Γενικά Τραγούδι Belgian Waterslager

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elenie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Elenie

PB Member
Εγγραφή
30 Νοε 2017
Μηνύματα
440
Πόλη
Αθήνα
Θυμάμαι που είχαμε κάνει μια συζήτηση στο φόρουμ για τα καναρινια φωνής και είχε τεθεί το ερώτημα κατά ποσό το κελάηδημα είναι γονιδιακό ή επιρεαζεται από το περιβάλλον. Διάβασα μια πολύ ενδιαφερουσα έρευνα η οποία ανέφερε πως η ακοή των Μαλινουα αρχίζει να εκφυλίζεται από παρα πολύ νωρίς λόγω κλήρονομικοτητας με αποτέλεσμα να αποκτούν το μοναδικό κελάηδημα τους. Από τη στιγμή που η ακουστική τους ευαισθησία ειδικά σε υψηλής συχνότητας ήχους χάνεται από πολύ μικρή ηλικία, την ίδια περίοδο που στα υπόλοιπα πουλια αρχίζει να βελτιώνεται, έχει σαν αποτέλεσμα το μοναδικό πιο «μπάσο» αν μπορώ να το πω, κελάηδημα τους.

Μου φάνηκε ενδιαφερον και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.
Παρακάτω το συμπέρασμα της έρευνας.

The BW canary provides a unique model for examining the interaction of developmental hearing loss and hair cell pathology but also for the implication for song learning. The present study clearly shows that important changes occur in the auditory periphery of BW canaries in the period 10–20 days post-hatch. By the time these birds are leaving the nest, their hearing sensitivity is diminished. The sensitive period for learning song typically occurs after about 14 days post hatch (see review in, Catchpole and Slater, 1995), which is coincident with when hearing sensitivity begins to improve in altricial birds but when hearing loss begins in BW canaries. Therefore, there is little time for exposure to a ‘normal’ acoustic environment in the nest for these developing birds. We suspect that the restricted acoustic environment during the song development period contributes significantly to the unique low-pitched vocalizations in BW canaries.

Πηγή: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2934893/
 
Είδες τελικά; Στα συγκεκριμενα καναρινια προφανώς μια μετάλλαξη που επιρεασε την ακοή τους, τα έκανε να τραγουδάνε με αυτόν τον μοναδικό τρόπο. Απ ότι φαίνεται δεν ακούνε τους περιβάλλοντες ήχους με τον ίδιο τρόπο και επιλέγουν να αναπαράγουν αυτά που μπορούν να αφομοιώσουν και να μιμηθούν καλύτερα. Τα μπάσα. Εκπληκτικό!
 
Από ότι αντιλαμβάνομαι πρόκειται για εκφυλισμό, όχι για μετάλλαξη. Επομένως, αυτό που ακούμε μπορεί να παραλληλιστεί με την ομιλία των ανθρώπων που έχουν προβλήματα ακοής.
 
Επομένως, αυτό που ακούμε μπορεί να παραλληλιστεί με την ομιλία των ανθρώπων που έχουν προβλήματα ακοής.
Δεν ξέρω τι λές εσύ Σταύρο, αλλά εγώ όταν με πιάνει η "κουφαμάρα" μου ( συχνό πρόβλημα), γίνομαι σε υπερθετικό βαθμό φωνακλάς. Εδώ τα Μαλινουάκια τραγουδάνε λες και ντρέπονται μην ενοχλήσουν τον διπλανό τους 😂
 
Back
Top