Διατροφή Το lovebird μου δεν τρωει λαχανικα και φρουτα

marinazizel

PB Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
524
Οπως ανεφερα και στον τιτλο το lovebird μου δεν τρωει λαχανικα και φρουτα👎.Εχω δοκιμασει να βαλω στην ταιστρα του πιπερια, κολοκιθακι και βασιλικο (κομμενος απο γλαστρα)αλλα δεν τρωει παρολου που το εβλεπα οτι πηγαινε δειλα δειλα και μυριζε λιγο το κολοκιθακι. Εχω βαλει παλιοτερα λιγο μηλαρακι και βασιλικο στα καγκελα αλλα τιποτα. Τι μου προτεινετε να κανω για να φαει φρουτα και λαχανικα και να παρει τις απαραιτητες βιταμινες και να δροσιστει αυτες τι υπεροχες γευσεις;
Ευχαριστω:)👍
 
Πως ακριβως του τα δινεις; Μικρα κομματια; Ολοκληρα; Ψιλοκομμενα; Μπορει να τα φοβαται ειναι λογικο.. Θελει χρονο και τροπους να δοκιμασεις για να το πλησιασει και να το γευτει.. αμα φαει λιγες φορες μετα θα ειναι παιχνιδακι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: k0uLiS
Στν παπαγαλο τον δικο μου για αρχη του εδωσα να φαει συκο σιγά σιγά έτρωγε και τα άλλα φρούτα. Εγώ του φτιάχνω ένα φαγητό με λαχανικά. Παιρνεις τρεια λαχανικά τα βαζεις στο μπλέντερ τα χτυπάς βγάζεις ένα αυγό και βάζεις στο μπλέντερ το μισό και τέλος λίγη φρυγανιά και τα χτυπάς. Και τελος του το βάζεις να το φάει να δεις δεν θα ξεκολλάει από το μπολ.
 
Οταν εδωσα μεσα στην ταιστρα τα ψιλοκοψα οταν εδωσα το μηλο εξω απτα καγκελα το εκοψα σε φετα αλλα μου εκανε εντυπωση γιατι το ειχα νιστηκο δυομισι ωρες (το πρωι) και εχω διαβασει οτι μετα απο αυτη τη πεινα τρωνε σαν τρελα απτη πεινα αλλα μαλλον πεινουσε πολυ το πουλι ωστε να φαει φρουτα.

Και βεβαιως το βασιλικο σε κλοναρακι

Αυγο δεν εχω δοκιμασει ακομη να του δωσω. Πολυ ωραια η συνταγη σου παντως!
 
Να μην αφηνεις το πουλι νηστικο εσκεμμενα για να ερθει.. Ειναι περιεργα ζωα και θα σε πλήσιασει αργα ή γρηγορα... εμπιστοσυνη θες να αποκτησει, οχι να σε συνδυασει με πεινα.
 
Οχι τωρα νομιζω πως μπερδευτηκες. Δεν το αφησα νηστικο και μετα εβαλα το χερι μου στο κλουβι με φρουτα και ελεγα ελα ελα, οχι δεν θα εκανα ποτε κατι τετοιο οταν θελεισει θα ερθει μονο του απλα στερεωσα το μηλο στα καγκελα
 
Ετσι οπως το εγραψες " το ειχα νηστικο" τι να καταλαβω, συγγνωμη.
 
Στην αρχη στον δικον μου οταν του εδίνεις στο μπολ ψηλοκομενα φρούτα σκέτα δεν τα έτρωγε ούτε τα άγγιζε. αφού του εδωσα πολλά φρουτα καταλαβα αοτι του αρεσε πιο πολλη το συκο. σιγα σιγα έκανα συνδυασμούς με φρούτα και στο τέλος αγάπησε όλα τα φρουτα
 
Εχω την ειδα να τσιμπαει λιγο κολυκιθακι και με αυτο θα αργισουμε απλα ρωτησα στο φορουμ για καποιο "κολπακι"
 
Σου είπα να του φτιάξεις τη συνταγή με το αυγό 10 λεπτά δουλεια είναι.
 
Στν παπαγαλο τον δικο μου για αρχη του εδωσα να φαει συκο σιγά σιγά έτρωγε και τα άλλα φρούτα. Εγώ του φτιάχνω ένα φαγητό με λαχανικά. Παιρνεις τρεια λαχανικά τα βαζεις στο μπλέντερ τα χτυπάς βγάζεις ένα αυγό και βάζεις στο μπλέντερ το μισό και τέλος λίγη φρυγανιά και τα χτυπάς. Και τελος του το βάζεις να το φάει να δεις δεν θα ξεκολλάει από το μπολ.
Το αυγο βρασμενο; Σκοπευω να κανω αυριο αυτο το φαγητο για αυτο το ρωταω.
 
Back
Top