Γενικά Το Timbrado καναρίνι μου

PPantelis

PB New Member
Εγγραφή
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
9
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλώς ήρθες Παντελή...
Το καναρίνι σου μπορείς να το παρουσιάσεις αν θέλεις εδώ petbirds.gr/community/forums/Γενικά-για-Καναρίνια.20/?prefix_id=24 γιατί αυτό το πορτοκαλί με ανησυχεί στο "timbrado" σου. ελπίζω να βλέπεις λάθος...
photo_kanar2.webp
 
Το πουλάκι είναι πολύ όμορφο. Να το χαίρεσαι.
Κόκκαλο σουπιάς του έχεις;
Τι διαστάσεις έχει το κλουβί; Έχει καθόλου σκουριές ή έχει ξεφτίσει λίγο το χρώμα στα κάγκελα;
Το κίτρινο τι είναι; Βιταμίνη;
Το άλλο κίτρινο, το μακρόστενο που φαίνεται;
 
Παντελή να χαίρεσαι το όμορφο καναρίνι σου.
Προσπάθησε σε παρακαλώ να διαβάσεις διάφορα άρθρα-θέματα για την διατροφή και την φροντίδα των καναρινιών
και όποτε μπορείς άλλαξε τα για το καλό του πουλιού σου.
Το κλουβί είναι το ίδιο που είχες το καρδερινοκαναρο;
Εάν ναι ελπίζω να το έχεις καθαρίσει σχολαστικά.
 
Υπέροχο, πανέμορφο καναρινάκι και αφού είναι και τενόρος, τι να πει κανείς; :)
Να το χαίρεσαι!
Θα είχα κάποια σχόλια για τις πατήθρες αλλά αν θέλεις, άνοιξε νέο θέμα στη φροντίδα καναρινιών, να σχολιάσουμε συνολικά μια και είσαι νέος καναρινοπατέρας :)
 
Το πουλάκι είναι πολύ όμορφο. Να το χαίρεσαι.
Κόκκαλο σουπιάς του έχεις;
Τι διαστάσεις έχει το κλουβί; Έχει καθόλου σκουριές ή έχει ξεφτίσει λίγο το χρώμα στα κάγκελα;
Το κίτρινο τι είναι; Βιταμίνη;
Το άλλο κίτρινο, το μακρόστενο που φαίνεται;
Καλημέρα και ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, το κλουβί είναι μεσαίου μεγέθους προς το μικρό θα έλεγα δεν έχει σκουριές αγοράστικε με την γέννηση απ' ότι μου είπε ο εκτροφέας (Χομπίστας όχι έμπορος), κόκκαλο του πήρα εχθές, είχε κούνια που δεν ανέβαινε οπότε την έβγαλα και το κίτρινη είναι βιταμίνη. Διαβάζω συνέχεια όλα τα σχόλια και μαθαίνω.
 
Παντελή θέλεις να ανοίξεις ένα άλλο θέμα στο κατάλληλο πεδίο για φροντίδα καναρινιών βάζοντας και μια ολοκληρωμένη φωτογραφία του κλουβιού ώστε να σου πούμε σχετικά;
Αυτή η βιταμίνη, τι είναι; κάποιας μάρκας, είναι χύμα;
 
Παντελή θέλεις να ανοίξεις ένα άλλο θέμα στο κατάλληλο πεδίο για φροντίδα καναρινιών βάζοντας και μια ολοκληρωμένη φωτογραφία του κλουβιού ώστε να σου πούμε σχετικά;
Αυτή η βιταμίνη, τι είναι; κάποιας μάρκας, είναι χύμα;
Ναι είναι χύμα και μου την σύστησε ο εκτροφέας, αύριο περιμένω θηλυκιά και σκέπτομαι να πάρω κλουβί με διαχωριστικό οπότε θα το ανεβάσω μετά.
 
Φίλε Παντελή θα στο πω όπως το σκέφτομαι.

Μάθε πρώτα τα βασικά, κράτησε υγιές το πουλάκι για μια ολόκληρη σεζόν και μετά πας στο επόμενο βήμα που είναι η αναπαραγωγή.
 
Ναι είναι χύμα και μου την σύστησε ο εκτροφέας, αύριο περιμένω θηλυκιά και σκέπτομαι να πάρω κλουβί με διαχωριστικό οπότε θα το ανεβάσω μετά.
Όχι Παντελή, μην χρησιμοποιείς χύμα τροφές. Είναι αμφίβολης ποιότητας, σύστασης, καθαρότητας και ενδέχεται να είναι επιμολυσμένες με κάποιον παράγοντα που μπορεί ακόμα και στον αφανισμό να οδηγήσει τα πτηνά σου. Αγόρασε επώνυμη τροφή κι αυγοτροφή σε κλειστή συσκευασία την οποία θα ανοίξεις ο ίδιος.
Για το θηλυκό: πρόσεξε...χρειάζεται να την κρατήσεις σε καραντίνα περίπου 40 ημέρες, αν είναι δυνατό σε ξεχωριστό δωμάτιο του σπιτιού ή γενικά όσο πιο μακρυά γίνεται από το κλουβί του αρσενικού σου. Δεν πρέπει μάλιστα να μπερδέψεις καθόλου τα σκεύη των πουλιών μεταξύ τους. Επίσης όταν με το καλό θα βάλεις τα πουλιά με το χώρισμα για να γνωριστούν, αυτό θα πρέπει να προηγείται της στιγμής στην οποία θα τα ενώσεις (θα βγάλεις το χώρισμα δλδ) λίγες ημέρες 15 ας πούμε το πολύ, το οποίο χρονικά σημαίνει ότι θα γίνει το νωρίτερο στα μέσα με τέλος Φεβρουαρίου. Έτσι, όπως καταλαβαίνεις δεν έχει νόημα να διατηρήσεις τόσον καιρό τα πουλιά σε μισό κλουβί το καθένα, διότι ο χώρος θα είναι πολύ περιορισμένος για αυτά καθώς δεν θα μπορούν ούτε τα φτερά τους να ανοίξουν.
Τέλος, ο αρσενικός σου, σε θέαση της θηλυκιάς, θα πάψει να κελαηδά ή στην καλύτερη περίπτωση θα μειώσει δραστικά τις φωνητικές του επιδόσεις.
Αγόρασε λοιπόν 2 ζευγαρώστρες 60ρες, με αποσπώμενη σχάρα και αποσπώμενο ταψάκι, οι οποίες άλλωστε θα σου χρειαστούν και για τους απογόνους.
 
Πάρα πολύ σωστά φίλε μου έτσι αποφάσισα κι' εγώ διαβάζοντας πριν λίγο σχετικό άρθρο οπότε με πρόλαβες, περισσότερα θα έχω να γράψω με την άφιξη της κανάρας από Αθήνα με τις απαραίτητες πληροφορίες που την αφορούν.
 
Ελπίζω να κάνεις ότι σου είπαν τα παιδιά παραπάνω για το δικό του Καλό...
Συγγνώμη που ρωτάω κιόλας εγώ η άσχετη... Είναι σίγουρα τιμπραντο;
Μου φάνηκε περίεργο. Γιατί στα δικά μου μάτια δεν μου θυμίζει τιμπραντο...
Πάντως είναι πανέμορφο και να σου ζήσει... Είχα και εγώ ένα ολόιδιο καναρινάκι μόνο που το δικό μου δεν ήταν τιμπραντο...
Να το χαίρεσαι 🙂..
 
Καλησπέρα στην παρέα και Χρόνια σας πολλά, ήρθε και η Πηνελόπη Dibrado κι' αυτή και έτσι συμπληρώσαμε. Έτρεχα λοιπόν να βρω μαγαζί ανοικτό γιατί ξέφυγα απ' το ωράριο και ευτυχώς πήρα 40 ζευγαρώστρα για αρχή όπου έβαλα μόνη της την θηλυκιά μέχρι Φεβρουάριο σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες των εδώ καλών φίλων, πέταξα τα χύμα και πήρα επώνυμα προϊόντα οπότε πιστεύω ότι είμαστε σε καλό δρόμο. Ο γαμπρός που μου έφερε την θηλυκιά από Αθήνα επέμενε να τα βάλω από τώρα γιατί στην Αθήνα έτσι κάνουν από τώρα βγάζουν συνέχεια ασφαλώς και έκανα το δικό μου βέβαια. Αυτά τα νέα λοιπόν.
 
Να τη χαιρεσαι!
Σαφώς και θα την κρατήσεις καραντίνα σε άλλον χώρο, εννοειται σε άλλο κλουβι, και αν ειναι δυνατό και σε άλλο δωματιο ή μακριά το ενα κλουβι απο το άλλο, με τα δικά της σκεύη, χωρίς να τα μπερδεύεις, και όταν καθαρίζεις, θα ολοκληρώνεις με τον αρσενικό, και μετά θα ξεκινάς με το θηλυκό, για όσο ειναι σε καραντίνα, δλδ, ιδανικά για 40 μέρες.
Προφανώς και κάποιοι έχουν αρχίσει τα ζευγαρωματα στα καναρίνια ήδη, αλλά και καραντίνα να μην είχες κρατήσει, οι ιδανικές συνθήκες ειναι να ξεκινήσεις διατροφική προετοιμασία κατά τα μέσα Φεβρουαρίου στον αρσενικο, τέλος του ιδίου μήνα για το θηλυκο, ώστε αρχές με μέσα Απριλίου να εχεις την πρώτη σου γέννα. Εναλλακτικά θα μπορούσες να ξεκινήσεις αρχή Φεβρουαρίου, αλλά τότε ενδεχομένως να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα του πως θα σταματήσεις την κανάρα στις 2 maximum γέννες.
 
Back
Top