Ασθένειες Τραυματισμός από κόψιμο νυχιών καναρινιού

pearleleni

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιουλ 2007
Μηνύματα
23
Πόλη
Αθήνα
καθως εκοβα τα νυχια του καναρινιου μου, κατα λαθοσ εκοψα λιγο περισσοτερο στο ενα νυχι... Ι κοκκινη γραμουλα ειναι νευρο ι αιμοφορο αγγείο; Ετρεξε λιγο αιμα.. Έβαλα μπεταντιν αλλα ειναι αρκετο; Επίσης υπαρχει περιπτωση απο φοβο η πονο να αλλαξουν χρωμα τα φτερα του σε καποια σημεια; Εχω την εντυπαση οτι μαυρισαν λιγακι.. Ενω ειναι κιτρινα..

ανησυχω...
 
Καλως ηρθες φιλη μας...Αν θελεις ριξε μια ματια σε σχετικα αρθρα με το κοψιμο νυχιων των πουλιων. Θα τα βρεις στα Διαφορα θεματα>Κοψιμο νυχιων, καθως και στο Φροντιδα διαμονη> ενα σχετικο βιντεο. Νομιζω πως δεν πρεπει να ανυσηχεις ιδιαιτερα, αλλα καλου κακου, περιμενε μηπως καποιος πιο εμπειρος σου δωσει τα φωτα του...
 
Μην ανησυχείς δεν είναι κάτι τόσο σοβαρό. Καλά έκανες και του έβαλες μπεταντίν αμέσως. Επανέλαβε μερικές φορές την ημέρα και σύντομα θα είναι όπως πρώτα ο μικρός σου φίλος. Φυσικά και δεν τίθεται θέμα να αλλάξουν χρώμα τα φτερά του. Ίσως είναι η ιδέα σου ότι έχουν μαυρίσει. Πάντως καλά θα κάνεις την επόμενη φορά που θα του κόψεις να νυχάκια να είσαι περισσότερο προσεκτική, ούτως ώστε ούτε αυτό να πονάει και να ματώνει αλλά ούτε κι εσύ να ανησυχείς. 🙂
 
οπως σου ειπαν κ τα παιδια ΠΡΩΤΥΤΕΡΑ δεν ειναι κατι σοβαρο!
το ειχα παθει κ εγω καποτε κ ειχα τρομαξει!😱
αφου ηδη σταματησε η αιμορραγια δεν υπαρχει προβλημα!:D
by the way καλως ορισες! 🙂
 
Back
Top