Ασθένειες Το podagrine αντιμετωπίζει το scaly face;

harabudgie1

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουν 2015
Μηνύματα
344
Πόλη
Πάτρα
Γεια σας αυτό το φάρμακο αντιμετωπίζει το scaly face το έχω πάρει από ένα μαγαζί που έχει φάρμακα για πουλιά.

01-IMG_20160620_133956862.webp02-IMG_20160620_134122805.webp03-IMG_20160620_134133207.webp
 
Ναι, https://petbirds.gr/product/tafarm-podagrine-solution/ έχεις κάποιο πουλάκι με πρόβλημα;
Θέλεις να μας βάλεις μια φωτογραφία του πουλιού και του σημείου με το πρόβλημα;
Πιο λειτουργικό κατά την γνώμη μου είναι το epithol που είναι αλοιφή.
 
Την εψαξα αλλά δν την βρήκα πουθενά "έφαγα" την μισή πατρα θα βγάλω φωτο τρ μισό λεπτο

01-20160620_143138.webp02-20160620_143242.webp
 
Το άφησες πολύ να προχωρήσει Χαρά μου, έλειπες; Είναι τεράστια η προσβολή του πουλιού.
Διάβασε το άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Ακάρεα-και-ψείρες-στα-πουλιά.17693/
Πρέπει να κάνεις συνεχείς εφαρμογές σύμφωνα με τις οδηγίες του φαρμάκου σου, να καθαρίζεις σχολαστικά τις πατήθρες και τα άλλα σημεία που έρχεται σ' επαφή το πουλάκι.
Κατά την εφαρμογή, ιδίως μετά την δεύτερη τρίτη μέρα, κάποιες σκληρύνσεις θα αποκολλούνται και θα μένουν στο χέρι σου. Να κάνεις ελαφρύ μασάζ και περιμετρικά, γιατί θα υπάρχει προσβολή και μέσα στο πτέρωμα και στο κάτω μέρος του ράμφους προς τον λαιμό.
Αν δίνεις χύμα τροφή, άμεσα αλλαγή με συσκευασμένη.
Τροφή να βάζεις τόση όση χρειάζεται κάθε μέρα, για να μην πέφτουν ακάρεα στα σπόρια και επιμολύνεται.
Εγώ αν είχα πουλί με τόσο μεγάλη προσβολή πρώτον θα το πήγαινα σε γιατρό και δεύτερον θα ρωτούσα αν πρέπει να κάνω θεραπεία και με pulmosan.
Δεν ξέρω, αμφιβάλλω μάλλον, αν με το φάρμακο που έχεις θα μπορέσεις να το αντιμετωπίσεις.
Πρόσεχε μην προχωρήσει περισσότερο και χάσει δάχτυλα από τα πόδια του.
Το μασάζ να είναι ελαφρύ γιατί μπορεί να ματώσουν τα πόδια του.
Στο κεφάλι, πρόσεξε μην πάει στα μάτια του.
Το πουλάκι να το έχεις τυλιγμένο σε πετσετάκι για να μην κινείται και τραυματιστούν τα φτερά πτήσης του.
Η υπόλοιπη γενική του εικόνα πως είναι;
 
Ναι ελειπα για κάποιες μέρες, συσκευασμένη τροφή του δινω εντάξει θα ρωτησω και θα προσπαθήσω να την πάω στον κτηνιατρο. Γενικότερα μια είναι ευκίνητο και κελαιδαει κανονικά, εντάξει και ευχαριστώ πολυ
 
Αυτό που έχεις είναι σε μορφή λοσιόν με πινελάκι;
Σ' αυτή την περίπτωση απλά προσπαθείς να το αλείψεις καλά σε όλα τα σημεία.
 
Θα σας ενημέρωση και βέβαια και ναι είναι σαν λοσιόν με πινελακι ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας
Μάτια με τι να κάνω μασάζ στα πόδια του;
 
Μάτια με τι να κάνω μασάζ στα πόδια του;
Αφού είναι λοσιόν κάνε απλή επάλειψη. Όμως κανονικά μετά την τρίτη τέταρτη μέρα, πρέπει να δεις βελτίωση. Αν δεν δεις, ψάξε την epithol από eshop επειγόντως.
 
παιδια καμια βελτιωση την epithol που μπορεις να την βρεις στην Πατρα και ποσο κοστιζει;
 
την epithol που μπορεις να την βρεις στην Πατρα και ποσο κοστιζει;
Νομίζω πως είναι μια κρέμα που την βρίσκεις εύκολα σε όλα τα πετ σοπς.. Δυστυχώς από Πάτρα δε ξέρω για να σε βοηθήσω..
 
Back
Top