάγκελα πάει να το αρπάξει(βασικά το αρπάζει) . Αρχικά νόμιζα ότι ήταν για να προστατέψει τον χώρο της αλλά μετά που έβαλα γάντια για να βάλω το χέρι μου μέσα και να καθαρίσω ανέβηκε μόνη της στην παλάμη μου και ζητούσε χάδια χωρίς να με φοβάται καθόλου . Τελικά αποδείχθηκε πάρα πολύ χαδιάρα και ίσως πιστεύω ότι δαγκώνει για να πάρει προσοχή . Για παράδειγμα ενώ είναι στην χούφτα μου και την χαϊδεύω αν σταματήσω με δαγκώνει σαν μου λέει γιατί σταμάτησες 😅 συγγνώμη για την παράγραφο αλλά ήθελα να το πάρω από την αρχή για να καταλάβετε την κατάσταση και να με βοηθήσετε να της το σταματήσω
 
Συγγνώμη για την καθυστέρηση! Λοιπόν τα δύο αυτά χρόνια την είχε μια γνωστή μου ( νομίζω την πήρε μικρή από πετ σοπ αλλά δνε είμαι σίγουρη ). Ζούσε σε σχετικά μικρό κλουβακι και είχε 4 πατηθρες. Έξω απο το κλουβί νομίζω έβγαινε λίγες φορές . Δεν είναι εκπαιδευμένη ή ενημερωμένη αλλά θα έλεγε κανείς ότι είναι πολυλόγου 😂 ξέρει αρκετές λέξεις . Δεν ξέρω πως να την κάνω να σταματήσει να δαγκώνει και εδώ θέλω την βοήθεια σας . Κατά τα άλλα είναι πάρα πολύ χαδιαρα δηλαδή όταν βάζω το χέρι μου με γάντι μέσα στο κλουβί έρχεται κατευθείαν στην χούφτα μου και περιμένει να την χαιδεψω. Μάλιστα έκανα απόπειρα να την βγάλω έξω και ήταν πολύ ήρεμη . Ήρθε μόνη της στον ώμο μου και όταν την άφηνα κάτω πέταγε πάλι για να ανέβει στο χέρι μου . Δυστυχώς με δάγκωνε που και που
[automerge]1648083068[/automerge]
Έχει και δαχτυλίδι στο πόδι της αλλά δεν μπορώ να διακρίνω αν γράφει κάτι πάνω
 
αλλά θα έλεγε κανείς ότι είναι πολυλόγου 😂 ξέρει αρκετές λέξεις .
Lovebird που μιλάει? Θα ήθελα να το δω σε βίντεο. 😃

Το δάγκωμα είναι ένα σοβαρό θέμα που δεν λύνεται με δυο κόλπα που θα σου πει κάποιος. Μια λύση που μπορεί να σε βοηθήσει είναι η εκπαίδευση με κλικερ. Αν γκουγκλαρεις "clicker/target training for parrots" θα βρεις συμβουλές και αρκετά βίντεο στο youtube. Τα περισσότερα πουλιά δεν δέχονται χάδια. Ίσως να προσπαθούσες να τα περιορίζεις και να είναι σύντομα καθώς το πολύ πασπάτεμα ίσως το προκαλεί να δαγκώνει.
 
Πραγματικά όλο μιλάει 😂 βέβαια επιλέγει να πει τις πιο ακατάλληλες λέξεις 😂 προσπάθησα να της μάθω να ανεβαίνει στο χέρι μου αλλά εκείνη προτιμάει να κουρνιάζει στην χούφτα μου . Ναι τις τελευταίες μέρες έχω ξεκινήσει target trained με εκείνη μέσα στο κλουβί και το χέρι μου και ξυλάκι απέξω . Δνε το έχει καταλάβει ακομα αλλά πιστεύω με υπομονή θα το μάθει . Από ότι διάβασα όταν σε δαγκώνουν δεν πρεπει να τους δείχνεις ότι πονάς και να βγάζεις το χέρι σου γιατί είναι σαν να περνάει το δικό τους παρόλα αυτά σε εμένα δεν έχει αποτέλεσμα
 
Back
Top