Ασθένειες Το lovebird μου σε κάποια σημεία του σώματος δεν έχει φτερά

Εγγραφή
6 Οκτ 2020
Μηνύματα
22
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω έχω ένα αρσενικό lovebird και έχω παρατηρήσει πως σε δύο σημεία του σώματος του (φτερό και πόδι) δεν έχει φτερά. Λέτε να έχει κάτι σοβαρό;
 
Είναι μαζί με την θηλυκιά

IMG_20201022_192747.jpg
[automerge]1603384664[/automerge]
Τον πήγα σε γιατρό και μου έδωσε να του δίνω αυτα
[automerge]1603384825[/automerge]
Δεν μαλώνουν
Αλλά ούτε φτερά είδα πουθενά για να καταλάβω τι συμβαίνει
 

Συνημμένα

  • IMG_20201022_193645.webp
    IMG_20201022_193645.webp
    58,1 KB · Προβολές: 28
Τελευταία επεξεργασία:
Αντιβιωση για προληπτικους λογους δεν δινεται ποτε,επισης τα "συμπτωματα" που αναφερεις δεν θα ελεγα οτι εχουν σχεση με την "διαγνωση-μαντεψια" του γιατρου.
Συνηθως απο Pet shops δινουν τετοια κοκταιλ χωρις να υπαρχει διαγνωση.
 
Εγώ δεν τα έχω αρχίσει ακόμα θέλω να πάρω και μια δεύτερη γνώμη και ύστερα.
Εσείς τι πιστεύετε ότι μπορεί να είναι;
Επίσης παρατήρησα ότι και στο κεφάλι του έχει δύο πολύ ψηλά σημάδια
 
Σε οτι αναφορα το Teniazine οντως χορηγειται προληπτικα συμφωνα με τις οδηγιες που αναγραφουν οι οδηγιες στη συσκευασια.
Το Aviomycine δεν δινεται προληπτικα,ειναι αντιβιωση.
Το Αidonone ειναι πολυβιταμινες,το δινεις κατα βουληση.

Καλο θα ειναι να γινει ενας μικροσκοπικος έλεγχος της κουτσουλιας και κλινικος ελεγχος για εξωπαράσιτα.
Απο κει και περα καλο θα ειναι να ελεγχθουν οι συνθηκες διατροφης και διαμονης.

Αν θες ανεβασε καποιες ολοκληρες φωτο να δουμε την εκταση του προβληματος
 
Έχω φτιάξει ένα κλουβί από δύο 60νταρες ζευγαρώστρες τους έχω βάλει μία μπανιέρα διάφορα παιχνίδια, κούνιες και σκαλες για να παίζουν και να σκαρφαλώνουν.
Από τροφή τους έχω βάλει σπόρους που έχουν και ηλιόσπορους και μια άλλη με αποξηραμένα φρούτα με βιταμίνες και αβγοτροφη. Επίσης παρλαμεντος και στικ σπόρων.
Τέλος οι ταΐστρες και οι ποτίστρες ανανεώνονται και καθαρίζονται καθημερινά το ίδιο και το νερό της μπανιέρας
Υ.γ. ήθελα να πω πως οι κουτσουλιές είναι κανονικές και όχι διάρροια
2 Υ.γ. η φωτογραφία είναι στο κλουβί μεταφοράς.
3 Υ.γ. επιφανειακά δεν φαίνεται τίποτα μόνο αν τον χαϊδεύω ή όταν κάνει μπάνιο τότε μαζεύουν τα φτερά και κάπως αχνοφαινεται.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201022_200931.webp
    IMG_20201022_200931.webp
    49,5 KB · Προβολές: 10
  • IMG_20201022_200957.webp
    IMG_20201022_200957.webp
    43,5 KB · Προβολές: 9
Εμενα τα πουλακια μου φαινονται μια χαρα παντως!

Οταν τα χαιδευουμε ή κανουν μπανιο ειναι λογικο να "ανακατευεται" το πτερωμα τους.
Τα κλαδάκια απο τι δεντρο ειναι?

Τα στικακια να τα αποφευγεις,δεν προσφερουν κατι.
 
Τα φτιάχνω εγώ από σπόρους που τρώνε βάζω ένα με δύο ασπράδια αυγών και αλεύρι ολικής αλέσεως και νερό
 

Συνημμένα

  • IMG_20201022_220622.webp
    IMG_20201022_220622.webp
    126,4 KB · Προβολές: 8
Πήγα στον κτηνίατρο της γειτονιάς μου δυστυχώς μένω δυτικά της Θεσσαλονίκης και δεν έχουμε πτηνίατρους
Μου είπε να τα πιάσω εγώ για να μην στρεσαριστουν περισσότερο επειδή εμενα με ξέρουν.
Τα έπιασα και του έδειξα τα σημεία του σώματος που είδα μου είπε πως έχει και στο κεφάλι που εγώ δεν το είχα παρατηρήσει. Εκείνη την στιγμή κάνανε και την ανάγκη τους και μπόρεσε να δει τις κουτσουλιές τους. Είδε τα πόδια τους και το ράμφος.
Με ρώτησε τι τρώνε ( του έδειξα δείγμα τροφών που πήρα μαζί μου και για τα στικ που φτιάχνω) και σε τι μέγεθος έχει το κλουβί επίσης τι έχει μέσα το κλουβί από παιχνίδια κτλ μήπως τραυματίστηκε από αυτά αλλά τα βρήκε εντάξει και αν η θυλικια του επιτίθεται.
Του είπα όχι και μου έδωσε αυτά που σας έστειλα και την αντιβίωση μόνο για τρεις μέρες μου είπε.
Υ.γ. δουλεύω σπαστό ωράριο και σχολαω το μεσημέρι 2-5 και μετά το βράδυ στις 9 και το Σάββατο σχολαω 4.
Πήρα και σε άλλους πτηνίατρους αλλά κανέναν δεν τους βόλευε στις ώρες που μπορώ ☹️😞
 
Μπορεί να κοιμούνται και μέσα στην μέρα γιατί λείπω πολλές ώρες την ημέρα και μένουν μόνα τους δεν έχουν κάποιων να τα ενοχλήσει.
πάντως κοιμούνται πάνω από 9-10 ώρες

Υ.γ. το θυλικό είναι μια χαρά το αρσενικό έχει λίγο θέμα
 
Back
Top