Ασθένειες Το parrotlet μου τρώει τα φτερά του

Omorfoulis

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2018
Μηνύματα
1.313
Πόλη
Αγρίνιο
Χρόνια πολλά γεμάτα με Αγάπη, ΥΓΕΊΑ κ αισιοδοξία εύχομαι σε όλους σας.. Τι κάνετε παιδιά; μετα απο καιρό λογω εργασιας κ θεματων υγείας. Αλλα Δόξα τω Θεό όλα καλά. Εχω θέμα με το Τζιμακι; Δεν ξέρω νομίζω οτι ξεκινησε να τρώει τα φτερά του @Sissy τι λες; παρακάτω εχω φωτο. Η αλήθεια είναι ότι δεν τον βγάζω το τελευταίο διάστημα οσο θα πρεπε. Σκέφτομαι να του πάρω παρεουλα... Αλλα εχω αγχωθει πολυ!
[automerge]1650710446[/automerge]
Επισης να προσθέσω πως στην συμπεριφορά του δεν έχει αλλάξει κατι οταν τον εχω εκτός κλουβιού..
 

Συνημμένα

  • IMG_20220423_125108_copy_780x1040_1.webp
    IMG_20220423_125108_copy_780x1040_1.webp
    43,8 KB · Προβολές: 176
  • IMG_20220423_124906_copy_780x1040.webp
    IMG_20220423_124906_copy_780x1040.webp
    24,9 KB · Προβολές: 22
  • IMG_20220423_125112_copy_780x1040.webp
    IMG_20220423_125112_copy_780x1040.webp
    33,7 KB · Προβολές: 20
  • IMG_20220423_125108_copy_780x1040.webp
    IMG_20220423_125108_copy_780x1040.webp
    43,8 KB · Προβολές: 19
  • IMG_20220423_125105_copy_780x1040.webp
    IMG_20220423_125105_copy_780x1040.webp
    36,9 KB · Προβολές: 21
Αυτό λέγεται τάση κανιβαλισμού. Ωστόσο είναι δύσκολο να το σταματήσουμε, να σταματήσουμε αυτή τη συνήθεια πια όταν έχει προχωρήσει πολύ. Από ότι βλέπω στον παπαγάλο σου δεν έχει προχωρήσει παρά πολύ. Με το που το καταλαβαίνουμε όμως ότι γίνεται αυτό είναι καλό να συμβουλεύτουμε κτηνίατρο ή πτηνιατρο.
 
@CHRISV επειδή χάνει κ πουπουλακια δεν ξέρω αν εχει κ πτεροροια! Ή αν δεν θελω ν το πιστεψω πραγματικά εχω στενοχωρηθει πολυ! Δεν υπάρχει δυστυχώς εσω πτηνιατρος. Οσοι κτηνιατροι βρίσκονται στην περιοχή μας δεν έχουν ιδέα απο παπαγαλακια... Θα πάρω μάλλον τηλέφωνο κ θα δω...

Σς ευχαριστώ για την απάντησή σου.
 
Αυτό λέγεται τάση κανιβαλισμού.
Δεν λέγεται έτσι. Είναι μια πολύ συχνή πάθηση με χίλιες διαφορετικές πιθανές αιτίες στους κατοικίδιους παπαγάλους. https://community.petbirds.gr/threads/Μάδημα-φάγωμα-φτερώματος-παπαγάλων.5333/

Βάσω, το ότι περνάει περισσότερο χρόνο μόνος τους στο κλουβί του είναι μεγάλη αλλαγή για ένα ήμερο πουλάκι σαν τον Τζιμάκο που πιστεύω πως του επιφέρει στρες. Μπορεί μήπως να ξεκινήσει να έρχεται στη δουλειά μαζί σου? 😄
 
Δεν λέγεται έτσι. Είναι μια πολύ συχνή πάθηση με χίλιες διαφορετικές πιθανές αιτίες στους κατοικίδιους παπαγάλους. https://community.petbirds.gr/threads/Μάδημα-φάγωμα-φτερώματος-παπαγάλων.5333/

Βάσω, το ότι περνάει περισσότερο χρόνο μόνος τους στο κλουβί του είναι μεγάλη αλλαγή για ένα ήμερο πουλάκι σαν τον Τζιμάκο που πιστεύω πως του επιφέρει στρες. Μπορεί μήπως να ξεκινήσει να έρχεται στη δουλειά μαζί σου? 😄
Μακάρι να τον έπαιρνα μαζί μου Ανέστη... 🙏Δυστυχώς οι ώρες που χρειάζεται να λείπω είναι πλέον αρκετές ακομη κ τα παιδιά μου έχει επηρεάσει! Δεν περίμενα ν είναι ετσι. Αλλα εχω στενοχωρηθει αρκετά αν είναι πτεροφαγια αυτό... Το σκέφτομαι παρα πολύ σοβαρά να του πάρω παρεουλα μετα το Πάσχα. Απο την άλλη σκέφτομαι μήπως γινει η κατάσταση χειροτερη απο θέμα ζηλιας γιατι ο Τζιμακος ακομη και κατω απο αυτες τισ συνθήκες λιώνει για τη μαμα του. Εχω σκεφτει επισης τωρα που είναι κ πιο μεγάλη η μερα λογω καλοκαιριού να τον βγαζω αργα να γυριζω τουλάχιστον εως τις 9 και να τον βγαζω έστω μια ωρίτσα...
 
@Omorfoulis Πρώτα από όλα καλό κουράγιο για τις τόσες ώρες που δουλεύεις!. Για τον Τζιμακο είναι καλή λύση να του πάρεις παρεούλα αφού δεν έχει την δική σου. Είναι γλύκας κ φατσούλα 🥰. Να τον χαίρεσαι!
 
Βάσω μου δυστυχώς φαίνεται πως κόβει τα πούπουλα μπροστά στο στήθος του.
Πόσο χρονών είναι; ...δεν θυμάμαι.
Η άποψη μου είναι πως:
Αφού αναγκαστικά πρέπει να μένει μόνος αρκετές ώρες, προσπάθησε όταν απουσιάζεις να του προσφέρεις κάποιες δυνατότητες "αλλαγής" για τις συγκεκριμένες εκείνες ώρες.
Άλλαζε θέση στο υπάρχον κλουβί προκειμένου να ασχοληθεί με την οπτική εξερεύνηση του χώρου...ή
Βάλτον σ' ένα μεγαλύτερο (νέο) κλουβί για όσες ώρες λείπετε, με νέα παιχνίδια ή άφησε ράδιο (ή tv) ανοικτό καλύτερα σε σταθμό με παιδικό πρόγραμμα.
Και η Λήδα είχε ξεκινήσει να μαδάει το στήθος της ευτυχώς την πρόλαβα.
Την αφήνω αρκετές ώρες ελεύθερη , της έχω φτιάξει τρία σταντ (με νερό-τροφή) οπότε μπαινοβγαίνει στο κλουβί της και όσες ώρες λείπω επιλέγει ή ίδια που θέλει να βρίσκεται, αφηνω ανοικτό το ράδιο στο kids radio που παίζει χαρούμενα τραγουδάκια και όλο αυτό μας βοήθησε...
Εύχομαι να ξεπεράσει γρήγορα αυτό το πρόβλημα ο Τζιμάκος!💕
 
Το σκέφτομαι παρα πολύ σοβαρά να του πάρω παρεουλα μετα το Πάσχα. .
Δυσκολα θα αποδεχθει αλλο πουλακι Βασω συν οτι δεν θα βοηθησει πιστευω στο προβλημα που προεκυψε.
 
Δυσκολα θα αποδεχθει αλλο πουλακι Βασω συν οτι δεν θα βοηθησει πιστευω στο προβλημα που προεκυψε.
Γιαννη, πιστεύεις τρώει τα φτερά του οπως το βλέπεις;
Κι εγω αυτό πιστεύω. Θα επικοινωνήσω με πτηνιατρο τηλεφωνικα να δω τι θα μου προτείνει..
[automerge]1650743564[/automerge]
Γιαννη, πιστεύεις τρώει τα φτερά του οπως το βλέπεις;
Κι εγω αυτό πιστεύω. Θα επικοινωνήσω με πτηνιατρο τηλεφωνικα να δω τι θα μου προτείνει..
Αντώνη..
 
Ναι τα κοβει και η αιτια ειναι η εξαρτηση που εχει απο εσενα Βασω.
Πω... Αντωνη η μονη λύση είναι να τον βγάζω το βράδυ εστω.. Σε ευχαριστώ πολύ... ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΈΣΤΗ
 
@Omorfoulis Πρώτα από όλα καλό κουράγιο για τις τόσες ώρες που δουλεύεις!. Για τον Τζιμακο είναι καλή λύση να του πάρεις παρεούλα αφού δεν έχει την δική σου. Είναι γλύκας κ φατσούλα 🥰. Να τον χαίρεσαι!
Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου 🙏
[automerge]1650762216[/automerge]
Βάσω μου δυστυχώς φαίνεται πως κόβει τα πούπουλα μπροστά στο στήθος του.
Πόσο χρονών είναι; ...δεν θυμάμαι.
Η άποψη μου είναι πως:
Αφού αναγκαστικά πρέπει να μένει μόνος αρκετές ώρες, προσπάθησε όταν απουσιάζεις να του προσφέρεις κάποιες δυνατότητες "αλλαγής" για τις συγκεκριμένες εκείνες ώρες.
Άλλαζε θέση στο υπάρχον κλουβί προκειμένου να ασχοληθεί με την οπτική εξερεύνηση του χώρου...ή
Βάλτον σ' ένα μεγαλύτερο (νέο) κλουβί για όσες ώρες λείπετε, με νέα παιχνίδια ή άφησε ράδιο (ή tv) ανοικτό καλύτερα σε σταθμό με παιδικό πρόγραμμα.
Και η Λήδα είχε ξεκινήσει να μαδάει το στήθος της ευτυχώς την πρόλαβα.
Την αφήνω αρκετές ώρες ελεύθερη , της έχω φτιάξει τρία σταντ (με νερό-τροφή) οπότε μπαινοβγαίνει στο κλουβί της και όσες ώρες λείπω επιλέγει ή ίδια που θέλει να βρίσκεται, αφηνω ανοικτό το ράδιο στο kids radio που παίζει χαρούμενα τραγουδάκια και όλο αυτό μας βοήθησε...
Εύχομαι να ξεπεράσει γρήγορα αυτό το πρόβλημα ο Τζιμάκος!💕
Σισσυ μου είμαι τοοοσο στενοχωρημένη! Το σκεφτόμουν κ ελεγα στον εαυτό μου.. Ευτυχώς που δεν είναι σαν τα άλλα τα πουλακια κ δεν τον έχει πάρει από κάτω και να τα... Παω να σκάσω. Μονο που τον κοιταζω σκέφτομαι πόσο κακο του έκανα. 😢... Εύχομαι να το προλάβω. Είναι η αρχή. Μακάρι... Θα κανω οτι περισσότερο μπορώ... Αλλα ο σκατουλης ούτε που μου νευριάζει.,το αντίθετο, οταν πηγαινω κ του μιλαω κ τον χαϊδεύω λιώνειιιι. Ουτε μου επιτίθεται το αντίθετο με γλύφει. Ποσο του λείπω. Ποσο συναισθηματικο ειναι αυτό το πλασματακι... 😢
3ων ετων είναι... Τον Μάρτιο έκλεισε τα τρια..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Χριστός Ανέστη Βάσω. Το γλυκουλι μου. Δεν περίμενα να νοιώθουν τόση εξάρτηση από τον άνθρωπό τους. Περίμενα ότι μια νέα παρέα θα τον βοηθούσε. Αφού όμως δεν βοηθάει τότε μπορεί κάποιος άλλος να ασχολείται μαζί του κάποιες ώρες μέχρι να έρθεις;
 
Χριστός Ανέστη Βάσω. Το γλυκουλι μου. Δεν περίμενα να νοιώθουν τόση εξάρτηση από τον άνθρωπό τους. Περίμενα ότι μια νέα παρέα θα τον βοηθούσε. Αφού όμως δεν βοηθάει τότε μπορεί κάποιος άλλος να ασχολείται μαζί του κάποιες ώρες μέχρι να έρθεις;
Καλησπέρα.. Ναι το αγαπακι μου νιώθει τοσο εξαρτηση γιατί το έχω μεγαλώσει, ασχολούμουν πολυ μαζι του, δηλαδη οσο ήμουν σπίτι μετα την δουλειά τον ειχα ελεύθερο ή επαιζα μαζί του κ αν ήταν στο σπιτάκι του... Αλλα δυστυχώς αλλαξαν τα πράγματα με την δουλειά μου κ πρέπει να λείπω αρκετές ώρες. Θα κανω οτι καλύτερο... Πάντως δςν θα επιτρεψω να συνεχιστεί αυτό. Γιατί τον λατρεύω... 💓
 
... Πάντως δςν θα επιτρεψω να συνεχιστεί αυτό. Γιατί τον λατρεύω... 💓
Βάσω μου σε καταλαβαίνω απόλυτα αφού έχω ζήσει παρόμοια κατάσταση με το Μαρκόνι.
Προσπάθησε να είσαι όσο το δυνατόν πιο ψύχραιμη μπορείς.
Γνωρίζω πόσο αγαπάς τον Τζιμάκο και θα σίγουρα θα κάνεις το καλύτερο γι αυτόν.
Να σκέφτεσαι όμως πως (δυστυχώς) δεν περνούν όλα από το χέρι μας...
Κάνε την προσπάθεια σου αλλά έχε στο νου σου πως είναι τυχερός στην ατυχία του διότι μπορεί και πετάει!
Κάτι δηλ που δεν του στερεί τη φύση του ως πουλί (ο Μάριος κινδύνευε μέχρι να το πάρει απόφαση πως δεν μπορεί να πετάξει).
Και μια συντροφιά μπορεί να τον βοηθήσει αφάνταστα ή και καθόλου...Δυσκολα βρίσκονται λύσεις σε αυτού του είδους τα προβλήματα.
Εύχομαι να πετύχει η όποια προσπάθεια σου!💕
 
Το κακό με αυτή την κατάσταση είναι ότι άπαξ και αρχισει το πουλακι μπαίνει σε ένα συγκεκριμένο state of mind.
Δηλαδή ακόμα κι αν αλλάξουν οι συνθήκες ριζικά,υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να συνεχίσει να κόβει τα φτερά του.

Ακριβώς γι αυτό τον λόγο προσωπικά δεν προτείνω την άφιξη αλλου πτηνού,γιατί στην προσπάθεια να λύσεις το ένα πρόβλημα μπορεί να βρεθείς αντιμέτωπη και με ένα νέο πρόβλημα.
 
Βάσω μου σε καταλαβαίνω απόλυτα αφού έχω ζήσει παρόμοια κατάσταση με το Μαρκόνι.
Προσπάθησε να είσαι όσο το δυνατόν πιο ψύχραιμη μπορείς.
Γνωρίζω πόσο αγαπάς τον Τζιμάκο και θα σίγουρα θα κάνεις το καλύτερο γι αυτόν.
Να σκέφτεσαι όμως πως (δυστυχώς) δεν περνούν όλα από το χέρι μας...
Κάνε την προσπάθεια σου αλλά έχε στο νου σου πως είναι τυχερός στην ατυχία του διότι μπορεί και πετάει!
Κάτι δηλ που δεν του στερεί τη φύση του ως πουλί (ο Μάριος κινδύνευε μέχρι να το πάρει απόφαση πως δεν μπορεί να πετάξει).
Και μια συντροφιά μπορεί να τον βοηθήσει αφάνταστα ή και καθόλου...Δυσκολα βρίσκονται λύσεις σε αυτού του είδους τα προβλήματα.
Εύχομαι να πετύχει η όποια προσπάθεια σου!💕
Το ξέρω τι περασατε Σισσυ μου! Εύχομαι να πανε ολα καλα 💕💕
[automerge]1650911967[/automerge]
Το κακό με αυτή την κατάσταση είναι ότι άπαξ και αρχισει το πουλακι μπαίνει σε ένα συγκεκριμένο state of mind.
Δηλαδή ακόμα κι αν αλλάξουν οι συνθήκες ριζικά,υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να συνεχίσει να κόβει τα φτερά του.

Ακριβώς γι αυτό τον λόγο προσωπικά δεν προτείνω την άφιξη αλλου πτηνού,γιατί στην προσπάθεια να λύσεις το ένα πρόβλημα μπορεί να βρεθείς αντιμέτωπη και με ένα νέο πρόβλημα.
Αντώνη το καταλαβαίνω κ δεν θα πάρω άλλο γιατί πιστεύω χειρότερα θα τα κανω! Το "καλο" είναι οτι εχει σταματήσει στο σημείο της φωτογραφίας κ δεν έχει προχωρήσει αλλα κ ούτε φαίνεται να τα τραβάει αλλα μόνο τα κοβει..
 
Μεχρι κ σήμερα είμαστε στο ιδιο σταδιο... 🙏🙏🙏🙏💙💙
[automerge]1651062321[/automerge]
Μεχρι κ σήμερα είμαστε στο ιδιο σταδιο... 🙏🙏🙏🙏💙💙
Δεν μαδησε αλλο τα πουπουλακια του!
 
Σήμερα παίξαμε 💓💕😘❤️και φάγαμε νοστιμες λιχουδιές... Σε ευχαριστούμε @Stavros! Ολα υπεροχα!
 

Συνημμένα

  • IMG_20220430_203405_copy_780x1040.webp
    IMG_20220430_203405_copy_780x1040.webp
    27,9 KB · Προβολές: 25
  • IMG_20220430_203553_copy_780x1040.webp
    IMG_20220430_203553_copy_780x1040.webp
    36,4 KB · Προβολές: 26
  • IMG_20220430_203415_copy_780x1040.webp
    IMG_20220430_203415_copy_780x1040.webp
    31,2 KB · Προβολές: 26
  • IMG_20220430_205656_copy_780x1040.webp
    IMG_20220430_205656_copy_780x1040.webp
    49,6 KB · Προβολές: 26
Back
Top