Φροντίδα Το ringneck μου δεν παίζει με παιχνίδια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Semina A
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Semina A

PB New Member
Εγγραφή
13 Φεβ 2021
Μηνύματα
100
Πόλη
Βόλος
Καλησπέρα,έχω ένα θηλυκό ringneck 3 χρόνον το οποίο δεν παίζει με κανένα παιχνίδι και όταν του βάζω μουσική δεν αντιδρά πότε,ούτε κουνιέται ούτε αφορίζει.Το μόνο που κάνει (για παιχνίδι πιστεύω) είναι να ξεκολλάει κάποιες χαρτοταινιες και να δαγκώνει έναν πλαστικό μοχλό.Για ποιον λόγο γίνεται αυτό;
 
Μαλλον φοβαται επειδη δεν εμαθε απο μικρο!Βαλε μερικα κοντα στο κλουβι της να τα βλεπει,μετα βαλτα κρεμαστα στο κλουβι εξωτερικα και αν δειξει ενδιαφερον τα βαζεις μεσα!
 
Ευχαριστώ πολύ όμως το έχω κάνει αυτό και δεν δείχνει κανένα ενδιαφέρον
[automerge]1613384386[/automerge]
Βέβαια όταν της τα κρεμούσα από έξω πάλι δεν έδειχνε ενδιαφέρον αλλά ποτέ και με κανένα δεν έχει δειξει
 
Της βάζω βασικά ξύλινα οπως κρεμασμένα ξύλα κανέλας σε σπάγκο (χειροποίητο) ή κρεμασμένες χοντρές χάντρες και ξύλα σε σύρμα.Μετα τις βάζω και χαρτόκουτα που αυτά καμία φορά τα δαγκώνει.Με το μόνο παιχνίδι που ασχολείται είναι με ένα μικρό ηλεκτρονικό που δαγκώνει τους μοχλούς του και όπως είπα και πιο πάνω τρωει χαρτοταινιες και ξύλα .
 
Τα πουλιά που έχουν μεγαλώσει απο γονείς στην αιχμαλωσία χωρίς παιχνίδια στις κλούβες αναπαραγωγής των γονιών δεν έχουν μάξθει να παίζουν και πολλές φορές δεν μαθαίνουν ή δεν έλκονται απο τα παιχνίδια ποτέ. Θα προσπαθούσα με φυσικά υλικά όπως κουκουνάρια, κλάδιά, καρπούς κτλ. Αν μαζέψεις κουκουνάρια θα ήταν καλό να προέρχονται απο μέρος μακριά απο δρόμους και καυσαέρια και αφού τα μουλιάσεις για 1-2 ώρες σε νεερό με ξίδι και τα ξεπλύνεις, τα ψήνεις στους 200 βαθμούς για 40-50 λεπτά.
 
Καλησπέρα,έχω ένα θηλυκό ringneck 3 χρόνον το οποίο δεν παίζει με *κανένα παιχνίδι και όταν του βάζω** μουσική δεν αντιδρά πότε,ούτε κουνιέται ούτε αφορίζει.Το μόνο που κάνει (για παιχνίδι πιστεύω) είναι να ξεκολλάει κάποιες χαρτοταινιες και να δαγκώνει έναν πλαστικό μοχλό.Για ποιον λόγο γίνεται αυτό;
Έχετε μήπως κάποιο παιχνίδι να μου προτείνετε που αρέσει στα παπαγαλάκια;
Πρέπει να του μάθεις=δείξεις να παίζει και να αντιδρά στη μουσική!
Παίξε με τα παιχνίδια του ώστε να σε βλέπει, προκάλεσε το να ενδιαφερθεί...
🙂Εσύ όταν βάζεις μουσική τι κάνεις; χορεύεις-κουνιέσαι-σφυρίζεις-γίνεσαι χαρούμενη ή δεν αντιδράς;
Οι παπαγάλοι μιμούνται αλλά συγχρόνως αντιλαμβάνονται, η δική σου ''δουλειά'' λοιπόν είναι να τον εκπαιδεύσεις και να του ανοίξεις δρόμους ν΄ακονίσει την αντίληψη του 😉
 
Έχετε μήπως κάποιο παιχνίδι να μου προτείνετε που αρέσει στα παπαγαλάκια;

Φτιάξτε παιχνίδια παπαγάλων εύκολα και γρήγορα

Χειροποίητα παιχνίδια παπαγάλων (ιδέες και κατασκευές μου)

Οι χάρτινες κατασκευές και τα καλαμάκια πιστεύω θα τον προκαλέσουν 🙂
 
Back
Top