Γενικά Τρίτα άτομα και παπαγάλος αμαζονίου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης roulavla
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

roulavla

PB New Member
Εγγραφή
11 Δεκ 2008
Μηνύματα
59
Πόλη
Καβάλα
😕Μία φορά την εβδομάδα έρχεται στο σπίτι μου καθαρίστρια ενώ εγώ λείπω. Ο μήτσος (αμαζονίου orange winged) εκείνη την ημέρα όταν γυρνάω σπίτι είναι σαν χαμένος και φοβάται γενικά τα πάντα. Προσπάθησα να τον έχω σκεπασμένο τις ώρες που είναι η γυναίκα σπίτι αλλά τα ίδια 😱. Έβαλα κάμερα (κρυφά) για να δω μήπως τον πειράζει ή τον κακομεταχειρίζεται αλλά τίποτα. Παιδιά θέλω τη βοήθεια σας. Τι να κάνω;
 
Kατά τη γνώμη μου φοβάται, ενοχλείται και δεν έχει την αρμόζουσα - απαιτούμενη προσοχή από μέρους της! Φοβάται γιατί ένας ξένος - άγνωστος άνθρωπος εισέρχεται στο χώρο που προσπαθεί να εξοικειωθεί και να νοιώσει δικό του, τον παραβιάζει χωρίς να είσαι εσύ, Ενοχλείται από τραβήγματα, κτυπήματα, ανοιγοκλείσιμο θυρών κλπ, και βρίσκεται αντιμέτωπο με ένα άνθρωπο που αδιαφορεί γι'αυτό, δεν του μιλά, δεν του εξηγεί, το παραμελεί για να κάνει τη δουλειά της, βιαστικά το προσπερνά, χώρια που μπορεί τα ρεύματα του αέρα ή οι μυρωδιές των απορριπαντικών και οι αναθυμιάσεις να του κάνουν μεγαλύτερο κακό! Μήπως γίνεται να τους "γνωρίσεις - φιλέψεις" για να μην έχεις αυτές τις δυσάρεστες αντιδράσεις και τη συμπεριφορά που σου "δηλώνει έντονα" ότι όχι μόνο δεν πέρασε όμορφα αλλά αντίθετα υπέφερε;
 
Συμφωνω με τη Μαρια! Επισης κατι αλλο που μπορει να τον ταραζει ειναι η ηλεκτρικη σκουπα! Εχω διαβασει για ιδιοκτητες πουλιων που καταργησαν την ηλεκτρικη σκουπα γιατι τα ταραζε τοσο πολυ που τρομαζαν να τα συνεφερουν! Με την καμερα δεν παρατηρησες τι ακριβως το ταραζει απο τη γλωσσα του σωματος του;
 
Αυτό που έχω δεί εγώ για τον Σενεγάλης, όχι για το cockatiel όμως, είναι αυτό που είπε και η Κατερίνα! Η ηλεκτρική σκούπα τα κάνει και παθαίνουν πανικό! Ειδικά όταν περνάει από δίπλα τους.. Επίσης ειδικά όταν είναι η μάνα μου σπίτι και κάνει δουλειές δεν προσέχει πώς θα περάσει από δίπλα του αν κρατάει απλώστρα ας πούμε. Αυτό που κάνω εγώ, είναι να τον έχω βγάλει από το κλουβί του και να τον κρατάω πάνω μου. Το στρες σίγουρα μειώνεται έτσι! Με εσένα που λείπεις, γιατί δεν δοκημάζεις εκείνη την μέρα να βάλεις το κλουβί του σε κάποιον χώρο που θα γίνεται γιλότερη φασαρία... Ας πούμε, θέλω να πω, στη κρεβατοκάμαρα μπορεί να της παίρνει και λιγότερη ώρα να μαζέψει και να καθαρίσει, άρα το στρες θα είναι λιγότερο, φαντάζομαι δηλαδή..
 
Σιγουρα θα τον τρομαζει η ηλεκτρικη σκουπα! Αλλα μηπως φταει η μυρωδια των καθαριστικων προιοντων; Ειναι ευαισθητα τα πουλια σε καθε ειδος χημικα ειδικα για το αναπνευστικο τους!Για ψαξτο λιγο... 😉
 
Όταν βάζω εγώ ή η κόρη μου ηλεκτρική σκούπα τρελαίνεται στο παιχνίδι. Δεν νομίζω ότι είναι η σκούπα αλλά ότι φοβάται τη γυναίκα και δεν είμαι εγώ σπίτι να τον προστατέψω.
Όταν έρχεται ένας ξένος σπίτι τότε πετάει επάνω μου για προστασία και μέχρι να ψυχολογήσει τον ξένο μπορεί να μη κουνιέται καθόλου. Είναι αστεία η φάση αλλά τί γίνεται όταν εγώ λείπω όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση; 😉
 
Kατά τη γνώμη μου φοβάται, ενοχλείται και δεν έχει την αρμόζουσα - απαιτούμενη προσοχή από μέρους της! Φοβάται γιατί ένας ξένος - άγνωστος άνθρωπος εισέρχεται στο χώρο που προσπαθεί να εξοικειωθεί και να νοιώσει δικό του, τον παραβιάζει χωρίς να είσαι εσύ, Ενοχλείται από τραβήγματα, κτυπήματα, ανοιγοκλείσιμο θυρών κλπ, και βρίσκεται αντιμέτωπο με ένα άνθρωπο που αδιαφορεί γι'αυτό, δεν του μιλά, δεν του εξηγεί, το παραμελεί για να κάνει τη δουλειά της, βιαστικά το προσπερνά, χώρια που μπορεί τα ρεύματα του αέρα ή οι μυρωδιές των απορριπαντικών και οι αναθυμιάσεις να του κάνουν μεγαλύτερο κακό! Μήπως γίνεται να τους "γνωρίσεις - φιλέψεις" για να μην έχεις αυτές τις δυσάρεστες αντιδράσεις και τη συμπεριφορά που σου "δηλώνει έντονα" ότι όχι μόνο δεν πέρασε όμορφα αλλά αντίθετα υπέφερε;




Εχεις τη δυνατοτητα να τον βαζεις σε ενα αλλο δωματιο οπου θα ειναι μονος του για λιγες ωρες;
Ετσι ωστε να μην ενοχλειτε απο τιποτα!
 
Back
Top