Φροντίδα Το ringneck μου έχει επιθετική συμπεριφορά προς τρίτους

maksok1965

PB New Member
Εγγραφή
16 Απρ 2018
Μηνύματα
30
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους, εχω φτασει σχεδον 1 χρονο με το ringneck μου και δεν μπορω να πω οτι εχω κακες σχεσεις μαζι του, ισα ισα οποτε ειμαι μπροστα του απλα καθεται να το χαιδεψω, δεν με φοβαται και ολα καλα. Το βγαζω σχεδον ολη μερα εξω απο το κλουβι του αλλα τον τελευταιο καιρο για καποιο λογο τον οποιο δεν μπορω να εξηγησω επιτίθεται ( πεταει με φορα πανω στο κεφαλι τους η στο ματι και μετα σκαρφαλωνει πανω στο κεφαλι και τους τσιμπαει τα χερια αν πας να τον κατεβασεις ) σε ολα τα μελη της οικογενειας μου και κυριος στις γυναικες ( νομιζω) αλλα σε εμενα για ΚΑΝΕΝΑΝ λογο ( λες και ειμαι ο αγαπημενος του). Μολις με βλεπει ερχεται για χαδακια. Αρα ειμαι 99% οτι κατι εχω κανει λαθος, το πουλι ειναι 13 μηνων και δεν ξερω γιατι αλλαξε ετσι πιο πριν δεν εκανε κατι, μηπως εχει καποιος παρομοια εμπειρια; Ενα αρθρο που βρηκα ηταν αυτο https://bit.ly/2CvSTcA
 
Δεν έχεις κάνει κάτι λάθος, είναι η συμπεριφορά που έχουν πολλοί αν όχι οι περισσότεροι παπαγάλοι. Οι παπαγάλοι δεν είναι κατοικίδια όπως τα σκυλιά π.χ. (που κι αυτά έχουν αδυναμίες σε πρόσωπα) δένονται με έναν άνθρωπο που τον θεωρούν ταίρι τους και το καθήκον τους είναι να τον προστατέψουν. Το δικό σου είναι να προστατέψεις τους υπόλοιπους και να μην του δίνεις το περιθώριο να επιτίθεται. :)
 
Μηπως πρεπει οι ωρες που ειναι εξω να λιγοστεψουν; Σιγουρα και ο χαρακτηρας τους αλλάζει μπαινοντας στην εφηβια, ετσι ηταν ειναι κ η δικια μου μονο που δεν κανει επιθεσεις αλλα ωρες ωρες δαγκωνει οταν δεν θελει να με χρησιμοποιήσει για μεταφορικο μεσο
 
Καταλαβαίνω απόλυτα @maksok1965 τι θέλεις να πεις! Το αρσενικό ringneck που έχει η θεία μου είναι μόνο φιλικό προς το πρόσωπό της! Δεν κατεβαίνει από πάνω της, της κάνει γλύκες, προσπαθεί να την ταΐσει κ. Α. Τον υπολειπο κόσμο δεν θέλει να τον βλέπει ούτε ζωγραφιστό! Όταν είναι μέσα στο κλουβί του και βλέπει κάποιον άλλον κοντά στην θεία μου κάνει αυτή την απαίσια, εκνευριστική, διαπεραστικη και πάνω από όλα δυνατή φωνή προειδοποίησης! Όταν πάλι τον έχει έξω από το κλουβί... Σε κυνηγάει πετώντας μέσα στο σπίτι! Με έχει δαγκώσει πάμπολλες φορές! Να συμπληρώσω ότι είναι 22 χρόνων τώρα και έχει αυτή την συμπεριφορά από τότε που ήταν μωρό! Εύχομαι να μην πάθεις και εσύ κάτι αντίστοιχο! Φιλικά...
 
Πιστευω πως οταν βλεπεις αυτη τη συμπεριφορα ισως θα πρπει να τιμωρείται και να τον βαζεις στο κλουβι του για να καταλαβει ως δεν ειναι αποδεκτη... Προσπαθησε να το σωσεις τωρα που ειναι μικρος ακομη.
 
@valasia @Γιαννης17 @takis1964 @Φοίβος
Σας ευχαριστω εναν εναν ξεχωριστα για της απαντησεις σας αληθεια με βοηθησαν πολυ, αρα το μονο που μπορω να κανω ειναι να προσπαθησω να τον κανω πιο κοινωνικο με αλλα ατομα και υπομονη, ισως τον βγαζω και πιο λιγο εξω μπορει να τον εχω καλομαθει, δεν εχω μεγαλη εμπειρια με παπαγαλους ο πρωτος μου ειναι 🙂
 
Back
Top