Αναπαραγωγή Το parrotlet θέλει να ξαναζευγαρώσει, δεν κρατιεται

Argyrissym

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2015
Μηνύματα
64
Πόλη
Βόλος
Καλημερα σας
Ενω οι νεοσοι σε ζευγαρι δεν εχουν φταση τον 2ο μηνα θελουμε αλλες 15 μερες περιπου ο αρσενικος εβαλε μπροστα για τα επομενα. Τι να κανω; τα μικρα χαζοτρωνε μονα τους και ο αρσενικος ψιλοτσαμπουκαλευετε με τα 2 μεγαλυτερα πουλια. Να τα χωρισω και να βγαλω την φωλια; να του κανω ενα κρυο μπανιο; 😛
σας ευχαριστω
 
Μήπως είναι προτιμότερο να χωρίσεις τον αρσενικό μέχρι το πλήρη απογαλακτισμό των νεοσσών. Εκτός αν βλέπεις και την μητέρα αδιάφορη ή επιθετική απέναντί τους.
 
Σε τι κλουβί (διαστάσεις) τα έχεις;
 
Το κλουβι ειναι 64 ποντους πλατος ( ζευγαρωστρα) Τα μικρα κοιμουντε στην φωλια το βραδυ. Μπαινει μεσα και η μητερα τους. Κ αυτος ο κερατας τα ταιζει καποιες στιγμες αλλα οταν ειναι να (χχχ) τοτε γινετε λιγο. Σημερα το πρωι ηταν γονεις και 2 μικρα "αγκαλια" στο κλαδι τους. Αν βγαλω τον αρσενικο θα εχουμε θεμα εχουν μεγαλη εξαρτηση το ενα απο το αλλο και φοβαμε πως θα αντιδρασουν. ειχα σκοπο να βγαλω τα μικρα γιατι ο πατερας μου τα αγριευει κιολας και θα παει ο κοπος της εξημερωσης χαμενος
 
Δεν έχει χώρισμα η ζευγαρώστρα; Να βλέπονται και να είναι κοντά;
 
Δεν το εχω. τα μικρα οπως ειδες τρωνε απο το χερι μας και λιγο κρεμα λεω να τα χωρισω μεσα στο σ-κ οπου θα ειμαι κοντα και θα τα παρατηρω. τα 2 μεγαλα απο τα μικρα πετανε κανονικα παντως και τα στομαχια τους ειναι οκ
 
ok, τα μικρά είναι λιγάκι νωρίς να τα πάρεις απο τους γονείς, αφού εχεις ζευγαρώστρα βάλε το συρμάτινο χώρισμα στη μέση και άσε το μπαμπά μόνο του. Σε καμιά εβδομάδα-10 μέρες θα μπορέσεις να πάρεις τα μικρά να βγάλεις το χώρισμα και να ενώσεις πάλι το ζευγάρι.
 
και με τις ορμες του τι θα κανω αν τις εχει και μετα απο 10 μερες;
 
Θα τις έχει,θα τα αφήσεις ζευγαρώσουν πάλι. Πρόσεχε την διατροφή και το ασβέστιο.
 
Δεν το εχω. τα μικρα οπως ειδες τρωνε απο το χερι μας και λιγο κρεμα λεω να τα χωρισω μεσα στο σ-κ οπου θα ειμαι κοντα και θα τα παρατηρω. τα 2 μεγαλα απο τα μικρα πετανε κανονικα παντως και τα στομαχια τους ειναι οκ

Αφού δεν το έχεις τότε όπως λες θα το κάνεις, τα μικρά σε ξεχωριστό κλουβί αλλα κοντα στο κλουβί με τους γονείς για να μειωθεί το στρεσσ και παρακολούθηση.
Το ζευγάρι αφού πας για δευτερη αναπαραγωγή να μείνει ενωμένο
 
μα τοσο γρηγορα; Ειναι καλο αυτο για την θυληκια;

Θα μπουνε απεναντι ωστε να βλεποντε. Οταν βγαζω τα μικρα τοτε σκεπαζς το ζευγαρι για να μην επιρεάζοντε. ευχριστω παιδια θα σας ενημερωσω για τις εξελιξεις
 
ασχετα τα βατέματα αυτή ξέρει πότε θα γεννήσει, εσύ θα προσέχεις τη διατροφή της και όλα θα πάνε καλά.

μόλις τελειωσουν και τη δευτερη γέννα με το καλό τη φωλιά θα τη βγάλεις, μην επιτρέψεις τρίτη μεσα στον ίδιο χρόνο, θα εξουθενωθεί.
 
αυτο το γνωριζω. μπορω να βαλω την φωλια στα μικρα για λιγο να νιωθουν ασφαλεια;
 
Ναι αφού κοιμούνται εκεί. Όμως δεν έχω πεισθεί, αν όλα τα μικρά είναι σε θέση να τραφούν μόνα τους. Εσύ είσαι σιγουρος; Δίνε και περισσότερη μαλακή τροφή αν τελικά προχωρήσεις έτσι, πχ αυγό.
 
αυτο το γνωριζω. μπορω να βαλω την φωλια στα μικρα για λιγο να νιωθουν ασφαλεια;
Μπορείς να βάλεις τη "παλιά" φωλιά στα μικρά και μιά καινούρια καθαρή στο ζευγάρι. Το ζευγάρι δεν πρέπει να μείνει χωρις φωλιά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nbah
Το προβλημα ειναι με τα 2 μεγαλα μ αυτα μαλωνει τα αλλα ειναι αδιαφορα τα μεγαλα θα βγαλω για αρχη
 
👍

Τοτε τ αφηνω και τα παρακολουθω συνεχεια κ αν δω τα πραγματα δθσκολα τοτε τα βγαζω. εξαλου το κλουβι τους ειναι ετοιμο
 
Back
Top