Ασθένειες Τραυματίστηκε μωρό κοκατιλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dalis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dalis

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2019
Μηνύματα
5
Πόλη
Ηγουμενίτσα
Γειά σε ολους. Έχω ένα ζευγάρι κοκατιλ που έβγαλαν τέσσερα μικρά. Το δεύτερο ( τεσσάρων ημερών ) μου τραυματίστηκε κάτο από το φτερό επειδή έτσι όπως κάθονται όλα μαζί ακουμπάει το ράμφος από τα άλλα και μάλλον το έγδαραν αρκετά. Το έβγαλα έξω μόνο του σε βαμβάκι. Ερώτηση μου τώρα. 1 Θα μου κρυώσει έξω; 2 . Κάθε πότε θέλει να φάει, μην το σκάσω και εγώ; 3 θα κλείσει η πληγή είναι αρκετά μεγάλη
 
Εννοειται θα κρυώσει αφού οι πρωτες μερες της ζωης του ειναι κρισιμες, αν κ θα σου πουνε οι εμπειρότεροι λιγο βαμβακι με μπεταντιν θα βοηθουσε! Το πουλι χρειαζεται φροντιδα κ ζεστη
 
Δε γίνεται να τραυματιστεί από τα υπόλοιπα μωρά της φωλιάς... Είναι τόσο μαλακό το ράμφος τους που δε μπορεί να προκαλέσει πληγή... Ούτε και τα νύχια τους, που είναι σχεδόν ανύπαρκτα.
Το πιθανότερο είναι οι γονεις να το πλήγωσαν με τα πόδια τους σε κάποια στιγμη που έκαναν απότομη κίνηση (συνήθως όταν ανοίγουμε τη φωλιά) ή όταν αισθανθούν οτι απειλείται η ασφάλεια της φωλιάς(από κάποιο θόρυβο εξω από τη φωλιά ή από κίνηση μέσα στο κλουβί)
Καταλαβαίνεις κι εσύ οτι από τη περιγραφή σου και μόνο χωρίς να έχουμε εικόνα δε μπορούμε καταλάβουμε το μέγεθος του προβλήματος και να σου πούμε τη γνώμη μας..
Ειναι τόσο ευαίσθητο το μωρο που ακόμα και το πιάσιμο σου μπορεί να του προκαλέσει μεγαλύτερη ζημια από τυχόν πληγη που μας λες...
Σαφέστα και θέλει θερμοκοιτίδα με ειδικές συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας για να μπορέσει να ζήσει...όπως επίσης και τάισμα κάθε 2 ώρες, βρέξει χιονίσει που λένε..
 
Το ταΐζω μόνος μου τώρα αλλά γεμίζει και αέρα ο σάκος του μετά ξεφουσκώνει. Άνοιξα την φιλία μόνο όταν βγήκαν και τα δύο έξω να φάνε αλλά μου κίνησε την περιέργεια το ότι φώναζαν πολύ. Και βρήκα το μικρό στην είσοδο μόνο τού. Τότε το πήρα και το έβγαλα. Δεν μπορώ κιόλας να στείλω φωτογραφία από το κινητό για να δείτε την πληγή.
 
Γεμίζει αερα ο πρόλοβος ακόμα κι όταν δε το ταΐζεις;(κατα τη διάρκεια της διαδικασίας ταΐσματος)
[automerge]1556140466[/automerge]
Ναι. Αλλά έχει ξεφουσκώσει τώρα. Και εμένα περίεργο μου φάνηκε. Φωτογραφία πώς ανεβάζω; Μόνο απευθείας μέσω κάμερας όχι αποθηκευμένη;
 
Back
Top