Ασθένειες Το lovebird μου μαδάει πολύ, χρειάζεται γιατρό;

Soniakarakitsou

PB New Member
Εγγραφή
24 Δεκ 2019
Μηνύματα
77
Καλησπερα. Το παπγαλακι μου lovebird μαδαει πααρα πολυ αρκετο καιρο οταν ξυνετε ειδικα. Εχει κατι? Χρειαζετε να το παω σε γιατρο?
 
Ουφ.. παλι καλα γιατι ειχα αγχωθει πολυ.. γενικα χρειαζονται τυπικο ελεγχο σε πτηνιατρο? αν ναι καθε ποτε? επισης πρεπει να τις βαλω καποιεσ συγκεκριμενες βιταμινες?
 
Ουφ.. παλι καλα γιατι ειχα αγχωθει πολυ.. γενικα χρειαζονται τυπικο ελεγχο σε πτηνιατρο? αν ναι καθε ποτε? επισης πρεπει να τις βαλω καποιεσ συγκεκριμενες βιταμινες?
Καλό είναι μια φορά το χρόνο να γίνεται μια προληπτική εξέταση.
Η πτερόρροια είναι κάτι το φυσιολογικό, μην σας ανησυχεί.
Αν τρώει καλά και ποικιλία τροφών, οι βιταμίνες κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζονται.

Κουκλάκι είναι!
 
ευχαριστω πολυ, θα την παω, με το φαγητο εχω ενα θεμα γιατι δεν τρωει τιποτα αλλο εκτος απο την κλασικη τροφη της, ηλιοσπορους και βιταμινες που της βαζω, πως μπορω να της προσθεσω και αλλα γευματα?
 
@Soniakarakitsou αρχικα οι ηλιοσποροι παχαίνουν οπότε μείωσε τους. Τωρα οσο αναφορά το πως να προσθέσεις και αλλα γευματα στην διατροφή της, θα βάλεις σε ενα μπολ ενα φρούτο ή λαχανικό. Θα δεις ποια της αρέσουν και ποια όχι και θα τα προσθέσεις στην διατροφή της.
 
@Soniakarakitsou αρχικα οι ηλιοσποροι παχαίνουν οπότε μείωσε τους. Τωρα οσο αναφορά το πως να προσθέσεις και αλλα γευματα στην διατροφή της, θα βάλεις σε ενα μπολ ενα φρούτο ή λαχανικό. Θα δεις ποια της αρέσουν και ποια όχι και θα τα προσθέσεις στην διατροφή της.
Ωραια θα το δοκιμασω ευχαριστωω :)
[automerge]1616167701[/automerge]
Είναι κουκλάκι, να το χαίρεσαι !
Η φωλιά νομίζω δεν χρειάζεται στο κλουβί.
Υπάρχει αρσενικό στην παρέα ?
εχω ενα δευτερο ναι, δεν ξερω ποιο ειναι αρσενικο απο τα δυο. Παντως το αλλο που εχω μπαινει συνεχεια σε μια φωλια που εχω και κοιμαται εκει μεσα (ειναι το μικρο της παρεας). τα εχω σε διαφορετικα κλουβια αλλα τα βγαζω μαζι παρεα. Το μεγαλο μπαινει σπανια στην φωλια. Το μεγαλο ειναι το πρασινο (σε ηλικια ειναι 1.5 χρονων και το λεω ηρα, και το μικρο ειναι μηνων νομιζω 4 5) τον λεω Δια ειναι το γκρι. Στην τυχη τα χωρισα σε αρσενικο και θηλυκο. Παντως τσακωνονται συχνα οταν ειναι μαζι εξω απο το κλουβι. Αλλα αλλες φορεσ τα πανε καλα.
 

Συνημμένα

  • 162740699_2773313436332071_7680795014087768309_n.webp
    162740699_2773313436332071_7680795014087768309_n.webp
    54,4 KB · Προβολές: 14
@Tony Forpus αυτη την στιγμη δινω κατι βιταμινες που ειναι για παπαγαλους απο πετ σοπ τις παιρνω
 
@giannisvlg ενταξει θα το κανω ευχαριστω πολυ.
και εχετε κατι να μου προτεινετε για εξτρα φαγητο? καποια φρουτα ή λαχανικα?
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Back
Top