Φροντίδα Το lovebird μου με φοβάται πάρα πολύ

steliosgeo

PB New Member
Εγγραφή
21 Σεπ 2008
Μηνύματα
45
Πόλη
Περιστέρι
το μικρο love bird που εχω οταν πηγαινω κοντα του ή οταν παω να το το βγαλω απο το κλουβι με φοβαται παρα πολυ και με δαγκωνει αλλα οταν τελικα το πιασω και το χαιδεψω στο κεφαλι του σταματα να με δαγκωνει και κοιμαται στα χερια μου μετα οταν το βαζω πισω στο κλουβι παλι τα ιδια
 
Λογικό είναι Στέλιο μου να σε φοβάται. Πρέπει να του αφιερώνεις καθημερινά κάποιες ώρες, ώστε να εξοικιωθεί μαζί σου και να σου έχει εμπιστοσύνη. Μπορείς να του δίνεις και κάποιες λιχουδίτσες (κάτι μαλακό, αφού είναι μικρό σε ηλικία) για να εξοικιωθεί και με το χέρι σου.
Σαφώς και δεν πρέπει να κάνεις απότομες κινήσεις, να του φωνάζεις και γενικά καθετί που θα πάει πίσω την εκπαίδευση. Μετά θα κάνεις το διπλάσιο χρονικό διάστημα για να τον κερδίσεις και πάλι.
Η εκπαίδευση δεν έχει συγκεκριμένο χρονικό όριο. Όλα εξαρτώνται από το πόσο χρόνο του αφιερώνεις εσύ και από τον χαρακτήρα του πουλιού.

Διάβασε και ένα σχετικό άρθρο για την εκπαίδευση-εξημέρωση.
 
το μικρο love bird που εχω οταν πηγαινω κοντα του ή οταν παω να το το βγαλω απο το κλουβι με φοβαται παρα πολυ και με δαγκωνει αλλα οταν τελικα το πιασω και το χαιδεψω στο κεφαλι του σταματα να με δαγκωνει και κοιμαται στα χερια μου μετα οταν το βαζω πισω στο κλουβι παλι τα ιδια
Μιλάς για το μωρό που πήρες απο τη μαμά του; Αν μιλάς για αυτό και όχι για άλλο παπαγαλάκι το θέμα δεν είναι να το εξημερώσεις άλλα να φάει. Γιατί μέχρι χθές δεν ήξερες τι να το ταίσεις, του έδινες σπασμένο ηλιόσπορο, δεν έβρισκες κρέμα... Αυτό είναι το πιο σημαντικό το μικρό να τρώει και μετά όλα τα άλλα. Τελικά τι έκανες με τη διατροφή του;
 
οχι βλεπω σπορακια πισω απο τον λαιμο του και στο πατω του κλουβιου τσοφλια
 
Back
Top