Φροντίδα Τραυματισμένη κανάρα με πληγή στο δεξιό της μάγουλο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Liakos97
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Liakos97

PB New Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2022
Μηνύματα
4
Πόλη
Σερρες
Καλησπέρα παιδια είμαι καινουριος εδώ γράφω πρωτη φορά αλλά παρακολουθω καιρό το φόρουμ και τις συζητήσεις σας... Λοιπόν. Εχθές το μεσημέρι αγόρασα ένα θυληκο καναρίνι του 21 για να το βάλω με ένα σκαρθακι εκτροφής που έχω... Την διάλεξα γιατί φενοταν η πιο υγιέστατη από όλες τις άλλες και ήταν η πιο σπαθατι και με πεντακαθαρι φωνή και ζωηρουλα και με δαχτυλίδι κλειστου τυπου από εκτροφεα ενώ από τα υπόλοιπα τα πιο πολλα δεν είχαν καν και δεν φαινόταν ταλαιπορημενα(δυστυχώς δεν είχα την δυνατότητα να βρω από κάποιον εκτροφεα στην πολη μου έτσι συμβιβάστηκα με το πετ σοπ) λοιπόν την πηρα εχθές μεσημερι την έβαλα στην ζευγαροστρα με το αρσενικό σκαρθακι και το χωρίσμα. Όλα καλά μέχρι τότε... Έπιανα δουλειά νυχτα 12-8...γυρναω το πρωι από την δουλειά μου και μόλις μπαίνω στο σπίτι από την χαρά πηγα κατευθείαν να τα δω να τα χαζέψω και βλέπω την καναρα να έχει μια πληγη στο δεξιό της μάγουλο σαν γρατζουνιά ας πουμε και λίγο αιματακι χωρίς να ξέρω πως ακριβώς συνέβη... Προφανώς τραυματίστηκε κάπου μέσα στο κλουβί. Να σημειώσω ότι χρεισιμοποιο τις κινεζικές τις κλασικές 60αρες καιρό και δεν μου έχει ξανατραυμιτιστη πουλι μέσα σε αυτές από κάτι... Υποψιάζομαι ότι ίσως να τραυματίστηκε από τις πατηθρες γιατί τις έκοψα για τις μικρινω λίγο και η μια εκεί που την έκοψα ειχε μείνει κάπως μυτερη αλλά δεν φαντάστηκα ότι ίσως να δημιουργούσε προβλημα τώρα την έκανα.. Επίσης έψαξα παντου στο κλουβί για τυχόν αίματα για να καταλάβω αν έχασε αίμα η καναρα αλλά ευτυχώς τίποτα πουθενα...δεν ήξερα τι να κάνω ακριβώς και δεν έχω και μπεντατιν στο σπίτι και πρως το παρων με μια μπατονετα του έβαλα λίγο ελαιόλαδο στο τραυμα γιατι δεν ξέρω τι άλλο θα μπορουσα να κάνω για να την βοηθησω... Παρακαλώ πειτε τι μπορώ να κάνω και τι μπορώ να χρησιμοποιήσω στο τραυμα για να την βοηθησω να επούλωση... Θα βάλω και φωτογραφίες να το δείτε... Η καναρα σχετικά είναι εντάξει όπως την βλέπω και τρωει και πινει νερό απλά έχει χάσει κάπως την διάθεση της προφανως από το τραυμα και καθεται συνέχεια σε ένα κλαρακι ακίνητη όταν δεν τρώει και πινει
 

Συνημμένα

  • IMG_20220306_133224.webp
    IMG_20220306_133224.webp
    337,7 KB · Προβολές: 73
  • IMG_20220306_133859.webp
    IMG_20220306_133859.webp
    350,9 KB · Προβολές: 41
Καλησπέρα και καλως ηρθες απο την φωτογραφία δεν μπορώ να καταλάβω πως ειναι η πατηθρα που έκοψες αλλά για να το λες θα έχεις δίκιο. Επίσης απο ότι κατάλαβα τα έχεις σε εσωτερικό χώρο όποτε αποκλείεις κάποια επίθεση. Εγω θα του εβαζα πολύ λιγο μπεταντιν (μια σταγόνα) όπως έγραψες κ εσυ αλλά πιθανον να χρειαστεί και αντιβίωση για να μην έχει περεταίρω μόλυνση.
[automerge]1646572326[/automerge]
Καλησπέρα και καλως ηρθες απο την φωτογραφία δεν μπορώ να καταλάβω πως ειναι η πατηθρα που έκοψες αλλά για να το λες θα έχεις δίκιο. Επίσης απο ότι κατάλαβα τα έχεις σε εσωτερικό χώρο όποτε αποκλείεις κάποια επίθεση. Εγω θα του εβαζα πολύ λιγο μπεταντιν όπως έγραψες κ εσυ αλλά πιθανον να χρειαστεί
[automerge]1646572403[/automerge]
Εύχομαι περαστικά. Απλά το αρχικό λάθος ήταν πως δεν κράτησες το καναρινι σε καραντίνα κ τα έβαλες μαζί στην ζευγαρωστρα
 
Καλώς ήρθες. Συμφωνώ σε όλα με τον kom. Θα ήταν καλύτερα εάν έβαζες το κορίτσι σε καραντίνα. Τώρα για την πληγή κ εγώ μια σταγόνα μπεταντιν θα έβαζα μέχρι να ρωτήσω πτηνιατρο εάν χρειάζεται κ αντιβίωση. Δεν έχω καταλάβει που χτύπησε. Γιατί το ζωντανό να πάει να χτυπηθεί στην άκρη της πατηθρας;
 
αγόρασα ένα θυληκο καναρίνι του 21 για να το βάλω με ένα σκαρθακι εκτροφής που έχω.
Προφανώς τραυματίστηκε κάπου μέσα στο κλουβί.
Επίσης έψαξα παντου στο κλουβί για τυχόν αίματα για να καταλάβω αν έχασε αίμα η καναρα αλλά ευτυχώς τίποτα πουθενα...
Ψάξε και στην μεριά του Σκαρθιού.

Πολύ φοβάμαι ότι δέχτηκε επίθεση από το Σκαρθί.
Παρατήρησε την συμπεριφορά του.
 
@kom της έχω βάλει ήδη μια αντιβίωση που έχω για πτηνα την aviomycine της ta farm... Αυριο θα αγορασο και μπεντατιν για να τις βάλω. Ναι έχεις δίκιο θα έπρεπε να την βάλω σε καραντίνα πρωτα... Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση
[automerge]1646591196[/automerge]
@MARY58 την μια την πατηθρα που έχω πιο χαμηλά. Και την είχα στο υψος του κεφαλιου του πτηνου και έτσι όπως την έκοψα για να την μικρινο είχε μείνει κάπως μυτερι και πιστευω οτι ίσως από κανενα αποτομο πεταγμα ίσως τράκαρε εκεί γιατί όσο να πεις ήταν και πρωτη μερα στο καινουργιο του σπίτι και θα ήταν σίγουρα στρεσαρισμενο και τρομαγμένο... Τώρα την πατηθρα την ανέβασα πιο πανω απο το υψος του κεφαλιου όταν είναι στο πατωμα το πτηνο.. Ευχαριστώ και σε εσένα για την απάντηση
[automerge]1646591350[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ εννοείται ότι έψαξα όλα πεντακαθαρα... Αλλά δεν νομίζω να δέχθηκε επίθεση από το σκαρθι ουτως η άλλως είναι με το χωρίσμα δεν ξέρω αν θα μπορουσε να την τραυματίσει...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχετε πτηνίατρο στην περιοχή σας: https://community.petbirds.gr/threads/Μιχάλης-Μαυρίδης-Κτηνίατρος.37671/
Κάνε του ένα τηλέφωνο να δεις αν αναλαμβάνει το περιστατικό.
Έχω την εντύπωση ότι το τραύμα είναι στην περιοχή του ακουστικού πόρου της κανάρας και αν είναι έτσι, το bedadine πάνω στην πληγή δεν ξέρω αν και κατά πόσο δεν θα κάνει ζημιά.
Περαστικά
 
@ianos δυστυχώς στην περιοχη μου δεν υπάρχει πτηνιατρος. Αλλά θα περασω αυριο από τα κτηνιατρια να δω τι θα μου πουνε... Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
 
Back
Top