Ασθένειες Το lovebird μου ξυνεται, μπορεί να έχει ψείρες;

Spiros Papatheodorou

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2014
Μηνύματα
221
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Τα lovebirds υπάρχει περιπτωση να πιάσουν ψείρες η κάτι τέτοιο; Γιατί είχα παρατηρήσει τυχαία πανω στο δικο μου ενα πολύ μικρο ζωύφιο και το βλέπω καποιες στιγμές να κάθεται στα καγγελα και να ξυνεται για αρκετή ωρα με το ράμφος.
 
Δεν πιάνουν εύκολα αλλά φυσικά και μπορούν να πιάσουν όπως όλα τα πουλιά και άλλα ζώα.
Να πιάσεις το πουλάκι πρωινή ώρα και να το κοιτάξεις προσεκτικά κάτω από έντονο φως ήλιου ή λάμπας.
Πρόσεξε μην το βγάλεις σε εξωτερικό χώρο και σου ξεφύγει. Μπροστά στο τζάμι κλειστού παραθύρου να το κοιτάξεις.
Αν δεις μαμούνια πάνω του, γράψε και θα σου πούμε τι θα του βάλεις.
Αλλάζεις τροφή κάθε μέρα; Έχεις καθαρό το κλουβί;
 
Βάλε και μια βρεγμένη χαρτοπετσέτα, τσαλακωμένη στ κάγκελα απο το βράδυ και ελεγξέ την το πρωί για μαύρα στιγματα
Το τεστ της μαύρης ψείρας που λέμε! 😛
 
Αρχισε να γίνεται επιθετικό προς τα δάχτυλα μου, ενω κάθεται στο χερι (στον καρπό μονο) καποιες φορες επιτρέπει χαιδεματα αλλά αρχισε να δαγγωνει το δάχτυλο μου και να αποφεύγει τα δάχτυλα πολύ, πως να το κάνω να αλλάξει αυτή η συμπεριφορα;
 
Μήπως το παίζεις έντονα και του ενεργοποιείς την αγριάδα του; Γιατί συμβαίνει αυτό με νέους και παιδιά. Χρειάζεται μαλακό και μετρημένο παιχνίδι.
Πάντως όταν κάνει κάτι που δεν το θέλεις, θα το επιστρέφεις στο κλουβί και θα το βγάζεις λίγο αργότερα.
 
Δεν το έχω βγάλει εδώ και 2-3 μέρες, θέλω να το εξοικιωσω πλήρως με το χερι μου γιατί όταν θελω να το βάλω στο κλουβί πετάει και δεν είναι καθόλου ευκολο γιατί έχει μαθει να κάθεται μονο σε κεφαλι-ωμο και όχι τόσο σε χερι

Δεν του κάνω τίποτα έντονο, απλως χαιδεμα μαλακό λίγο στην κοιλιτσα και ενοχλείται αρκετά, το δαγγωμα έχει δυναμώσει λιγο
 
Προς το παρόν δίνε του μόνο λιχουδιά, κεχρί όταν βάζεις το χέρι σου. Σιγά-σιγά τα χαϊδέματα.
 
Back
Top